Yüze Domates Sürülür Mü? Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ct, 03/19/2022 - 17:29 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Yüze Domates

Yüze domatesin ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Bu sulu kırmızı sebze, bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olan ve aynı zamanda cilt sağlığınız için iyi olan C vitamini ve antioksidanlarla doludur.

Günlük cilt bakımınıza eklemek ve yüzünüze domates sürmek ister misiniz? Kullanmanın doğru yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Yüze domates uygulayabilir misiniz?

 

Domatesin cilde birçok faydası vardır. Domates suyu, domates püresi, domates küspesi kullanabilir ya da domatesi cilde iyi gelen diğer malzemelerle karıştırarak yüz maskesi yapabilirsiniz.

 

Yüze domates sürmenin faydaları nelerdir?

 

1. Ölü hücreleri kaldırır

 

Yüze domates suyu sürmenin çeşitli faydaları vardır. Düzenli olarak uygulandığında domates, cildin ölü hücreleri temizlemenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, domateslerin doğal eksfoliye edici olarak çalışan birçok enzime sahip olmasıdır. Yüzünüz için yumuşak bir eksfoliye edici olarak şekerli domatesi de kullanabilirsiniz.

 

2. Akneyi kontrol eder

 

Domatesler C, A ve K Vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca asidiktir, cildinizi derinlemesine temizlerken cildin pH'ını korumaya yardımcı olur. Akneye meyilli cilt üzerinde düzenli olarak domates uygulaması aknenin kopmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Yüze Domates

3. Yağ üretimini kontrol eder

 

Yağlı cildiniz varsa, günlük domates uygulayarak yağ salgısını kontrol edebilirsiniz. Bir domatesi ikiye bölün ve dilimi yüzünüze sürün. 10-15 dakika bekletin ve daha sonra sade su ile durulayın. Yağsız pürüzsüz bir cilt için bunu düzenli olarak yapın.

 

4. Gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur

 

Gözenekler açıldığında kir, bakteri vb. dahil olmak üzere birçok kirleticiyi çekerler. Domates gözenekleri sıkılaştırmak için doğal bir bileşen olarak çalışır.

Bir çay kaşığı domates suyu ile birkaç damla limon suyu kullanın. İyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 5-10 dakika bekletin ve iyice durulayın. Bu uygulama cilt gözeneklerini sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.

 

5. Güneş yanıklarını tedavi eder

 

Domates güneş yanıklarının tedavisinde ve bronzlaşma izlerinin giderilmesinde faydalıdır. Cildi düzenlemeye ve bronzluğu gidermeye yardımcı olan bol miktarda C vitamini ve A vitamini içerir. Bir araştırma, domates salçasının güneş yanığını önleyen likopen açısından zengin olduğunu göstermiştir.

 

6. Yaşlanma belirtilerini azaltır

 

Etrafta çok fazla kirlilik olduğu için erken yaşlanma yaygındır. Erken yaşlanmanın tipik belirtileri arasında lekeler, koyu halkalar, kırışıklıklar, lekeler vb. bulunur. Domateslerin D vitamini içeriği erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

 

Yüze domates sürmenin yan etkileri

 

Domatesler cilt için iyi olsa da, özellikle cildiniz alerjikse veya yaralanmışsa bazı etkileri olabilir. Ayrıca domatesler asidiktir, bu nedenle çok fazla domates cildinizi tahriş edebilir.

  • Yüzünüze domates sürdükten sonra tahriş yaşıyorsanız hemen kullanmayı bırakın.
  • Domatesi uyguladıktan sonra herhangi bir kızarıklık, soyulma veya cilt tahrişi yaşarsanız, domatesi kullanmaktan kaçının ve bir dermatologa danışın.
  • Deri döküntüleriniz varsa, domates kullanmak yanma hissine neden olabilir.

Yüze Domates

Yüze domates nasıl sürülür?

 

Bir çiğ domatesi kesip direkt yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yüze domates uygulamanın birçok avantajı vardır ve yüz maskesi olarak uyguladığınızda faydaları çoktur. İşte yüze domates sürme yöntemleri:

 

1. Domates ve bal ile yüz maskesi

 

Balın cilt üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Domatesle karıştırmak faydaları çoğaltabilir. Tek ihtiyacınız olan iki yemek kaşığı ekstrakte edilmiş domates posası ve bir yemek kaşığı bal. İki malzemeyi iyice karıştırın ve yüze eşit olarak uygulayın. 10-15 dakika bekletin ve yıkayın. Yumuşak ve esnek bir cilt için bunu haftada iki kez tekrarlayın.

 

2. Domates ve papaya ile yüz maskesi

 

Bu yöntem erken cilt yaşlanmasını önlemek için mükemmel bir yüz maskesidir. Ayrıca yara izlerinin hafifletilmesine ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Kullanmak için iki yemek kaşığı domates posasını iki yemek kaşığı papaya ile karıştırın. Kalın bir macun yapın ve cildinize uygulayın. 15 dakika kurumaya bırakın. Yıkayın ve bunu haftada iki kez tekrarlayın.

 

 

Etiketler

Kategori