Vücuda dövme yaptırmanın sağlığa zararı var mıdır? Zararsız dövmeler

Pt, 01/17/2022 - 11:15 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Vücuda dövme yaptırmanın sağlığa zararı var mıdır?

 

Dövmenin cilde yaptığı olumsuzluklar cilt enfeksiyonuna yol açabilir. Bunun en büyük sebebi dövmenin yaptırılması aşamasında bulunulan ortamın steril bir hale getirilmemiş olmasıdır. Özellikle bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı olarak oluşabilecek vücut yaraları, deri üzeri iltihaplanmalar ve vücudun sinir sistemi üzerinde hasarlar meydana gelebileceği tespit edilmiş olumsuzluklardandır.

Vücuda dövme yaptırma estetik olarak hoşa giden bir görüntü sunuyor olsa dahi ileri boyutlu olarak cilt kanserine yakalanma riski bulunmaktadır. Özellikle anne adaylarının vücutlarına hamileyken uyguladıkları dövme işlemlerinden kaynaklı olarak bebeğin vücut gelişimi olumsuz olarak etkilenebilmektedir.

Vücuda dövme yaptırmanın sağlığa zararı

Dövmenin Vücuda Zararı Var mıdır?

Dövmenin cilde riskleri günümüzde tartışılan bir konudur. Vücut üzerine uygulanan dövme işlemi sonrasında bir kaç gün sonra vücut farklı şekillerde tepkime gösterebilir. Bu sürekli yaşanan bir rahatsızlık olmamakla beraber böyle bir duruma sebebiyet vermemek için öncesinde belirli testlerin yapılması uygun olacaktır.

Vücuda uygulanan dövmenin riskleri şunlardır:

 • Vücut alerjik reaksiyon açık hale gelebilir.
 • Cilt kanseri riski oluşumu gözlenebilir.
 • Hamilelik döneminde anne adayının, bebeğin vücut gelişimi engellenebilir.
 • Steril bir ortam sağlanmadığında cilt enfeksiyonları oluşum gösterebilir.
 • AIDS, Hepatit B vb. pek çok bulaşıcı hastalık vücuda bu yol ile geçebilir.
 • Deri hastalıkları olarak adlandırılan uçuk problemleri, tetanoz hastalığına yakalanma riski oluşur.
 • Dövme yapıldıktan yaklaşık 48 saat sonra alerjik reaksiyonların etkisi ile lenf bezlerinde iltihaplanma fark edilebilir.

Geçici Dövmelerin Vücuda Zararı mıdır?

Geçici dövme riskleri kalıcı dövmelerde kullanılan materyaller göz önünde bulundurulduğunda daha azdır. Yaklaşık olarak 2-3 hafta içerisinde kalıcılığını yitiren ve silinen geçici dövmeler içerisinde kimyasal maddeler kullanılmaz. Malzemeleri doğaldır ve bu nedenle geçiciliği bulunmaktadır. Geçici dövmeler bir kağıt üzerinden cilde uygulanır. Vücuda uygulanırken su ile temas eden kağıt sayesinde bulunan desen istenen alana geçer. Günümüzde daha modernleştirilmiş Hint kınası ile yapılan dövmeler de geçici dövmeler arasında kabul edilmektedir.

Vücuda dövme yaptırma sürecinde oluşabilecek alerji riskini en aza indiren geçici dövmelerini içerisinde şu maddeler bulunur:

 • Koruyucu içerikli silikon malzeme
 • Kauçuktan elde edilmiş polimer
 • Parlaklığı ve yapışkanlık hissini veren reçine
 • Birkaç maddeden oluşan doğal renklendirici
 • Rengin alana tutulmasını sağlayan parafenilendiamin

Geçici dövmeler yaptırdıktan sonra oluşabilecek şikayetler içerisinde;

 • Bölgesel kızarıklık ve ağrı oluşumu
 • Hafif şişkinlik belirtisi
 • Bölgede kabarıklık ve huzursuzluk
 • Güneşe karşı oluşan ciddi boyutta hassasiyet problemi olabilmektedir.

Vücuda dövme yaptırmanın sağlığa zararı var mıdır?

Vücuda Zararsız Dövme Var mıdır?

Cilde riski olmayan dövme çeşitleri kalıcı dövmelere göre daha az zararlı ve tahribata neden olurlar. Bu durum içerisinde kullanılan maddelerin kimyasal olmayışından kaynaklı olarak zuhur edebilir. Vücuda zarar vermeyecek olan dövmeler genellikle geçici dövmeler olarak adlandırılırlar. Özellikle kimyasal renklendiricilerden uzak tutularak üretilirler. Geçici dövmeler içerisinde doğal maddeler ve daha az zararlı kimyasallar bulunmakla beraber içinde kullanılan parafenilendiamin maddesi kafa karışıklığına neden olmaktadır. Bu madde kimyasal içerik barındırır. Bu nedenle cildi alerji riski taşıyan kişilerin geçici dövmeleri yaptırırken de bir kez daha düşünmesi gerekmektedir. Bu malzemenin alerjiyi tetikleyebilme ihtimali bulunmaktadır.

Dövmenin Vücuda Riski Nasıl Azaltılır?

Dövmenin belirgin zararlarını azaltmak kişinin elinde olan bir durumdur. Dövme yaptırmadan önce yapılacak olan işleme dair vücudun alerjik reaksiyon gösterme durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Öncesinde yapılacak kan testleri ve alerji testleri sonrasında doktorlar ön görüşme yapılarak sağlıklı bir şekilde vücuda dövme yaptırıp bilmenin yolları aranmalıdır. Dövme uygulaması yaptırılırken içerisindeki kimyasal maddeler özellikle sorulabilir ve vücuda alındığında zararlı olabilecek bir ürün bulunuyorsa uzak durulmalıdır.

Vücuda dövme yaptırma işlemi uygulanacaksa güvenilir, alanında uzman, işini stil bir şekilde yapan kişilerin bulunduğu ortamlarda uygulanmalıdır. Aksi takdirde bulaşıcı hastalıklara karşı risk oluşumu huzursuzluğa neden olabilir. Dövme yapılırken kullanılan iğnelerin temiz olduğundan, farklı kişilere uygulama yapıldıktan sonra temizliğinin en ince ayrıntısına kadar gerçekleştiğinden emin olunmadan yaptırılmamalıdır.

Kategori