Tuvalet Nasıl Dezenfekte Edilir? Tuvalet Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Ct, 02/05/2022 - 16:30 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
tuvalet nasıl temizlenir

Tuvaleti temizlemek, evdeki en sıkıcı işlerden biridir. Ancak hijyen açısından sürekli temiz tutulması gereken yerlerin başında gelir. Peki tuvalet temizliği nasıl yapılmalı, tuvalet nasıl dezenfekte edilmeli?

 

Kirli bir tuvaleti nasıl temizleyeceğinizi ve nasıl pırıl pırıl hale getireceğimizi açıklamadan önce, tuvalet hijyeni için size neler gerekli bir bakalım:

  • Tuvalet temizliği için plastik kıllı bir fırça kullanmak en iyisidir. Tel fırçalar tuvaletinizin fayans yüzeyine zarar verebilir.
  • Her zaman tuvalet temizliği için bir çift lastik eldiven bulundurmanızı öneririz. 
  • Elinizde kuru bir bez bulundurun.
  • Sıvı deterjan ve çamaşır suyu kullanın.

 

Tuvalet nasıl temizlenir?

 

Öncelikle temizleyeceğiniz bölgeyi hafif bir şekilde ıslatın. Ardından çamaşır suyunu  veya domestosu belli aralıklarla dökün. Çamaşır suyunu solumak rahatsız edeceğinden maske takabilir veya kapıyı, pencereyi açık bırakabilirsiniz. Fayanslara zarar vermeyecek şekilde fırça ile güzelce fırçalayın. Hem fayansların üzerini hem de tuvalet taşını iyice fırçalayın. Su ile duruladıktan sonra parlaması veya güzel kokması için sprey solüsyonu zemine püskürtün. Onu da fırçaladıktan sonra durulayın. Eğer kireç kalıntıları varsa çif tarzı beyaz solüsyon ile ovabilirsiniz. Fayanslar arasındaki derzlere dikkat etmeniz önemlidir. Aşırı sürtme derzi kaldırabilir.

tuvalet nasıl temizlenir

Klozet nasıl temizlenir?

 

Bir tuvaleti nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, işe klozet temizliği ile başlamak en iyisidir. İlk olarak klozete mümkün olduğunca fazla su boşaltarak temizliğe başlayın. Sifonu çekmeniz yeterli olacaktır.

 

  • Öncelikle eldiveni takıp, çamaşır suyu uygulayın.

Eldivenlerinizi giyin ve seçtiğiniz çamaşır suyu veya temizleme sıvısını yukarıdan aşağı gelecek şekilde uygulayın.

  • Tuvalet fırçasıyla fırçalayın.

Tuvalet fırçasını kullanarak, yüzey lekelerini çıkarmak ve temizleyiciyi etrafa yaymak için ovmaya başlayın.

  • Kapsamlı olun!

Klozetin etrafını ve kenarlarını ovmak için fırçayı kullanmaya devam edin.

  • Tekrarlamak önemli!

Fırçayı bir kez daha klozetin yüzeyinden geçirin ve temizleyiciyi durulamak için su dökün. Su boşaldıkça fırçalamaya devam edin. İyice kalıntılar çıksın.

 

Dezenfekte edici sprey püskürtüp bir bez, kağıt havlu veya sünger (sadece bu görev için ayırdığınız) kombinasyonunu kullanarak, klozetin tüm dış yüzeylerini silin. Klozet menteşesi gibi ulaşılması zor yerleri fırçalamak için eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Kategori