Xenon Farlar Muayeneden Geçer mi? 2023 Yılında Xenon Far Hafif mi, Ağır Kusur mu?

Pa, 01/30/2022 - 00:36 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
xenon farlar muayeneden geçer mi

Özellikle gençlerin kullandığı spor araçlarda yaygın bir şekilde xenon farlar görülmektedir. Şık duruşu farklı aydınlatma özelliği ile kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir. Yaygın bir şekilde kullanılan Xenon far ile ilgili araç sahiplerinin en çok merak ettiğin konulardan biri de Xenon far muayeneden geçer mi sorusudur. Ayrıca diğer bir önemli konu da Xenon far hafif kusur mu ağır kusur mu sorusudur. Bizde bu soruları cevaplamak için yetkili bir TÜVTÜRK personelinden detayları sizler için aldık.

Araç muayenesi kuralları 2014 yılından sonra üretilen araçlarda xenon farlar ile ilgili bazı şartları belirtmiştir. Bu tarihten sonra üretilen araçlardaki Xenon farların otomatik far yükseklik ayarlayıcısı, far ile mercek yıkama sisteminin bulunması zorunlu olmuştur. 2014 yılından önce üretilen araçlarda far yıkama sistemi olmadığı için Xenon far olan araçlar hafif kusurlu olarak muayeneden geçebiliyordu.

 

2023 yılında xenon farlar muayeneden geçer mi?

 

2023 TÜVTÜRK muayene şartlarına göre Xenon far kullanan araçlar ağır kusurlu olarak kabul edilmekte ve muayeneden geçememektedir. Fabrika üretimi olarak takılan LED ya da halojen özellikle farlardan Xenon farlara geçen araçların muayeneleri ağır kusurlu olarak kabul edilip muayene tekrarı istenmektedir. Xenon far taktıran araç sahiplerinden bu farları çıkartıp tekrar eski standart farlarının takılması istenmektedir.

xenon farlar muayeneden geçer mi

Xenon far taktırmanın cezası var mı?

 

Fabrika üretimi olarak Xenon far olmayan araçlara sonradan Xenon takılması yasaktır. Bu kurala uymayan araç sahipleri doğal olarak suç işlemiş sayılmaktadır. Herhangi bir trafik denetimi sırasında bu durum anlaşılırsa ceza işlemi uygulanmaktadır. Xenon farların aydınlatma ayarı çok hassas olduğundan ve yükseklik ayarlama sisteminin bulunmaması gibi sebeplerden büyük bir risk taşımaktadır.

Araç kullanımı sırasında yukarıda belirttiğimiz riskler sebebiyle sürüş güvenliği açısından tehlikeli durum arz etmektedir. Bu sebeple 2023 yılında Xenon farlar muayeneden geçemez hem de trafik kontrollerinde ceza işlemi uygulanır.

 

Etiketler

Kategori