Yanık İzleri Nasıl Geçer? Yanık İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Per, 03/17/2022 - 22:57 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Yanık İzleri Nasıl Geçer? Yanık İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanık izleri nasıl geçer diye merak ediyorsanız tam size göre bir makale ile karşınızdayız. Yanık izlerini tamamen yok etmenin bilinen bir yolu olmasa da zamanla yavaş yavaş kaybolurlar. Bu süreci hızlandırmak için pek çok ipucumuz, püf noktamız ve yanık izlerinin nasıl daha az belirgin hale getirileceğine dair tavsiyelerimiz var.

 

Yanık nasıl tedavi edilir?

 

Bir yanığı uygun şekilde tedavi etmek için önce şiddetini göz önünde bulundurmamız gerekir. Burada verdiğimiz tavsiyeler sadece birinci derece yanıklar içindir. Daha şiddetli bir yanık için, doktora görünmelisiniz (bu, tipik olarak tıbbi müdahale gerektiren kimyasal yanıklar için de geçerlidir).

 

Güneş yanığı nasıl tedavi edilir?

 

Güneşte yandıysanız, tedavi etmek için en iyi seçeneğiniz soğuk kompres yapmaktır. Yeni güneş yanığınızı güneşten korumak için ya gölgede kalın ya da fiziksel (veya mineral) bir güneş kremi kullanın. Dr. Hermann, “Birçok güneş kremi, özellikle kimyasal bazlı olanlar, iyileşmenin bu erken aşamasında yaralı cildi çok tahriş edebilir” diye açıklıyor.

Dr. Hermann, "Vücudunuz yaralı cildi döktüğü için dökülme, doğal iyileşme sürecinin bir parçasıdır" diyor. "Genellikle hastaların cildi toplamasını veya soymasını önermiyorum, çünkü bu çok fazla tabakayı kaldırabilir ve ek yaralanmaya neden olabilir." Bu yaralanma tahrişe neden olabilir veya daha da kötüsü, potansiyel olarak yara izi riskinizi artırabilir, bu nedenle bundan tamamen kaçınmak en iyisidir.

Yanık İzleri Nasıl Geçer? Yanık İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diğer yanıklar nasıl tedavi edilir?

 

Yanık izleri için ideal tedaviler, ne kadar şiddetli olduğuna ve yanık derecesine bağlıdır.

Birinci derece yanıklar için, etkilenen bölgeye bir antibiyotik krem ​​​​uygulayın. Bu, yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak ve ayrıca iltihabı ve rahatsızlığı azaltacaktır. Enfeksiyonu önlemek için yanık izinizi kapatmak için bir parça gazlı bez kullanın.

İkinci/üçüncü derece yanıklar için kompresyon giysisi giymek cildinizin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunlar genellikle, yanık izleriniz iyileşene kadar aylarca giyilmesi gerekebilecek giysilerdir. Bazı yanıklar için deri grefti bile tercih edebilir. Bu teknik, yanmış bölgeyi kapatmak için vücudunuzun bir bölgesindeki (donör) deriyi kullanmayı içerir.

 

Yanık izleri nasıl geçer?

 

Küçük yanıklar veya güneş yanıkları, cildin daha derin katmanlarına zarar vermedikleri için tipik olarak iz bırakmazlar. Ancak daha şiddetli herhangi bir şey bir yara izi oluşturabilir ve muhtemelen de olacaktır, ancak şiddeti hasarın boyutuna bağlı olacaktır.

Nemlendiriciler yara izini tedavi etmeyebilir. Ancak görünümünü yumuşatabilir. Bunların her gün yaklaşık 12 saat boyunca üç ay süreyle tutarlı bir şekilde kullanılması gerekir. Yara iziniz için doğru silikon jel tedavisi hakkında dermatoloğunuzla konuşun.

 

Yanık izlerinin oluşmasını nasıl önlersiniz?

 

Yanık meydana gelir gelmez,

  • Soğuk suyla durulayın ve kurumaya bırakın.
  • Bir antibiyotik merhem kullanın.
  • Yapışmaz bir bandaj ve bir parça gazlı bez kullanarak alanı örtün.

 

Kategori