Salatalığın Cilt İçin Faydaları Nelerdir? Salatalık Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Ct, 03/26/2022 - 10:48 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
salatalığın cilde faydaları

Salatalığın cilt için ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Salatalık, çeşitli cilt sorunlarını iyileştirebilen besinler, vitaminler ve minerallerle doludur.

Maksimum faydayı elde etmek için normal cilt bakımı bakımınıza salatalığı nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

salatalığın cilde faydaları

Salatalığın cilde faydaları nelerdir?

 

Salatalık, düzenli beslenmenize ekleyebileceğiniz oldukça ferahlatıcı ve besin açısından zengin bir sebzedir. Bununla birlikte, nispeten daha az bilinen gerçek şu ki, salatalık cildiniz için de oldukça faydalı olabilir. Salatalığın serinletici ve canlandırıcı doğası, nemlenme, kızarıklık, cilt yaşlanması, iltihaplanma, tahriş vb. gibi birçok cilt sorununun tedavisine yardımcı olur.

  • Salatalığın %96’sı sudan oluşur ve bu onu cildiniz için son derece nemlendirici bir bileşen yapar. Bir anti-inflamatuar olarak işlev görür ve cildin şişkinliğini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca salatalık toniği yağlı cilde yardımcı olur. Tonik, gözenekleri küçülterek daha az yağ salgılanmasına yardımcı olur.
  • C vitamini salatalıkta önemli bir elementtir. Cilt tonunu aydınlatır ve cildinizin tüm pigmentasyonunu hafifletir. Salatalık, koyu lekelere ve leke izlerine de yardımcı olur.
  • Salatalık, antioksidan bakımından zengindir ve antioksidanlar, oksidasyon sürecine farklı yollarla müdahale edebilen tek güçlü bileşendir. Cildinizde serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı savaşır.
  • Salatalık cildinizin yağ üretimini kontrol edebilir. Cilt gözeneklerinizi sıkılaştıran ve gözenek boyutunu azaltan bir büzücüdür. Yağ üretimini kontrol altında olduğu ve gözenekler sıkılaştığı için sivilce çıkma ihtimali çok azalır.

salatalığın cilde faydaları

Salatalığı cilt için kullanmanın en iyi yolları nelerdir?

 

1. Yağlı ciltler için salatalık toniği

 

Adım 1: Taze aldığınız salatalığı iyice yıkadıktan sonra soyun.

Adım 2: Salatalığı küçük parçalar halinde dilimleyin.

Adım 3: Parçaları bir kapta 5 ila 7 dakika ısıtın.

Adım 4: Haşlanmış salatalığı bir mutfak robotu veya blender ile karıştırın.

Adım 5: Suyunu çıkarmak için sıvıyı temiz bir bezle süzün.

Adım 6: Kalan salatalık sıvısını temiz bir kapta saklayın ve tonik olarak kullanın.

 

2. Salatalık maskesi

 

Cildinize mükemmel bir yüz maskesi yapmak için salatalık kullanmanın birçok yolu vardır. Birkaç doğal bileşen daha ekleyebilir ve ucuz ama etkili bir yüz maskesine sahip olabilirsiniz. 

 

3. Demlenmiş salatalık suyu

Adım 1: Soyulmamış bir salatalığı dilimler halinde kesin.

Adım 2: Bir kaba biraz su dökün ve dilimlenmiş salatalığı ekleyin.

Adım 3: Salatalığı 2 ila 4 saat bekletin.

Adım 4: Sabahları yüzünüzü durulamak için suyu kullanın. Etkili bir şekilde canlandırıcı olduğu kanıtlanmıştır.

Salatalık antioksidan bakımından zengindir ve antienflamatuardır. Bu özellikler onu cildinizi gençleştirir. Cilt pigmentasyonunu azaltabilir, akneyi önleyebilir ve en önemlisi yüksek miktarda faydalı besin sağlayarak sağlıklı cildi teşvik edebilir.

 

Kategori