Zeytinyağı Yüze Sürülür Mü? Zeytinyağı Cilde Faydalı Mı?

Pa, 03/20/2022 - 14:06 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Zeytinyağı yüz için iyi midir?

Zeytinyağının faydaları sağlık ve beslenme endüstrisi tarafından belirtilmiştir. Ama yüzünüz için de kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Evet, zeytinyağının cildiniz için sayısız faydası vardır. Ancak, yüzünüze sadece sürmek yeterli değildir. Bazı önlemler almanız ve ne kadar, ne zaman uygulamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Zeytinyağı yüz için iyi midir?

 

Zeytinyağı, küçük miktarlarda kullanıldığında yüz için iyidir. Cildinizin elastikiyetini korumasında etkilidir, bu da sıkı kalmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı ayrıca içinde bulunan flavonoidler ve polifenoller nedeniyle hücre yenilenmesini hızlandırır. Bu, cildin daha genç görünmesini sağlar ve donukluğu azaltır. Zeytinyağında bulunan E Vitamini, erken yaşlanmayı önleyen ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı onaran ana antioksidandır.

Ancak her cilt tipine uygun olmayabilir. Hassas bir cildiniz varsa, olumsuz bir reaksiyon veya zeytinyağına alerji olup olmadığını kontrol etmek için bir alerji testi yapılmalıdır. Alerji testi yaptıktan sonra 24-48 saat içinde cildinizde herhangi bir reaksiyon olmazsa, güvenle kullanabilirsiniz.

Araştırmalara göre, çok yağlı cilde cilde daha fazla zarar verebileceğinden veya egzamaya sahip olanlar için zeytinyağı önerilmez. Bunun nedeni ağır bir yağ olması, gözeneklerin tıkanmasına ve akneye yol açabilmesidir.

Zeytinyağı yüz için iyi midir?

Zeytinyağı yüze nasıl kullanılır?

 

Çok işlevli bir bileşen olan zeytinyağı, losyonlar, yüz yıkama ürünleri, sabunlar ve vücut yıkama ürünleri gibi cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Bazı kozmetik ürünlerinde de temel ürün olarak ek faydalı bileşenler içeren zeytinyağı bulunur. Mutfağınızdan saf zeytinyağı sürmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Elinize birkaç damla alın ve birbirine sürtün.
 • Daha sonra hafif nemli cildinize, yüzünüze masaj yaparak yedirin.
 • Unutmayın, ağır bir yağdır, fazla kullanılırsa gözenekleri tıkayabilir.
 • Düzenli olarak makyaj yapıyorsanız zeytinyağını makyaj temizleyici olarak da kullanabilirsiniz. Cildinizi kurutmadan tüm kozmetik kalıntılarını giderir. Ayrıca suya dayanıklı makyajı çıkarırken cildin doğal nemini korumaya yardımcı olur.

 

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

 

 • Zeytinyağının içindeki antioksidanlar güneşin UV ışınlarının neden olduğu hasarı geri aldığından, güneş yanığı olan cildi tedavi etmek için faydalıdır.
 • Erken yaşlanmayı yavaşlattığı ve önlediği de bilinmektedir.
 • Zeytinyağı, yüksek skualen içeriği nedeniyle cildi nemlendirmeye yardımcı olur.
 • Kuru cildi önlemeye yardımcı olan omega 6 ve omega 9 gibi yağ asitleri içerir .
 • İçinde bulunan linoleik asit, bir bariyer görevi görerek cildi nemlendirir ve cildin nemini yüzeyin altında tutar.
 • Zeytinyağı ayrıca, içinde bulunan klorofil nedeniyle anti-inflamatuar  ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Pigmentasyonu ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca ciltteki bakteri veya mantar enfeksiyonlarının tedavisine de yardımcı olabilir.
 • Zeytinyağı yara ve yara izlerinin tedavisinde etkilidir.
 • A, D, E ve K vitaminleri açısından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Vitaminler dermise sızarak cildin beslenmesine yardımcı olur.

 

Hangi tip zeytinyağı cilt için daha iyidir?

 

Normal zeytinyağı cildiniz için aşırı asidik olabileceğinden, sızma zeytinyağı çeşidini kullanmak en iyisidir. Zeytinyağı, lavanta ve badem yağları gibi yüz için yapılmış, tercihen organik sertifikalı yağların karışımı ile kullanılabilir.

Zeytinyağı yüz için iyi midir?

Zeytinyağını yüze kullanmadan önce alınması gereken önlemler

 

1. Ailenizde egzama olan varsa, bebeklerde zeytinyağı kullanmaktan kaçınmalısınız, çünkü bu durum ileride egzamaya neden olabilir.

2. Zeytinyağı cilt tarafından çok kolay emilmediği için gözenekleri tıkayarak akneye neden olan bakterilere yol açabilir. Yüzünüze biraz sürdükten sonra her zaman fazla yağı silin.

3. Zeytinyağını doğrudan yüzünüze kullanıyorsanız, koruyucu, katkı maddesi ve kimyasal içermeyen bir marka seçmek en iyisidir. Saf, organik olanı seçin.

4. Zeytinyağı, aşırı hava, ısı ve ışığa maruz kalırsa ve yanlış depolanırsa kolayca zarar görür.

5. Zeytinyağı üretmek için olgunlaşmış zeytinler kullanılırsa zeytinyağı bozulur. 

 

Zeytinyağı yüzünüzü ve cildinizi beslemek, nemlendirmek için faydalı olabilir. Sabun, yüz yıkama jeli veya şampuan gibi formülasyonların bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Diğer yağlarda olduğu gibi, kullanmadan önce cildinizin buna alerjisi olup olmadığını kontrol etmek en iyisidir. Yağlı ciltler özellikle zeytinyağı kullanmaktan kaçınmalıdır.

Etiketler

Kategori