Saçları Hızlı Kurutmanın En Sağlıklı Yolu Nedir?

Çar, 05/04/2022 - 23:01 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Saçları Hızlı Kurutma

Saçları hızlı kurutmak birçoğumuzun uygulamaya çalıştığı bir yöntemdir. Günlük hayatın temposunu yakalayabilmek, işimize, randevumuza, toplantımıza veya herhangi bir programımıza yetişebilmek için saçımızı yıkadıktan sonra hızlı bir şekilde kurutmanın yollarını ararız. Aklımıza birçok yöntem gelir ancak en hızlı nasıl kurutulacağını bilemeyiz. Bu yazımızda saçları hızlı kurutmanın en sağlıklı yollarını sizinle paylaşacağız.

 

Havluyla saçlar nasıl hızlı kurutulur?

 

Duştan çıktığınız anda saçınızı havluya sarmak içgüdüseldir. Ancak saçınızı düzgün bir şekilde kurutmak için ıslak saçınızı bir havluyla agresif bir şekilde ovalamak doğru bir yol değildir.

Islak saçın kırılma olasılığı daha yüksektir çünkü ıslandığında saçın kütikülleri şişer ve gerilir. Bu kadar kırılgan bir durumda havluyla kuruturken sert davranırsanız, kırılmalara sebep olabilirsiniz.

Havlu ile kurulamadan önce, uzun saçlara sahipseniz hafifçe sıkabilirsiniz. Fazla suyu çıkarmak için saçınızı sıkıca bükmeyin. Havluyu saçınıza dolayıp sarmak hızlı kurutmak için bir çözüm değildir. Fazla olan ıslaklığı havlu ile aldıktan sonra yeni bir havluyla yukarıdan aşağıya doğru kurutma yapabilirsiniz. Eğer sağa-sola, ileri-geri hareketlerle kurulama yaparsanız saç tellerinizi kırabilirsiniz.

  Saçları Hızlı Kurutma

Saç kurutma makinesi ile saç nasıl kurutulur?

 

Duştan sonra saç kurutma makinesi ilk aklımıza gelen araçtır. Saç kurutma makinesini kullanmadan önce parmaklarınızı kullanarak nemli saçınızı kökten uca kadar tarayın ve ardından saçınızı fırçalayın.

Saç kurutma makinesi ile saçınızı kuruturken ılık hissedene kadar düşük ısı ve hız ayarında saçınızı bölümler halinde kurutun. Bu, saçınızın aşırı ısınmamasını sağlar. Kurutma makinesini en az 15 cm veya rahatça kontrol edebileceğiniz kadar geride tutun ve kurutmak için sürekli bir hareket kullanın. Saçınız %90 kuruduğunda, ısıyı açabilirsiniz.

 

Tişörtle saçları nasıl hızlı kurur?

 

Kıvırcık saçları kurutmanın en etkili bir yöntem olarak eski bir tişört olduğunu hiç düşündünüz mü? Evet, eski bir tişörtün saçınızı hızlı bir şekilde kurutmaya yardımcı olabileceğini unutmayın.

Normal havlular saçınızdaki tüm nemi emerken, pamuklu bir tişörtün düz yüzeyi, suyun saçı sertleştirmek yerine saç üzerinde kayarak nemin içeri girmesine izin verir. Tişört kurutmanın bu yöntemi 'plopping' olarak bilinir.

Saçınızın yapısına, elinizdeki zamana ve size uygun olana bağlı olarak, saçınızı hızlı bir şekilde kurutmak için yukarıdaki yöntemlerden birini seçebilirsiniz. Saçınızı mümkün olduğunca ılık bir hava ortamında kurumaya bırakın, bu en iyisidir. Kıvrılmaya yatkınsa saçlarınız, kurutma işlemine hazır olana kadar saçınızı bir havlu veya tişörtle sarın.

Kategori