Taro Kökünün Faydaları Nelerdir?

Pa, 04/10/2022 - 21:17 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Taro Kökünün Faydaları

Taro kökünün faydaları arasında yüksek miktarda enerji bulunur, kilo kaybını teşvik eder, kan basıncını düşürür ve kas sağlığını iyileştirir, mideyi temizler, kanseri önler, kemikleri ve dişleri güçlendirir, zengin bir amino asit kaynağı, kan şekerini kontrol eder, kalp sağlığını iyileştirir, önler. Taro kökünün faydaları bununla kalmaz ayrıca yaşlanma belirtilerini azaltır, görmeyi iyileştirir, bağışıklığı artırır, kan dolaşımını ve saç büyümesini iyileştirir.

Taro kökleri, sapı uzun, geniş yaprakları olan taro bitkilerinin yumrularıdır. Dünya çapında yaygın olarak tüketilmekte ve yüksek besi değerleri ve sağlığa birçok faydası nedeniyle çok popüler hale gelmiştir.

Taro kökünün faydalarına detaylı bir şekilde bakalım.

Tara Kökünün Faydaları

Taro kökü yemenin sağlığımız ve vücudunuz üzerindeki faydaları

 

1. Yüksek miktarda enerji verir

 

Düşük glisemik indekse sahip olmakla birlikte mükemmel bir enerji kaynağıdır. Çoğumuz spor salonuna gidenler bize enerji artışı sağlamak için protein çubukları kullanırken, taro genellikle profesyonel sporcular tarafından ihtiyaç duydukları desteği sağlamak için kullanılır. Pek çok profesyonel sporcu, uzun süreli desteği ve maliyet etkinliği nedeniyle bunu kullanır.

 

2. Kilo kaybını teşvik eder

 

Taro kökü yemek midenizi daha uzun süre tok tutabilir ve bu nedenle günde daha az kalori tüketirsiniz.

Taro'yu diyetinizin bu kadar uygun bir parçası yapan en önemli şeylerden biri, bu fazla kiloları vermenize yardımcı olabilmesidir. Kilo verme yolculuğunuzda büyük bir rol oynayabilir.

Sizi bir gecede zayıflatmayacak olsa da, kesinlikle bir etkisi olabilir. Bunu yapar çünkü midenizin daha uzun süre dolu kalmasına neden olan çok miktarda lif içerir.

19-50 yaş grubundaki erkekler için önerilen günlük lif alımı miktarı 42 gr iken, aynı yaş grubu için kadınların minimum 35 gr tüketmeleri önerilir. Taro kökünin düşük kalori indeksi, kalori açığı içinde kalmanıza ve nihayetinde kilo vermenize yardımcı olur.

Ayrıca, düşük bir glisemik indekse sahiptir, bu da ortalama sebzenizden çok daha yavaş parçalandığı anlamına gelir.

 

3. Kan basıncını düşürür ve kas sağlığını iyileştirir

 

Hipertansiyondan (veya yüksek tansiyondan) muzdarip olan herkes, kaçınmanız gereken bir şeyin sodyum olduğunu söyleyebilir miktarda sodyum içerir, böbreklerinizin düzgün çalışabilmesi için yeterlidir. Her ikisi de metabolizmayı iyileştirdiği ve kas kütlesini koruduğu bilinen önemli miktarda magnezyum ve E vitamini içerir. Diyetteki magnezyum, fiziksel yeteneklerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Yürüyüş hızını, kavrama gücünü ve vücut ağırlığı egzersizlerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu sebze bu amaç için mükemmeldir. Düşük

E vitamini ise kas yorgunluğuna bilinen bir yardımcıdır. Taro kökü ayrıca, yorucu bir aktivite döneminden sonra kas liflerinin yeniden yapılanmasına ciddi şekilde yardımcı olan iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Tara Kökünün Faydaları

4. Midenin temizlenmesi

 

Sindirim sistemimiz gerçekten harika ötesidir. Ancak bu sınırsız olduğu anlamına gelmez. Bu hayati organın yeteneklerinin bazı sınırları vardır.

Örneğin lifi sindiremez ancak, onsuz da düzgün çalışamaz. Diyette lif eksikliği kabızlığa veya dışkı tutulmasına neden olabilir.

Taro kökü büyük bir lif oranına sahiptir ve bu nedenle GI kanalının (gastrointestinal sistem) sağlığı için gereklidir. Dışkının büyük kısmını oluştururlar ve yiyeceklerin ince ve kalın bağırsaklarınızdan geçtiği mekanizma olan peristalsis'e yardımcı olurlar.

 

5. Kanseri önler

 

Son deneylere göre, taro tüp hücreleri, belirli kanser hücrelerinin yenilenmesini engellemede hayati öneme sahiptir. Taro kökleri, belirli kanser türlerinin gelişme riskini azaltabilen polifenoller olarak bilinen bitki bazlı bileşiklere sahip olması gerçeğine bağlanabilir.

Elma, soğan ve çayın yanı sıra taro köklerinde bulunan bir bileşik olan kuersetin, kemo önleyicidir. Bu, tümörlerin gelişimine engel olabileceği anlamına gelir.

 

6. Kemikleri ve dişleri güçlendirir

 

Taro kökü, hem kemiklerinizin hem de dişlerinizin yapısal bütünlüğünü korumada çok önemli olan hem magnezyum hem de E vitamini açısından zengin bir kaynaktır.

 

7. Amino asitlerin zengin kaynağı

 

Son derece besleyici olan taro kökü, amino asit kaynağıdır. 20'den doğal olarak oluşan 20 amino asit vardır, taro kökü, kötü kolesterolle savaşır ve iyi bir lipid profilini korumanın anahtarı olan omega 3 yağ asitleri ve omega 6 yağ asitlerini içerir.

 

8. Kan şekeri düzeylerini kontrol eder

 

Taro kökünün faydaları arasında kan şekerini düzenleme görevi de vardır. Glisemik seviyelerini kontrol etmeye ve diyabet geliştirme riskini düşürmeye yardımcı olduğu için tip 2 diyabet geliştirme riski taşıyan kişilere de tavsiye edilmiştir.

Kategori