A Vitamini Eksikliği Neden Olur? A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Sa, 03/15/2022 - 22:05 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
A Vitamini Eksikliği

A vitamini (retinol) yağda çözünen vitaminlerden biridir. Vücutta depolandığı için fazla tüketildiğinde doz aşımı riski vardır. A vitamini eksikliği esas olarak görme ve büyümeyi etkiler. Sağlıklı insanlar, çeşitli bir diyetle A vitamini ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirler. Bu yazımızda A vitamini eksikliğinin belirtileri, nedenleri, tedavisi ve önlenmesi hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

 

 

A vitamini eksikliği nedir?

 

Doktorlar ayrıca A vitamini eksikliğini hipovitaminoz olarak adlandırır. A vitamini ihtiyacı özellikle yüksek değildir. Uluslararası Birim veya mikrogram (µg) cinsinden ölçülür. Alman Beslenme Derneği, günde mikrogram olarak aşağıdaki dozajları önermektedir. Aşağıdakiler geçerlidir: 3.333 IU A vitamini, 1 µg retinol ve 6 µg beta-karoten'e karşılık gelir. 1 µg retinol, 1 µg retinol eşdeğeri (RÄ) olarak adlandırılır.

 

  • 4 aya kadar: 0,5 mg RÄ
  • 5 aydan 3 yıla kadar: 0,6 mg RÄ
  • 4 ila 6 yıl: 0,7 mg RÄ
  • 7 ila 9 yaş: 0,8 mg RÄ
  • 10 ila 12 yıl: 0,9 mg RÄ
  • Erkek ergenler ve yetişkinler: 1.0 ila 1.1 mg RÄ
  • Kız ergenler ve yetişkinler: 0,8 ila 0,9 mg RÄ
  • 4. aydan itibaren hamile kadınlar: 1.1 mg RÄ
  • Emzirme: 1,5 mg RÄ
  • Bu sınır değerler kalıcı olarak aşılırsa A vitamini eksikliği oluşur.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliği belirtileri

 

A Vitamini görme, cilt ve büyüme için özellikle önemlidir. A vitamini eksikliği durumunda, doktorlar ayrıca A vitamini hipovitaminozundan da bahseder, kornea opaklığına bağlı görme keskinliğinde azalma veya konjonktivanın çok kuru olması nedeniyle alacakaranlıkta daha az görme ( gece körlüğü ) gibi görme bozuklukları sıklıkla gelişir. Ek olarak, gözde genellikle beyazımsı, köpük benzeri oluşumlar (Bitot lekeleri olarak adlandırılır) ve kornea ülserleri olabilir. A vitamini dengesi olmadan kornea erir (keratomalazi) ve göz kör olur. Kuru gözler de sıklıkla A vitamini eksikliğinden kaynaklanır.

Nasırlı kuru cilt ve saç dökülmesi ve kuru mukoza retinol eksikliğinin diğer yaygın semptomlarıdır. Tükürük bezlerinde daha az tükürük üretilir. Daha az tükürük, diğer şeylerin yanı sıra oral mukoza ve diş etlerinin iltihaplanmasını teşvik eder. A vitamini eksikliğinin diğer semptomları, koku alma yeteneğinde azalma, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, performans kaybı, nefes alma güçlükleri ve anemi ile koku bozukluklarıdır.

Bağışıklık sistemi de belirli miktarda A vitaminine ihtiyaç duyar. A vitamini eksikliği özellikle çocuklarda ve yaşlılarda enfeksiyonlara yatkınlığı artırır.

 

Hamilelik ve çocukluk döneminde A vitamini eksikliği

 

A vitamini eksikliği, hamilelik ve çocukluk döneminde şiddetlidir. Hamilelik sırasında, doğmamış çocukta şekil bozukluklarına yol açabilir. İşitme, gastrointestinal sistem, idrar yolu ve cinsel organlarda malformasyonlar yaygındır. Çocuklarda büyüme bozuklukları ve diş oluşumu ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

A vitamini eksikliği ayrıca sperm üretiminin azalması sonucu damar sertliği, böbrek taşı ve doğurganlığın azalması riskini artırır. Kadınlarda vajinal mukoza kurur, östrojen-hormon döngüsü bozulur ve gebe kalma olasılığı azalır.

 

A vitamini doz aşımı belirtileri (hipervitaminoz)

 

Aşırı A vitamini alımı veya bozulmuş karaciğer fonksiyonu, aşırı dozda A vitaminine yol açabilir. Retinol ile bu tür hipervitaminozun sonuçları başlangıçta baş ağrıları, sık esneme, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmadır. Diğer tipik semptomlar kas ağrısı, eklem sorunları, belirgin yorgunluk ve karaciğer fonksiyon bozukluğudur. Kuru ve pürüzlü cilt, çatlamış dudaklar, kafa ve vücuttaki tüm saçların dökülmesi gibi cilt hastalıkları dışarıdan görünür hale gelir.

 

A vitamini nasıl tespit edilir?

A vitamini eksikliği şüphesini doğrulamak için laboratuvarda basit bir kan testi kullanılır.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliği tedavisi

Belirgin bir A vitamini eksikliği durumunda, yağda çözünen vitamin tablet şeklinde takviye edilir. Kanıtlanmış bir A vitamini eksikliği durumunda, doktorlar genellikle günde 1 ila 1.5 mg retinol eşdeğeri dozlar reçete eder.

Kategori