Yumurta Yemek Sivilce Yapar Mı?

Sa, 03/29/2022 - 23:34 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Yumurta Yemek Sivilce Yapar Mı?

Yumurta, vitaminler, mineraller, yüksek kaliteli protein ve düşük kalorilerle dolu olmasının yanı sıra, dünya çapında popüler bir kahvaltı malzemesidir. Ancak, böyle harika bir gıda maddesinin cilt kusurlarınızı gerçekten kötüleştirebileceğine inanabiliyor musunuz? Ya da yumurta yemenin sivilce yapacağını düşünüyor musunuz?

Akneye neden olan bir gıda maddesi olarak yumurta konusunda bir şüphe var. Ancak yumurtalar gerçekten sivilceye neden olur mu, yoksa bu sadece bir söylenti mi? Bir yumurtanın bileşenlerinin neler olduğunu ve cildinizi nasıl etkileyebileceğini görelim.

 

Yumurta hangi besinleri içerir?

 

Sütün yanı sıra yumurtalar da yüksek kaliteli protein, doymuş yağlar, çoklu vitaminler, demir gibi mineraller, karotenoidler ve çeşitli faydalı mikro elementlerle zenginleştirilmiştir. Yapılan araştırmalara göre büyük bir yumurta şunları içerir:

  • Protein: 6.3 g
  • A Vitamini: 80 µg
  • B2 Vitamini (riboflavin): 0.229 mg
  • B12 Vitamini (kobalamin): 0.445 µg
  • B5 Vitamini (pantotenik asit): 0.765 mg
  • B-6 Vitamini: 0.085 mg
  • E Vitamini (alfa-tokoferol): 0,525 mg
  • D Vitamini (D2 + D3): 41 IU
  • K Vitamini (phylloquinone): 0.15 µg

 

Yumurta, protein ve hemen hemen her vitaminin yanı sıra, az miktarda kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, manganez, bakır, florür, selenyum vb. mineral çeşitlerini de içerir. Büyük bir yumurta yaklaşık 72 – 75 Kcal enerji içerir.

Yumurtalar ayrıca beyin gelişimi için çok önemli bir besin olan kolin içeri. Ayrıca lutein ve zeaksantin içerirler. Bunlar gözlerinizi korumada faydalı olan antioksidanlardır. Yumurta ayrıca yumuşatıcı olarak çalışan esansiyel yağ asidi lesitin ile zenginleştirilmiştir.

Bir yumurtanın retinolü insan derisi için çeşitli şekillerde oldukça faydalıdır. Benzer şekilde selenyumun varlığı da vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilir.

Yumurta Yemek Sivilce Yapar Mı?

Yumurta nasıl sivilce yapar?

 

Bir yumurtanın bazı bileşenleri, belirli koşullar altında gerçekten de sivilceyi tetikleyebilir. İşte bazı insanlarda sivilceye yol açan temel nedenler:

 

1. Biyotin

Bazı insanlar, yumurtalardaki zengin biotin içeriğinin akneye neden olmasının nedeni olduğuna inanır. Biotin, saçınızın ve cildinizin sağlığını etkileyen iyi bilinen bir bileşendir. Ancak aşırı oranlarda zarar verebilir.

Yumurtalar yüksek miktarlarda biotin içerir. Aşırı miktarda biyotin, aşırı keratin üretimini etkileyerek hiperkeratozise neden olabilir ve bu da sivilceye yol açabilir.

 

2. İyot içeriği

Bazı insanlar akneye sivilceye olduğu için bu halojeni suçlar. Bir yumurtanın iyot içeriği dolaylı olarak sivilceyi tetikleyebilir. Ancak bu, vücudunuzdaki olumlu bir fiksasyonun yan etkisi olarak gerçekleşir. Ortalama olarak, bir yumurta 25 µg iyot içerir. Bu miktarda iyot, bir florür temizliğini tetiklemek için yeterlidir.

Florür, vücudunuzu kolayca terk etmeyen ve hatta sivilcelere yol açabilen toksik bir mineraldir. İyot, florürü insan vücudundan dışarı itebilir. Florür sisteminizden atılırken, vücudunuz onu ölü deri, ter veya sebum yoluyla atar. Bu sivilceye neden olabilir. Bu nedenle, yumurtalardaki iyot içeriği faydalı olsa da eliminasyon sırasında akneyi tetikleyen, sisteminizdeki florürdür.

 

3. Aşırı progesteron

İnsan vücudu progesteronu kendi başına sentezlerken, düzenli bir diyette fazladan hormon tüketmek vücudunuzun doğal hormonal dengesini bozabilir. Progesteron seviyesindeki ani bir artış, sivilcelere neden olabilir.

Yine, sonuç kişiden kişiye değişebilir. Farklı insanlar, belirli şeylere karşı farklı tolerans seviyelerine ve farklı tepki biçimlerine sahiptir. Progesteron içeriği yüksek (progesteronun Rx versiyonu) doğum kontrol ilacı gibi ilaçlar kullanıyorsanız, fazla yumurta tüketimi sivilceye neden olabilir.

 

4. Aşırı albümin

Albümin, karaciğerinizin kendi başına sentezlediği bir protein türüdür. Vitamin, hormon ve enzimlerin vücudun farklı bölgelerine taşınmasına yardımcı olan temel bir proteindir. Ancak, harici albüminin aşırı tüketimi sindirim sisteminize zarar verebilir. Bu nedenle, fazla albümin parçalanmayabilir ve lenfatik sisteminizde birikmeyebilir.

Yumurta akı zengin bir albümin kaynağıdır. Sisteminiz albümini parçalayamadığında, lenfatik sistemi tıkayarak iltihaplanmaya neden olur. Sivilceye de yol açabilir.

 

5. Sızdıran bağırsak sendromu

Bu, midenizdeki toksinlerin kan dolaşımınıza geçtiği tıbbi bir durumdur. Süt ürünleri, mısır, soya, glüten ve tabii ki yumurta gibi bu gastrointestinal sorunun bilinen bazı suçluları vardır.

Diğer birçok semptomla birlikte, vücudunuzdaki iltihaplanmalar, sivilce, kızarıklık veya egzama gibi cilt sorunlarına sebep olur.

 

Düzenli yumurta alımı alışkanlıklarınız sivilce durumunuzu etkileyebilir. Yumurta bileşenlerinden bazıları iltihabı tetikleyebilir. Suçlu olarak yumurtayla karşılaşırsanız, yumurta tüketimini hemen durdurun ve cildinizin sivilcelerden kurtulmasına yardımcı olun. Bir aylık aradan sonra, yumurtaları yeniden eklemeyi deneyebilir ve kendi yumurta tolerans kapasitenizi bulabilirsiniz. Yumurtayı tamamen temizledikten sonra bile sivilce sorununuz devam ederse dermatoloğunuza danışmaktan çekinmeyin.

Etiketler

Kategori