Soğuk Bir Şey Yerken Baş Ağrısı Neden Olur?

Pt, 05/23/2022 - 09:11 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
soğuk baş ağrısı

Birçok insan soğuk bir şey yedikten sonra ani, dayanılmaz ve kısa süreli bir baş ağrısı yaşar. Bununla birlikte, dondurma yemekten kaynaklanan baş ağrıları veya beyin donması, daha çok hoş olmayan bir tuhaflıktır.

Baş ağrıları kısa ve keskindir ve soğuk bir şey yediğimiz, içtiğimiz veya soluduğumuz zaman ortaya çıkabilir. Bir külah dondurma yemek yaygın bir tetikleyicidir, ancak buzlu şekerler, sulu içecekler ve yarı erimiş buzlu içecekler gibi diğer donmuş maddeleri yemek veya içmek aynı beyin dondurma etkisine sahip olabilir.

Resmi olarak soğuk uyaran baş ağrısı olarak bilinen bu ağrı, korunmasız kafa aniden soğuk suya dalmak gibi soğuk sıcaklıklara maruz kaldığında da ortaya çıkabilir. Neyse ki, çoğu soğuk uyaran baş ağrısı, başladıkları kadar çabuk geçer.

 

Soğuk kan akışını değiştirir

 

Soğuk uyaran baş ağrıları, başınızı ani, aşırı soğuğa maruz bıraktığınızda veya ağzınızın çatısında ve boğazınızın arkasında soğuk bir şey hareket ettiğinde, örneğin hızlıca dondurma veya soğuk bir içecek aldığınızda ortaya çıkar. Bilim adamlarının bu ağrıya neden olan kesin mekanizma hakkında şüpheleri vardır.

Bir teori, soğuğun sinir sistemindeki kan akışını geçici olarak değiştirerek kısa bir baş ağrısına neden olmasıdır. Kan damarları vücut ısısının kaybını önlemek için büzülür ve ardından kan akışının yükselmesine izin vermek için tekrar gevşer ve vücut sıcaklıktaki değişime uyum sağladığında kaybolan bir ağrı hissine neden olur.

Trigeminal sinirin etrafındaki sfenopalatin gangliondaki sinirlerin beyin donmasından sorumlu olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak, burun içinde baş ağrısına neden olan sinirler vardır. Yüksek hassasiyetinin olası bir nedeni beyni korumaktır.

soğuk baş ağrısı

Soğuk bağ ağrısı hızlı bir şekilde nasıl rahatlatılır?

 

Herkes beynini dondurabilir. Çocuklarda beyin donması daha büyük bir risk olabilir çünkü çocuklar dondurma gibi eğlenceli yiyecekler yediklerinde nasıl yavaşlayacaklarını bilmiyorlar. Beyin donmaları, diğer baş ağrılarının aksine hızla gelir ve gider. Çoğu durumda, saldırı sadece birkaç saniye ila iki dakika sürer. Bu durum ilaca veya dinlenmeye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

Bu baş ağrıları aniden ortaya çıkarsa, kısa kesmenin bir yolu vardır: ağız ve boğazın ısısını normale döndürmeye çalışarak. En yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Soğuk yiyecekleri yemeyi-içmeyi bırakın veya ağzınızdan çıkarın.
  • Ilık veya oda sıcaklığında bir sıvı için (ne sıcak ne soğuk).
  • Isıyı aktarmak için dil veya başparmağı damağa doğru bastırın.

 

Mantıksal olarak, beyin donmasını önlemenin tek yolu ağız, boğaz ve kafadaki ani-aşırı sıcaklık değişikliklerinden kaçınmaktır. Örneğin, yiyecekleri dondurmaktan veya çok soğuk şeyleri yemekten ve içmekten kaçının.

Kategori