Şef Ahmet Dede Kim? Masterchef Ahmet Dede Nereli, Kaç Yaşında?

Sa, 01/04/2022 - 01:04 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Masterchef Ahmet Dede

Finale doğru yaklaşırken Masterchef Türkiye’de nefesler tutuldu. Son beş kişinin kaldığı yarışmada ilk finalist Sergen oldu. 4 Ocak’ta yayınlanacak bölümde de konuk şefler ağırlanmaya devam edecek. Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna ile birlikte dördüncü jüri Ahmet Dede katılacak.Şef Ahmet Dede’nin yaptığı bir yemeğin yapılması istenecek. Peki Masterchef Ahmet Dede kim? Michelin yıldızlı restoranlarda çalışan Şef Ahmet Dede kaç yaşında ve nereli?

Masterchef Ahmet Dede

Masterchef Ahmet Dede kim? Michelin yıldızlı Şef Ahmet Dede kaç yaşında ve nereli? sorularının cevabı merak ediliyor. Şef Ahmet Dede, MasterChef yarışmasının 4 Ocak tarihli bölümüne misafir jüri olarak katılıyor. Michelin yıldızlı Masterchef Ahmet Dede kim? Konuk Şef Ahmet Dede nereli?

Michelin Yıldızlı Masterchef Ahmet Dede Kimdir?

Ankara’da dünyaya gelen ülkemizde bulunduğu süre içinde şef değildir. Liseden sonra amcasının lokantasında çalışmaya başlayan Şef Ahmet Dede, 3 erkek çocuğun en küçüğüdür. Ailesiyle Kuşadası'nda yaşayan Şef Ahmet Dede 24 yaşında İrlanda’ya taşınma kararı alır. Orada aşçılık bölümüne kaydolur. Dublin Institute Technology Culinary Üniversitesinde

8 haftalık bir kurs alır. Aldığı eğitimler sayesinde fine dining, Michelin yıldızı gibi kavramları inceler. Kendisine ilk hedef olarak en iyi aşçılarla çalışmayı koyar. 25 yaşına geldiğinde 1 yıldızlı Chapter One’da stajyer olarak çalışmaya başlar. Kısa sürede beğenilerek işe alırlar. Burada yaklaşık 2 yıl çalışır.

Masterchef Ahmet Dede

Daha sonra 2 yıldızlı bir restoranda 1 yıl çalışır. Buradan Amsterdam’a geçer ve orada da 2 yıldızlı bir restoranda yaklaşık 1,5 yıl çalışır. Dublin'e yeniden dönme kararı alır ve Green House'da çalışmaya başlar. 2017 yılında baş aşçı olarak 400 kişi kapasiteli Baltimore'daki bir restoranda çalışmaya başlar. 2018’de ilk Michelin yıldızını alır ve Dede adlı restoranını kurma fikri için adımları atar.

2021 Büyük Britanya ve İrlanda Michelin yıldızlarını dağıtan Michelin Guide, 26 Ocak 2021 tarihinde online bir tören yaptı. Programda Türk Şef Ahmet Dede Michelin yıldızının sahibi olma ayrıcalığına kavuştu. İrlanda Baltimore kasabasında sahibi olduğu ‘Dede Restoranı’ ile yıldız alma sevinci yaşayan Şef Ahmet Dede tören gününden bu yana oldukça merak edilen bir isim oldu. Kendi restoranında Türk mutfağı ve bazı modern dokunuşlar yer alıyor. Başarılı Şef Ahmet Dede hem kendi restoranı ile bu onura erişmiş oldu hem de bir Türk girişimci olarak Michelin yıldızı alan tek aktif şef olarak tarihe adını yazdırdı.

4 Ocak 2022 Masterchef Türkiye yarışmasına konuk olan Şef Ahmet Dede yapmış olduğu yemeği yarışmacılardan isteyecek. Ardından tüm jüri ile birlikte puanlama yapılacak.

 

Kategori