Soğuk havalardan cilt nasıl korunur? Kışın cildi korumanın yolları

Cu, 01/14/2022 - 19:48 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Soğuk havalarda cilt

Zorlu hava koşullarında cildin bakımı daha da hassas bir hale gelir. Özellikle cilt yapısı kuru ve kırılgan bir vaziyette bulunan kişilerin dış takviyeler ile cildini nemlendirmesi gerekir. Soğuk havanın cilde temas etmesi ile beraber kızarıklık, kabarıklık, deri üzerinde sertleşme veya kuruma gözlemlenebilir.

Soğuk havalarda cilt nem dengesini yitirerek görüntüdeki canlılığını kaybeder. Daha solgun ve kırışmaya müsait hale gelen cildin yenilenmesi ve soğuk havalara karşı korunabilmesi için çeşitli maskeler uygulanabilir. Evde bulunan malzemelerle kimyasal olmadan yapılabilecek nemlendirme uygulamalarının yanı sıra beslenme düzenine dikkat edilerek soğuk havanın getirmiş olduğu zararlı oluşumlardan korunulabilir.

 

Soğuk Havalarda Cildi Korumanın Yolları Nelerdir?

Kışın cildi muhafaza etmenin yöntemleri cilt yapısı ve yaş faktörüne bağlı olarak soğuk havalarda meydana gelen kuruluk problemlerinin önlenmesini sağlar. Kuruluk oluşumu özellikle kol ve bacak bölgelerinde, yüzde, el üstünde ve dirseklerde fark edilebilir.

Soğuk havaların oluşum gösterdiği süreçlerde ılık su ile yüzü yıkamak gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır. Temizleme jelleri bu süreçte canlılığını yitiren cildin parlak hale gelmesini sağlar.

İçerisinde besleyiciliği bulunan ve bir miktar yağ oranı içeren sabunlar ve şampuanlar tercih edilmelidir. Her yıkama sonrasında vücudun nem oranının sağlanabilmesi için bitki özlerinden oluşan özel bir karışım ya da nemlendirici kremler kullanılabilir.

Gün içerisinde uygun miktarda su içmek vücudun kaybettiği nem dengesini koruyacaktır.

Soğuk havalarda dışarıya çıkmadan önce muhakkak ki koruyuculuğu bulunan ve nemlendirici güneş bakım yağları kullanılmalıdır.

 

Beslenmenin Cilt Üzerinde Koruyucu Etkisi Nedir?

Yiyeceklerin vücudu savunma etkisi yapılan bilimsel araştırmalarla da tespit edilmiştir. İçerisinde vücudu koruyucu, canlandırıcı ve zinde hale getiren maddeler bulunan yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri vitamin ve mineral dengesi açısından oldukça önemli koruyuculardandır. Cildin nem dengesine yeniden kavuşabilmesi ve kurulun giderilebilmesi için folik asit başta olmak üzere çinko ve omega 3, biotin adı verilen yağ asitlerinin bulunduğu yiyecekler daha çok tercih edilmelidir.

Soğuk havalarda cilt sağlıksız beslenmeden yetersiz su tüketiminden kaynaklı olarak daha hassas hale gelir. Cilt üzerinde kuruma yaşanmaya başlanır. Kaybedilen nemin kazanabilmesi için uygun miktarda su tüketiminin sağlanması gerekmektedir. Günlük öğünlerde tüketim sağlanacak bal, yumurta, zeytinyağı, yoğurt, muz, avokado, badem, süt, salatalık gibi ürünler vücudu içeriden besleyerek daha canlı bir cilt sunar.

Soğuk havalarda cilt

Soğuk Havalara Karşı Cildi Nemlendirici ve Bakım Yağları

Kışın cildi koruyacak bakım yağları uzun süreli olarak nem dengesini yitiren cildin eski sağlığına kavuşmasına da  katkı sunmaktadır. Ev ortamında hazırlanabildiği için içerisinde bilinmeyen katkı maddelerinin bulunmadığından emin olunur. Yağ dengesini yitiren cildin alt tabakasına işleyerek nüfuz edecek olan bu doğal karışımlar sayesinde günlük nem ihtiyacı giderilmiş olacaktır.

 • Zeytinyağı mucizevi yağlar arasındadır. İçerisinde esansiyel yağ asitleri bulunduğu için cildin daha nemli ve parlak görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Kaybettiği dolgunluğu kazanmasına etki edecektir.
 • Badem yağı içerisinde E vitamini bulunduğu için kaybedilen cilt sağlığının yeniden kazanmasına etki eder. Özellikli hava koşullarından ve güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek için birebirdir. İçerisinde bulunan etken madde yaşlanma karşıtı ve cilt kırışıklıklarını önleyici özellikte sunar.
 • Cildin yeniden canlanabilmesi ve nem kazanabilmesi için jojoba yağı önerilmektedir. Kullanım sonrasında gözeneklerin tıkanmasına engel olur. Yaklaşık iki damla kullanmak yeterli olacaktır. Özellikle su ile temastan sonra kullanılması fayda sağlar.
 • Şeftalinin çekirdeğinden elde edilen yağ çeşitli kremlerin içerisinde kullanılarak parlaklık sağlanabilir. İçerisinde A ve özellikle E vitamini bulunduğu için zengin bir koruyucu katman oluşturur.
 • Avokado yağı son zamanlarda sıklıkla kullanılan ve cilde bebeksi bir yumuşaklık sunan yağlardandır. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin özellikle kullanılması önerilir.

Soğuk havalarda cilt

Soğuklara Karşı Nemli ve Parlak Görünüm Sağlayan Cilt Maskesi Önerileri

Kışın cildi koruyan cilt maskesi çeşitleri cildin kaybetmiş olduğu nem dengesini yeniden kazanmasını sağlayacaktır. Soğuk hava koşullarında cildi koruyacak maskeler şunlardır:

 • Bir kase içerisine 1 adet havuç rendelenir.
 • Bir köşede yumuşayıncaya kadar pişirildikten sonra kabın içerisine alınır.
 • İçerisine yarım avokado ve 1 yemek kaşığı bal atılarak karıştırılır.
 • Üzerine yarım yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurtanın sarısı konularak iyice homojenize hale getirilir.
 • Temizlenmiş cilt üzerine uygulanarak yaklaşık 15 dakika beklendikten sonra yıkanır.

Bal ve zeytinyağının mucizevi etkisi cilt üzerindeki nem dengesinin korunmasını sağlar.

 • Bir kase içerisine 1 yemek kaşığı bal ve zeytinyağı eklenir.
 • İçerisine 1 yumurtanın beyazı eklenerek karıştırılır.
 • Temiz cilt üzerine uygulanır.
 • 20 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımı ile temizlenir.

Aloe vera içerisindeki canlandırıcı ve yenileyici etkisi ile cildin parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

 • Bir kase içerisinde alınan 2 yemek kaşığı aloe vera içerisine 1 adet salatalık rendelenerek karıştırılır. İstenen bölgeye uygulanarak ve cildin arındırılması sağlanır.

Soğuk havalarda cilt bakımı

Nemli Görünüm Sunan Cilt Maskesi Uygulanışı

Cilt maskesi tatbiki problemli görülen alana direkt olarak veya bir pamuk yardımı ile uygulanır. Yumurtanın iyileştirici ve canlandırıcı özelliğinden faydalanılarak nemli bir görünüm sağlanabilir. Bunun için bir kase içerisine yarım avokado alınarak ezilir. İçine 1 yemek kaşığı bal ile bir miktar zeytinyağı akıtılarak 1 yumurtanın sarısı eklenir. Karışım iyice kıvamlı hale getirilir. Bir köşede 1 adet havuç rendelenerek sos tavasında pişirilir. Altını yakmamaya özen gösterilir. Bu karışım hazırlanmış kase içerisinde ki malzemelerin içine karıştırılarak kullanılabilir hale getirilir. Bir süre bekletildikten sonra cilt üzerine uygulanır. 15 dakikanın ardından su yardımı ile temizlenir.

Soğuk havalarda cilt problemlerini azaltmaya yarayacak olan bakım maskesi şu şekilde yapılır:

 • Bir kap içerisini yarım muz konarak iyice ezilir.
 • İçine 2 yemek kaşığı bal atılır.
 • Karıştırıldıktan sonra yaklaşık 15 dakika cilt üzerinde bekletilir.
 • Süre tamamlandıktan sonra ılık su yardımı ile yıkanır.

 

Kategori