Tuzlu Sütlaç Tarifi Nasıldır? Tuzlu Sütlaç Hangi Yörenindir?

Per, 01/06/2022 - 23:29 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
tuzlu sütlaç tarifi

Masterchef programında adı geçen tuzlu sütlaç, izleyiciler tarafından merak edilmeye başlandı. Tuzlu sütlaç olur mu demeyin, Karadeniz’e gezi yaparsanız anlarsınız. Tatlı sütlacı yıllardır tattıktan sonra tuzlusunu düşünmek güç olsa da tuzlu sütlaç var ve çok beğenilmektedir. Sütlü tatlılar içinde oldukça sevilen ve bir hayli tüketilen tatlıların önünde gelen sütlacın hep şekerlisini yedik ama tuzlu sütlacı hiç düşünmedik. Tuzlu sütlaç ile karşılaşanlar ciddi bir şekilde hayrete düşürüyor. Karadeniz yaylaları restoranlardaki menülerde, tuzlu sütlaç yazısını görenler merak içinde kalıyor. Biz de Karadeniz yöresine ait tuzlu sütlaç tarifi detaylarını sizinle paylaşmak istedik.

 Tuzlu sütlaç tarifi ile sizler de misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz. Alışıla gelmiş tatlı sütlacın bir anda tuzlu servis edilmesi farklılığınızı ortaya koyacaktır. Şimdi tuzlu sütlaç tarifi ile sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan tarifimize geçelim.

İşte tuzlu sütlaç tarifi ve yapılışı:

 

Tuzlu sütlaç tarifi malzemeleri:

  • 1 litre süt
  • Yarım su bardağı pirinç
  • 1 tatlı kaşığı tuz

tuzlu sütlaç tarifi

Tuzlu sütlaç tarifi nasıl hazırlanır?

 

Tuzlu sütlaç malzemeler arasındaki sütü, hazır değil, doğal olanını tercih edin. Daha lezzetli olması açısından çok önemlidir. Öncelikle pirinci güzelce yıkayın. Nişastası gidene kadar sudan geçirin. Tuzlu sütlacı pişireceğiniz tencereyi ocağın üzerine koyun. İçine yıkadığınız pirinçleri koyun, iki parmak geçecek kadar su ekleyin. Tenceredeki pirinçleri kaynatın. İyice suyunu çekinde ocağı biraz kısın ve bir müddet daha kısık ateşte pişirin. Suyu çeken pirinçler pilav kıvamına gelince altını kapatın. Doğal 1 litre sütü başka bir tencerede kaynatın. Ardından pirinçleri sütün içine dökün.  1 tatlı kaşığı tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Yavaş yavaş kaynatıp kıvamına gelmesini bekleyin. Güzelce kıvamı geldikten sonra ocaktan alın. Kaselere döküp soğumasını bekleyin. Tuzlu sütlaç tarifi artık hazırdır. Tercihe göre sıcak veya soğuk tüketilebilir. Damak zevkinize bağlıdır. Hemen tüketmeyecekseniz oda sıcaklığında soğutun ve ardından buzdolabına koyun.

Kategori