Saç Dökülmesi İçin Mezoterapi Etkili Mi?

Pa, 04/17/2022 - 16:20 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Mezoterapi

Saç dökülmesini durdurmak için bir tedavi mi arıyorsunuz? Pekâlâ, endişeniz aşırı saç dökülmesiyse, o zaman mezoterapi, tüm saç sorunlarınızı kontrol etmeyi ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmeyi vaat ettiği için şu an dikkat çekiyor. Ancak mezoterapi pahalı bir profesyonel tedavidir. Bu nedenle, gerçekten takip etmeden önce bu prosedürün özünü anlamak önemlidir. Bu yazıda size mezoterapi ve saç dökülmesi üzerindeki etkinliği hakkında kapsamlı bir araştırma yaptık.

 

Mezoterapi nedir?

 

Mezoterapi, saçların yeniden çıkması için ameliyatsız, ağrısız ve hızlı bir işlemdir. Uzman, saç restorasyonu ve canlandırılması için saç derinize bir şişe ilaç enjekte edecektir. Enjeksiyon, saç köklerini gençleştirmek ve saçınızın köklerini güçlendirmek için vitaminler, bitki özleri ve hormonlar içerir. Biyotin , minoksidil, deksenol, finasterid, organik silisyum ve nano peptitler, mezoterapi ilaçlarında kullanılan başlıca bileşenlerden bazılarıdır.

Bu prosedür aynı zamanda mezoplasti veya mezohair olarak da bilinir. Enjeksiyon kafa derinizdeki epidermise itilir ve ilaç yavaş yavaş bağ dokularından daha derin katmanlara girer. Mezoterapi, saç derisindeki mikro dolaşımı iyileştirerek saçınızın sağlığını geri kazandırır. Saç derinize enjekte edilen besin, saç köklerinin küçülmesini azaltmaya ve saç büyümesini artırmaya yardımcı olur.

Bu prosedür ilk olarak 1958 yılında Fransız doktor Michel Pistor tarafından tanıtıldı. Mezoderm tedavisini açıklamak için 1976 yılında Mezoterapi adını aldı. İlk yıllarda sadece ağrıyı azaltmak için kullanılıyordu. Daha sonraki yıllarda yağ azaltma, ince çizgileri giderme, cilt sıkılaştırma, saç uzatma gibi amaçlarla da kullanılmıştır.

Mezoterapi

Saç dökülmesi için mezoterapi ne kadar etkili?

 

Bu tedavinin arkasındaki amaç, çoğu saç dökülmesi sorununun hormonal dengesizliklerle ilgili olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Besin eksikliği, stres, saç köklerinizin etrafındaki kan dolaşımının azalması gibi diğer faktörler saç dökülmesine katkıda bulunur. Mezoterapide enjekte edilen formül saç derinizin mezoderm tabakasını uyarır ve saç gençleşmesini başlatır.

 

Mezoterapi işlemi nedir?

 

Saç dökülmesi için iki tip mezoterapi mevcuttur. Bunlar kimyasal mezoterapi ve mekanik mezoterapidir. Ancak her iki durumda da gözle görülür sonuçlar elde etmek için birden fazla seans ve saç durumunuza bağlı olarak her seferinde en az 10-30 dakika gerekir.

 

1. Kimyasal Mezoterapi

Kimyasal mezoterapi formülü finasterid, buflomedil, minoxidil, biotin ve organik silisyum gibi bileşenlerin kullanılmasından oluşur. İlaç enjekte edildiğinde, saç folikülünüze giden kan dolaşımını etkiler. Kimyasal mezoterapi, saç büyümesini teşvik etmek için kolajen üretimini iyileştirir.

 

2. Mekanik Mezoterapi

Bu süreçte saç uzmanı, saç derinizin kel bölgelerinde mikro delikler açacaktır. Yeni sağlıklı saç hücrelerinin formüle edilmesine yardımcı olan kolajen ve elastin üretimini teşvik edecektir.

Mezoterapi

Mezoterapinin yan etkileri nelerdir?

 

Mezoterapiden sonra pek çok kişi ciddi yan etkilerden şikayet etmemiştir. Özellikle tanınmış bir kliniğe giderseniz, yan etki olasılığı çok düşüktür. Ancak mide bulantısı, enjekte edilen bölgede şişlik, şişlik ve kaşıntı gibi hafif yan etkiler yaygındır.

 

Mezoterapi sonuçları ne kadar sürer?

 

Sonucun süresi çoğunlukla kişinin saç durumuna ve sağlık durumuna bağlıdır. Bir süre devam eden belirgin bir sonuç elde etmek için en az dört ay boyunca haftada bir terapi almanız gerekir. Mezoterapi için genellikle sekiz seans yapılır ve 5. seanstan sonra gözle görülür değişiklikler fark edebilirsiniz.

 

Kimler mezoterapi tedavisine gitmemelidir?

 

1. Şeker hastalığı, karaciğer veya böbrek sorunu olan kişiler mezoterapiye gitmemelidir.

2. Kalple ilgili bir sorununuz varsa veya şu anda bunlardan muzdaripseniz.

3. Hamile bayanlar veya emziren anneler.

4. Antikoagülan ilaç alıyorsanız.

5. Kafa derisinde enfeksiyon veya lezyon bulunan kişiler.

Etiketler

Kategori