Sivrisinekten Kurtulmak İçin Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Çar, 01/12/2022 - 23:25 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
sivrisinekten kurtulmak için doğal yöntemler

Sivrisinek kökten çözüm ile ortadan kaldırılması mümkündür. Ancak bunun için kimyasal ürünleri tercih etmek istemeyenlerin doğal ve bitkisel yöntemleri merak ettiği bilinmektedir. Yaz sıcaklarında ortaya çıkan bu sinekler özellikle kan emici özelliği nedeniyle birçok hastalığın taşınmasına ve yaz tatilinin zehir olmasına neden olabilir.

Günümüzde sivrisinekten kurtulmak için doğal yöntemler denince akla ilk gelenler arasında fesleğen ilk sırada yer almaktadır. Öte yandan lavanta, portakal ve karanfil de yaygın tercih edilen doğal ürünlerden sayılabilir.  

sivrisinekten kurtulmak için doğal yöntemlerBahçedeki Sivrisineklerden Nasıl Kurtulunur?

Sivri sinek neye gelmez sorusu özellikle bahçeli evlerde yaşayanların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bahçelerinde kimyasal ürünleri tercih etmek istemeyenlerin basit birkaç doğal bitki ile bu soruna çözüm bulması mümkündür. Sivrisineklerden kurtulmak için bahçenizde bulundurmanız gereken başlıca bitkiler ise şunlardır:

  • Sedir
  • Nane
  • Sarımsak
  • Lavanta
  • Fesleğen
  • Biberiye

Gece Sivrisinek Isırmaması İçin Neler Yapılır?

Gece sivri sinek ısırmaması için uygulanacak birçok yöntem vardır. Uykularını bölmemek isteyenler için en etkili yöntem lavanta kullanımı olacaktır. Lavanta sivri sineklerin en sevmediği kokular arasında yer alacağı için doğal lavanta yağı veya spreyleri ile sivri sinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Ayrıca portakal, limon, ada çayı, karanfil, okaliptüs ve defne gibi bitkilerin de gece yattığınız odada bulunması sizi sivrisineklere karşı korur. Sivrisinekten kurtulma yolları arayanlar için en etkili doğal yöntemlerin dışında çeşitli sprey ve ilaçlarda mevcuttur.

sivrisinekten kurtulmak için doğal yöntemlerSivrisinek Kovucu Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sivrisinek kovucu cihaz ya da ilaç kullanmak istemeyenlerin başvurabileceği birçok yöntem vardır. Bu doğal yöntemleri kullanarak rahatlıkla geceleri uyku çekebilir ve sivrisineklerin sizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

Yaygın olarak tercih edilen sivrisinekten kurtulmak için doğal yöntemler kısaca şunlardır:

  • Sirke: Sirke dolu bir kabı camın önüne koyarak sivrisinekler uzak tutulur.
  • Sarımsak: Sarımsak ve soğan sivri sineklere karşı kovucu etki yaratan ürünler arasında yer alır.
  • Lavanta, Nane, Limon ve Fesleğen: Evinizin birçok köşesine lavanta, nane, fesleğen gibi çiçeklerden veya kokulardan sürerek sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.
  • B ve C Vitamini Tüketimi: Suda eriyen C vitaminleri tüketilerek sivrisineklerin uzak tutulması mümkündür.
Kategori