Xenon Far Muayeneden Geçer Mi?

Çar, 07/27/2022 - 11:12 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Xenon far muayeneden geçer mi

Xenon far muayeneden geçer mi sorusu araç muayenesi öncesi en çok merak edilen konuların başında gelir. Çok sevdiğimiz ve iyi bir ücret ödeyerek taktırdığımız xenon far muayeneden geçer mi?

Araç muayenesi sırasında kontrol edilen yerlerden biri de farlardır. Tüm lambalar kontrol edilirken aracın farlarının yanıp yanmaması ve far türünün ne olduğu kontrol edilir. Eğer aracınızın fabrika çıkışında xenon far takılmış ise muayene için sorun olmayacaktır. Ancak sonradan xenon far takılmışsa muayeneden geçemez. Bazı araçların farklı versiyonlarında xenon bulunurken bazılarında bulunmaz. Bu durumda da muayeneden aracınız geçer.

 

Xenon far nedir?

 

Xenon farlar, geleneksel halojen ampuller yerine xenon ampuller kullanan bir aydınlatma setidir. Öğrendiğimiz gibi, xenon farlar, mavimsi ışığı aydınlatmak ve serbest bırakmak için elektrik boşalmasını bekleyen ksenon gazı parçacıkları içerir. Xenon ampuller çok daha pahalıdır ve genellikle isteğe bağlı bir ekstradır veya prestijli markalarla birlikte gelir.

Dışarıdan bakıldığında, xenon farlar, halojen lambalar veya LED lambalarla aşağı yukarı aynı görünür. Gece vakti, xenon farlara sahip araçlar, sürücü için bir nimettir, ancak belki de yayalar ve diğer sürücüler için üç kata kadar daha fazla parlayabilen çok belirgin bir parlak mavi/beyaz ışığa sahip oldukları için gerçekten göze çarpmaktadır.

Tipik olarak, xenon farlı otomobillerde uzun hüzme farları için halojen ampul bulunur, ancak bazılarında tamamen xenon olan ve bi-xenon farlar olarak adlandırılanlar vardır.

Xenon far muayeneden geçer mi

Xenon farların faydaları nelerdir?

 

Halojen veya LED yerine xenon far kullanmanın birkaç önemli faydası vardır. En büyük ikisi, daha parlak olmaları ve LED ve halojen lambalardan çok daha uzun süre dayanabilmeleridir. Ancak bizce xenon farların en büyük faydası xenon farların yaydığı ekstra ışık mesafesi ve genişliğidir. Xenon farlar, diğer alternatiflerden iki ila üç kat daha parlak olabilir ve özellikle yüksek hızlarda çok daha iyi bir yol görüşüne sahip olamaya olanak tanır. Işığın daha geniş yayılması, yol kenarındaki ve bir dereceye kadar virajların etrafındaki tehlikeleri daha iyi tespit etmelerini sağlar.

Xenon lambalar lüks bir araçla ilişkilendirilmesine rağmen, özellikle geceleri tehlikeleri halojen ve LED lambalara göre çok daha erken ve daha kolay tespit etmek için yine de en güvenli seçenektir. Bununla birlikte, oldukça pahalıdırlar ve xenon öğesinin bulunması tam olarak kolay değildir.

Yukarıda xenon farlarla ilgili merak edilen bazı sorulara cevap verdik. Bu doğrultuda aracınızı muayene ettirmeden önce sonradan takılmış bir xenon farınız varsa söküp orijinalini takın. Sonradan

Kategori