Saç Dökülmesine Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

Per, 02/10/2022 - 22:05 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
saç dökülmesine neden olan gıdalar

Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlar hem erkekler hem de kadınlar için arzu edilir. Güzel saçlar sadece pahalı saç bakım ürünleri kullanmaktan ibaret değildir. Tıpkı cilt gibi sağlıklı saçlar da iyi beslenmiş bir vücudun göstergesidir. Yaptığınız yiyecek seçimleri saçınıza zarar verebilir veya mükemmel görünüm sağlayabilir. Stres ve kirliliğin saçlarımıza zarar verdiğini zaten biliyoruz, ancak fark etmediğimiz şey, bazı gıdaların saç dökülmesi ve saç incelmesi sorununa da katkıda bulunduğudur. İnsanlar genellikle saç problemlerini strese ve genetiğe bağlasa da, bir başka faktör de kişinin beslenmesidir. Zayıf bir beslenmenin saç durumunu daha da kötüleştirebileceğini veya saç dökülmesini hızlandırabileceğini söylemek kesinlikle doğru olur. Gelin saçlarınız için uzak durmanız gereken besinlere bir göz atalım.
 

İşte saç dökülmesi için kaçınmanız gereken 7 gıda:
saç dökülmesine neden olan gıdalar

1. Şeker
 

Evet, bu tehdit, genel sağlığınız için olduğu kadar saçlarınız için de kötüdür. Araştırmalar, diyabet ve obeziteye yol açan şekerin hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesine ve hatta saç dökülmesine neden olabileceğini göstermiştir. Ve insülin direncinin arkasındaki bir numaralı faktörler, şeker, nişasta ve rafine karbonhidratlardır.

 

2. Yüksek Glisemik İndeksli Gıdalar
 

Yüksek glisemik indeksli gıdalar, insülin yükselmesine neden olanlardır. Rafine un, ekmek ve şeker gibi yiyecekler GI değeri yüksek yiyeceklerdir. Bu gıdalar hormonal dengesizlikler yaratabilir ve saç dökülmesine yol açan insülin ve androjenlerde artışa neden olabilir.
 

 3. Alkol 
 

Saç esas olarak keratin adı verilen proteinden beslenir. Keratin, saçınıza yapı veren bir proteindir. Alkolün protein sentezi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve saçların zayıflamasına, parlaklık sorununa neden olabilir. Ayrıca, ağır alkol tüketimi beslenme dengesizlikleri yapabilir ve folikül ölümüne neden olabilir.  

 

4. Gazlı içecekler
 

Gazlı içecekler, araştırmacıların saç köklerine zarar verebileceğini bulduğu aspartam adı verilen yapay bir tatlandırıcı içerir. Son zamanlarda saç dökülmesi yaşıyorsanız, gazlı içeceklerden tamamen kaçınmanız en iyisidir.  
saç dökülmesine neden olan gıdalar

5. Abur cubur 
 

Abur cuburlar genellikle sizi sadece obez yapan ve kardiyovasküler hastalıklara yol açan doymuş ve tekli doymamış yağlarla yüklüdür, aynı zamanda saçlarınızı kaybetmenize de neden olabilir. SFA'lar ve MUFA'lar yönünden zengin bir diyet, DHT hormon düzeylerini potansiyel olarak artıran testosteron düzeylerini yükseltebilir. DHT, alopesi ile ilgili bir androjendir. Ayrıca yağlı yiyecekler saç derinizdeki yağ oranını artırır ve gözeneklerin tıkanmasına, saç köklerinin zayıflamasına neden olabilir.  

 

6. Çiğ Yumurta Beyazları
 

Yumurtalar saçlar için harikadır ancak çiğ olarak tüketilmemelidir. Çiğ yumurta akı, keratin üretimine yardımcı vitamin olan biotin eksikliğine neden olabilir. Biyotin ile birleşen ve bağırsak emilimini engelleyen çiğ yumurta beyazında bulunan avidindir.
 

7. Balık 
 

Balıkta bulunan yüksek cıva, ani saç dökülmesine neden olabilir. Son birkaç on yılda iklim değişikliği ve aşırı avlanma nedeniyle balıklardaki metil-cıva konsantrasyonu arttığından, cıva maruziyetinin en yaygın kaynağı balıklardır. Kılıç balığı, uskumru, köpek balığı ve bazı ton balığı türleri gibi deniz balıkları cıva açısından zengindir. 

 

Bu gıdalar mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Tüketilse bile belli oranlarda alınması çok önemlidir. Saç dökülmesine neden olan gıdalar sağlık açısından da temkinli yaklaşılması gereken besinlerdir. Eğer ciddi oranda saç dökülmesi probleminiz varsa en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Etiketler

Kategori