Tavada Börek Tarifi Hazır Yufkadan

Pa, 01/16/2022 - 13:48 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Tavada börek tarifi hazır yufkadan

2022 yılı ile birlikte elektrik zamlarından sonra fırında börek, kek, yemek yapmak da bir hayli zorlaştı. Birçok ev hanımı daha az zam gelen doğalgaz ocaklarını kullanarak yemeklerini pişirmeyi tercih ediyor. Ancak sadece yemekler değil diğer yiyecekleri de ocağın üzerinde pişirme konusu araştırılmaya başlandı. En çok merak edilen konuların başında da tavada börek tarifi hazır yufkadan nasıl yapılır? sorusu geliyor. Biz de sizler için tavada börek tarifi hazır yufkadan nasıl yapılır diye bir yazı hazırladık. İşte hazır yufkadan tavada börek tarifi…

Malzemeler:

Tavada börek tarifi hazır yufkadan nasıl yapılacağına geçmeden önce gerekli malzemelere bir göz atalım:

 

1 çay bardağı sıvıyağ

1 çay bardağı süt

1 adet yumurta

1 paket kabartma tozu

1 kase rendelenmiş köy peyniri ya da kaşar peynir tercih edilir.

Tavada börek tarifi hazır yufkadan

Tavada börek tarifi hazır yufkadan nasıl yapılır?

Tavada börek tarifi hazır yufkadan yapılırken ilk olarak tava yağlanır. Üzerine hazır yufkadan bir adeti serilir. Daha sonra süt yumurta, sıvıyağ ve kabartma tozu bir kapta karıştırılarak sos elde edilir. Yufkanın üzerine bu sostan dökülerek fırça ile yayılır. Daha sonra bunun üzerine bir hazır yufka daha eklenerek aynı işlem tekrarlanır. Bunun üzerine rendelenmiş peynirler serpilir. Serilen peynirin üzerine hazır yufka konularak sostan sürülür. İlk serilen yufkanın kenarları içe doğru katlanır. Tekrar sos sürülür. En son bir yufka daha serilerek soslanır. Tavada börek tarifi hazır yufkadan hazırlandıktan sonra 10 dakika dinlendirilir.

 

Tavada börek tarifi hazır olunca dinlenen ürünümüz orta büyüklükteki ocağın en kısık ayarında yavaş yavaş pişirilir. Altı pişen böreğin üst tarafını pişirmek için düz bir kapak yardımıyla çevrilerek pişirmeye devam edilir. (Börek çevirme sırasında tava tekrar yağlanır. Aksi halde yapışabilir.) Tavada börek tarifi hazır yufkadan yukarıdaki şekilde kolaylıkla yapılır. Afiyet olsun.

Kategori