Söğüt Kabuğu Özünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Pt, 03/21/2022 - 23:10 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
söğüt kabuğu özü

Söğüt kabuğu özünün, cilt bakımınız için ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Orada çeşitli söğüt ağaçları olmasına rağmen, söğüt kabuğu özü, çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılandır.

Bu çok yönlü bileşenin tüm faydalarını ve kusursuz bir cilt elde etmenize nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız, bu makaleyi sonuna kadar okuyun.

 

Söğüt kabuğu özü nedir ve cildiniz için neden bu kadar iyidir?

 

Cilt bakımı söz konusu olduğunda beyaz söğüt en popüler seçim olsa da, siyah veya mor söğüt gibi diğer çeşitler de söğüt kabuğu özü hazırlamak için kullanılır. Olgun söğüt ağacının kabuğu genellikle ilkbaharda şeritler halinde kesilir. Kabuğun iç kısmı daha sonra çeşitli tıbbi ve kozmetik özelliklere sahip sulu özü elde etmek için işlenir.

Söğüt kabuğu özütü, antibakteriyel, iltihap önleyici ve antioksidan özelliklerini sağlayan cilt dostu çeşitli bileşenlerle doludur.

Söğüt kabuğu özü, analjezik veya ağrı giderici özellikleri nedeniyle 'doğanın aspirini' olarak da bilinir. Avrupa ve Asya'nın eski uygarlıklarında soğuk algınlığı, ateş, kanama gibi durumları tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır.

söğüt kabuğu özü

Söğüt kabuğu özünün cilt bakımında faydaları

 

  • Söğüt kabuğu özü, ölü deri hücrelerini ve fazla yağı cilt yüzeyinden uzaklaştıran nazik bir eksfoliyandır. Aynı zamanda hücre döngüsünü, yani yeni cilt hücrelerinin üretimini teşvik eder. Bu, cildinizin yüzeyini pürüzsüzleştirir ve size eşit tonlu bir cilt verir.
  • Bu öz ayrıca cildinizi sıkılaştırmaya, cilt gözeneklerini küçültmeye, çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olan bir toner görevi görür. Bu cildinizin genç ve sıkı görünmesini sağlar.
  • Söğüt kabuğu özü ayrıca cildinizi nemlendirir ve bariyer işlevini geliştirir, böylece cildinizi dış ortamdan korur.
  • Bu özdeki güçlü antioksidanlar, cildinize zarar veren serbest radikallerle savaşır. Böylece cildinizi dejeneratif koşullardan korur.
  • Bu antibakteriyel ve antienflamatuar öz, tıkanmış gözeneklerinizi temizler, kırmızı ve kaşıntılı akne alevlenmelerini azaltır. Ayrıca egzama, sedef hastalığı ve rozasea gibi diğer cilt rahatsızlıklarının tedavisine de yardımcı olur.

söğüt kabuğu özü

Söğüt kabuğu cilt bakımında nasıl kullanılır?

 

Söğüt kabuğu özünü tıpkı salisilik asit serumu kullandığınız gibi doğrudan cildinizde kullanabilirsiniz. Salisilik asit, cildinizin lipid açısından zengin dış katmanlarına nüfuz edebilen ve üstün bir peeling deneyimi sağlayan, yağda çözünen bir BHA'dır.

Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerinden dolayı bu ekstrakt aynı zamanda yüz yıkama, yüz maskeleri, nemlendiriciler, tonerler gibi birçok cilt bakım ürününde bileşen olarak kullanılır.

 

Söğüt kabuğu özünü kimler kullanmalı?

 

Söğüt kabuğu özü, cilt bakımında çok sayıda fayda sağlar ve çoğu insan tarafından etkili bir şekilde kullanılabilir. Aşağıdakilere sahipseniz bu bileşenin kullanımından yararlanabilirsiniz:

  • Hassas cilt
  • Yağlı veya karma cilt
  • Akne
  • Erken yaşlanma belirtileri
  • Egzama, sedef hastalığı, rozasea gibi cilt rahatsızlıkları.

 

Söğüt kabuğu özü, birçok cilt problemi için güçlü bir bitkisel ilaçtır. Cildinizi pul pul dökebilir, fazla yağı azaltabilir, gözeneklerinizi temizleyebilir ve cildinizin nemli kalmasına yardımcı olabilir. Bu nazik ama güçlü öz, sivilceleri iyileştirebilir ve gelecekteki alevlenmeleri önleyebilir. Egzama, sedef hastalığı ve rozasea tedavisinde de kullanılabilir. Ancak herhangi bir olumsuz yan etkiden kaçınmak için bu bileşeni cilt bakımı rutininize eklemeden önce alerji olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

 

 

Kategori