Tendon Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Cu, 12/31/2021 - 13:48 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
tendon yırtılması belirtileri

Tendon yırtılması belirtileri özellikle spor yapanların en çok merak ettiği konuların başında gelir. Tendonlar, kasları kemiklerle birleştiren bağ dokusu bantlarıdır. Bir tendonun rolü, eklemlerinizin hareketini kolaylaştırmak için kas tarafından oluşturulan kuvveti yakındaki bir kemiğe aktarmaktır. Tendonlar önemli derecede kuvvete dayanacak şekilde yapılandırılmış olsa da aşırı baskının bir sonucu olarak zedelenebilir veya yırtılabilirler. Tendon yırtılması belirtileri hakkında detayları sizinle paylaşıyoruz. 

Ayaklarınızdaki tendonlar, ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi dengelemek içindir. Bu tendonlardan biri yaralandığında, ayakta dururken veya yürürken rahatsızlığa neden olabilir. En ciddi tendon yaralanması türü, ayağınıza bir adım atmayı veya ağırlık vermeyi zorlaştıran ya da imkânsız hale getiren bir durum olan yırtık bir tendondur. 

Alt bacağınızdan ayağınıza kadar birden fazla tendon uzanır. Aşil tendonu topuk kemiğine kasları bağlar. Vücudunuzdaki en büyük tendondur ve en sık yaralananlardan biridir. 

Ayağınızda veya ayak bileğinizde tendon yırtılması yaşadığınızı düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede tıbbi tedaviye başvurmanız önemlidir. Kapsamlı bir muayeneye ve teşhis testlerinin sonuçlarına dayanarak semptomlarınızın kaynağını ve rahatsızlığı gidermek, normal hareketi yeniden sağlamak için uygun bir tedavi planını belirlenir. 

Bu yazıda, tendon yırtılması belirtilerini ve bu tür bir yaralanma yaşarsanız ne bekleyeceğinizi açıklayacağız. 

tendon yırtılması belirtileri

Tendon yırtılması nedir?

 

Tendon yırtılması, tendonu oluşturan liflerin yırtılması ve ayrılmasıdır. Tendonun bu tür bir hasarı, normal şekilde çalışamamasına neden olur. 

Aşil tendonundaki yırtıkların çoğu, tendonun yapısında meydana gelir ve böylece tendonun üst ve alt kısımları arasında bir boşluk oluşur. En yaygın yerleşim yeri topuğun yaklaşık 4-6 cm yukarısıdır. 

Aşil tendonu ayrıca topuk kemiğine yapışma yerinden koparak tam bir kopmaya neden olabilir. Bu, bir kemik parçasının tendon tarafından topuktan çekilmesine neden olarak, tendonun kemikten ayrılmasına sebep olur.  

 

Tendon yırtılmasına ne sebep olur?

 

Yırtık bir tendon genellikle, tendon aniden kapasitesinin ötesine geçtiğinde ortaya çıkar. Ayrıca ani bir hızlanma veya travmatik bir düşme ya da yaralanmadan kaynaklanabilir.

Aşil tendonunun yırtıklarının çoğu, yoğun fiziksel aktivite, koşma veya atlama sırasında meydana gelen sporla ilgilidir. 

Yırtık bir tendon herkesi etkileyebilirken, Aşil tendonundaki yırtıklar tipik olarak 30 ila 50 yaşları arasındaki sporcuları etkiler. Çoğu durumda, bu kişiler uygun eğitim almadan çok kısa sürede çok şey yapmaya çalışmasından kaynaklanır.

 

Tendon yırtılması belirtileri

 

Tendon yırtılmasının belirtileri, kişiye ve yırtığın konumuna göre değişiklik gösterse de, aşil tendonu yırtılması yaşayan kişilerde genellikle aşağıdaki fiziksel belirtilerden bir veya daha fazlası görülür:

  • Aktivite veya yaralanma sırasında ani, şiddetli ağrı
  • Yaralanma anında çıtırtı sesi duymak ve/veya hissetmek
  • Baldırınızın arkasından darbe aldığınızı hissetmek
  • Topuğunuzun iç kısmında veya baldırın altındaki bacağın arkasında şişme ve morarma
  • Ayak parmaklarının üzerinde duramama, yürüyememe veya ayağını yere koyamama

tendon yırtılması belirtileri

Yırtık bir tendonun tedavisi nasıl yapılır?

 

Hızlı ve uygun tedavi ile çoğu tendon yırtıkları onarılabilir, böylece spora ve diğer aktivitelere dönebilirsiniz. Yırtık bir aşil tendonunun tedavisi, yırtığın tipi ve yeri, hasarın derecesi ve genel durumunuz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Ameliyatsız tedavi, genel olarak, etkilenen bacağın, ayak ve ayak bileği aşağı fleksiyondayken alçılama ile hareketsizleştirilmesini içerir. Bu, kırılan tendonun iki ucunu birbirine daha yakın konumlandırır, böylece doğal olarak kaynaşıp iyileşebilirler.

Genç veya orta yaşlı bir yetişkinseniz, özellikle atletik olarak aktifseniz, ameliyat önerilebilir. Tedavide yırtık tendonun iki ucunu dikişlerle birbirine tutturulur. Bu, yırtık tendonun uzunluğunu ve gerginliğini geri yükler. 

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde etkilenen bacağın bir atel, alçı veya yürüyüş ayakkabısıyla hareketsiz hale getirilmesini içerir. Etkilenen tendon iyileşmeye başladığında genellikle fizik tedavisi önerilir. 

Tendon yırtılması belirtileri yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım, iyileşmeniz ve mümkün olan en kısa sürede normal aktivitelere dönmeniz için önemlidir. 

 

 

Kategori