Yatağı Çevirmek Zorunda Mısınız?

Pt, 10/17/2022 - 11:03 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
yatağı çevirmek

Yatağı çevirmek veya döndürmek, bilinmeyen veya unutulan işlerden biridir. Ancak, uzun vadeli sağlık sorunlarından kaçınmak için oldukça önemlidir. Ara sıra yatağı çevirmek, yatağın daha uzun süre dayanmasına ve daha rahat uyumamıza yardımcı olabilir. Ancak tüm yataklar ters çevrilecek şekilde tasarlanmamıştır ve bazı durumlarda bunu yapmak yarardan çok zarara neden olabilir.

 

Yatağı çevirmek ömrünü uzatır mı?

 

Bazı durumlarda yatağı çevirmek daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir. Aşınmanın daha eşit dağılmasını sağlayarak yatağın ömrünü uzatır. Çoğumuz her gece yatakta aynı yerde, aynı pozisyonda uyuma eğilimindeyiz. Zamanla bu, yatağın belirli bölgelerinin diğerlerinden önce yıpranmasına neden olabilir.

Ters çevirmek daha iyi uyumamıza da yardımcı olabilir. Sarkık, yıpranmış bir yatak o kadar destekleyici olmayacak ve sabah uyandığınızda rahatsızlığa neden olacaktır. Aşınmanın yayılması, daha uzun süre daha fazla destek sunacağı anlamına gelir, bu da sizin uykunuzu kesintiye uğratan baskı noktalarına veya ağrılara daha az eğilimli hale getirir.

Bir yatağı çevirmeyi veya döndürmeyi öneren çoğu üretici, bunu her 3 ila 6 ayda bir yapmanız gerektiğini söyler. Ancak bunu destekleyecek güçlü bir kanıt yok, bu yüzden katı bir kuraldan ziyade bir öneri olarak kabul edebiliriz. Ancak yatakta sarkma fark edersek, bu yüksek basınç alanlarındaki yükü azaltmak için döndürmek isteyebiliriz.

 

Her yatak çevrilir mi?

 

Yatağı çevirmek veya döndürmek iyi bir fikir olabilir, ancak yatak bunun için tasarlanmış olmalıdır. Birçok yatak tek tip değildir, farklı bir baş ve ayağa sahip olabilirler. Bunlar döndürülmemelidir.

Çoğu yeni yatak, üstte ve altta farklı destek katmanları ile inşa edildiğinden, ters çevrilmesi amaçlanmamıştır. Örneğin, alt katmanlar daha destekleyici olma eğilimindeyken, üst katmanlar daha rahat malzemeler içerme eğilimindedir. Tek taraflı uyku için tasarlandılar, bu yüzden onları ters çevirmek konforu ve desteği tamamen değiştirebilir.

Ters çevrilmesi veya döndürülmesi gerektiğinden emin değilsek, neyin önerildiğini görmek için yatak etiketine veya üreticinin talimatlarına bakmalıyız.

yatağı çevirmek

Yatağınızı çevirmeli misiniz?

 

Çoğu yatak ters çevrilmemelidir. Üretici aksini özellikle önermedikçe yatağınızı çevirmemelisiniz.

Modern yatakların çoğu tek taraflı olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da tasarımlarının çevirmeye elverişli olmadığı anlamına gelir. Çoğu modern yatağın temel yapısı aşağıdaki gibidir:

  • Yatağın altında, tipik olarak yoğun köpük ve/veya metal yaylardan oluşan kalın, nispeten sağlam bir destek tabakası "destek çekirdeğini" oluşturur.
  • Yatağın üst seviyesinde, çeşitli yoğunlukları ve sertlik seviyelerini kapsayan bir veya daha fazla köpük veya diğer malzemeler “konfor sistemini” oluşturur.
  • Yatağın üst kısmı, dikilmiş köpükler veya diğer malzemelerle birlikte kılıfıdır.

Bu tasarım, uyuyan kişiyi desteklemek uygundur. Üstteki nispeten yumuşak konfor sistemi, iyi şekillendirme ve rahatlık sağlarken, alttaki daha yoğun destek çekirdeği, vücudun desteklenmesine ve omurganın gece boyunca düzgün bir şekilde hizalanmasına yardımcı olur.

Ancak, bu tasarımı tersine çevirirseniz, o kadar da iyi olmaz. Destek çekirdeği genellikle doğrudan üzerine oturulamayacak kadar sağlamdır ve konforlu çekirdek, yatağı doğru şekilde tutmak için yeterli desteği sağlamaz.

Ters çevrilmek üzere tasarlanmamış bir yatağı ters çevirirseniz, daha az rahat ve daha az destekleyici bir yatak elde edersiniz. Ayrıca yatağın daha çabuk yıpranmasına neden olacak ve muhtemelen uyuyanlarda ağrı ve sızılara yol açacaktır.

Bununla birlikte, bir istisna vardır: Bazı yataklar döndürülebilir olarak tasarlanmıştır.

Döner yataklar, çift taraflı tasarımlara sahiptir. Bazı durumlarda, iki farklı sertlik seviyesi sunarlar. Örneğin, döndürülebilir, tamamı köpüklü bir yatak, bir tarafı 10 üzerinden 4 sertlik derecesine sahipken, diğer tarafı 10 üzerinden 6 sertlik derecesine sahip olabilir. Tekdüze sertlik seviyesine sahip olan yatağı çevirmek, ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

 

 

Etiketler

Kategori