Yakıt Pompası Nasıl Temizlenir?

Ct, 03/12/2022 - 21:40 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Yakıt Pompası Nasıl Temizlenir?

Modern araçların çoğu, ekranlı ve yakıt hattı boyunca bir filtreli, sızdırmaz, filtresiz pompalar kullanır. Bu pompalar bakım gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır ve arızalanmaları durumunda değiştirilmeleri gerekecektir. Aracınızda elektrikli yakıt pompası varsa, tortu birikimini veya tıkanıklığı temizlemek için bir yakıt sistemi temizleyicisi kullanabilirsiniz. Manuel bir filtreniz varsa (genellikle eski model araçlarda bulunur), çoğu modern araçta bu bir seçenek olmasa da, iç filtresindeki pislikleri temizlemek için pompayı açabilirsiniz. Peki yakıt pompası nasıl temizlenir?

Yakıt Pompası Nasıl Temizlenir?

1. Tıkanmış Bir Yakıt Pompasının Belirtilerini Tespit Etmek

 

  • Motorun "sıçramasına" veya durmasına dikkat edin. Tıkanmış bir yakıt pompasının en yaygın belirtisi, pompanın motorun düzgün çalışmasını sağlamak için enjektörlere yeterli yakıtı itmemesinden kaynaklanan aralıklı güç kaybıdır. Ayağınızı gazdan çektiğinizde motorunuz sıçrar ve hatta stop ederse, yakıt pompanızda veya filtrenizde bir sorun olabilir.

 

  • Araba rölantideyken pompadan gelen tıkırtıyı veya titremeyi dinleyin. Yakıt pompasındaki bir tıkanıklık, yakıtı itmek için daha fazla çalışmaya zorlar ve bu da yanmasına neden olabilir. Benzin deposunun çevresinden (aracın arkası) bir tıkırtı veya titreme sesi duyarsanız, yakıt pompasındaki elektrik motoru arızalanmaya başlamış olabilir. Pompayı temizlemek ve filtreyi değiştirmek, erken yakalarsanız bu sorunu çözebilir, ancak çok uzun süre devam etmesine izin verirseniz, yakıt pompasını yakacak ve çalışmayı durduracaktır.

 

  • Yolda normal bir hızda seyahat ediyorsanız ve araç aniden yavaşlarsa veya devir saatinizde (varsa) önemli ölçüde düşerse, bu, yakıt pompasının motora yeterli yakıt sağlamakta zorlandığının bir işareti olabilir. 

Yakıt Pompası Nasıl Temizlenir?

2. Yakıt sistemi temizleyici kullanmak

 

  • Şişe üzerindeki talimatları okuyun. Çoğu yakıt sistemi temizleyicisi aşağı yukarı aynı şekilde çalışsa da markadan markaya farklılıklar vardır. Doğru adımları uyguladığınızdan emin olmak için satın aldığınız yakıt sistemi temizleyicisinin talimatlarını baştan sona okuyun.

 

  • Yakıtınız neredeyse bitene kadar motoru çalıştırın. Çoğu yakıt sistemi temizleyicisi, daha sonra eklediğiniz yakıtla karışabilmesi için boş bir yakıt deposuna dökülmek içindir. Yakıt göstergesi boş veya “E” olarak görünene kadar motorunuzu çalıştırın. Deponun tamamen boş ve yakıtsız olması gerekmez. Sadece mümkün olduğunca düşük olması gerekiyor.

 

  • Yakıt sistemi temizleyicisini benzin deponuza dökün. Şişeyi açın ve kapağın altındaki plastik contayı delin. Ardından, yakıt sistemi temizleyicisinin ağzını, normalde bir benzin pompasında yaptığınız gibi aracınızın yakıt doldurma yerine dökün.

 

  • Motoru çalıştırın ve birkaç dakika rölantide bırakın. Yakıt sistemi temizleyicisi yakıt pompasından akacak ve gazla birlikte yanacağı motora giderken filtre edecektir. Geçerken, yakıt pompanızdaki ve sistemin geri kalanındaki tortu birikintilerini parçalamaya başlayacaktır.
Kategori