Rubella Igg Testi Nedir, Niçin Yapılır?

Cu, 02/25/2022 - 11:21 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Rubella Igg Testi

Rubella Igg testi nedir? Kızamıkçık virüsü, insanlarda yaygın görülen döküntü ile birlikte bulaşıcı bir hastalığa neden olur. Hastalığın seyri genellikle kısadır ve komplikasyonsuzdur. Ancak virüs teratojenik olduğundan ve özellikle gebeliğin ilk ayında çok ciddi malformasyonlara neden olabileceğinden gebelik sırasında bulaşırsa fetüs için zararlıdır. Bu nedenle aşılamanın yapılabilmesi için mümkünse gebelik başlamadan önce hastanın bağışıklık durumunun belirlenmesi veya bu mümkün değilse serokonversiyon oluşup oluşmadığının gözlemlenmesi için gebeliğin seyrinin izlenmesi esastır. Spesifik immünoglobulinlerin tahlili için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. 

 

Rubella Igg testinin amacı nedir?

 

Kızamıkçık testinin amacı, kızamıkçık enfeksiyonunu tespit etmek veya virüse karşı bağışıklığı değerlendirmektir. Tanı, doğum öncesi tarama veya bağışıklık kanıtı bulmak için test istenebilir.

Rubella Igg Testi

IgG Avidite Tespiti

 

Hiçbir test %100 doğru olmadığından, bazen yanlış pozitif IgM sonuçları çıkabilir. Döküntü ve ateşli hastalıklar, parvovirüs B19 ,  coxsackievirüsler ve echovirüsler gibi enterovirüsler  veya insan herpes virüsü-6 (roseola) gibi döküntüye neden olan diğer bir dizi hastalığa bağlı olarak görülebilir. Romatoid faktörün varlığı da yanlış pozitif IgM ile sonuçlanabilir.

Birincil enfeksiyonun neden olduğu IgM reaktivitesini, özellikle hamile kadınlarda, IgM kalıcılığının veya diğer antijenlerle çapraz reaktivitenin neden olduğu durumdan ayırt etmek önemlidir. Hamile kadınların rutin IgM taraması tavsiye edilmese de doktorlar bazen uygunsuz bir şekilde IgM testleri isterler. Kızamıkçık IgG antikor aviditesinin ölçümü, yeni ve uzak kızamıkçık enfeksiyonu arasında ayrım yapmak için kullanılabilir. Antikor aviditesi (antijen ve antikor arasındaki genel bağlanma gücü) zamanla artar; bu, bağışıklık tepkisinin olgunlaşması olarak bilinir. 

Hamile kadınlar için avidite testi, kızamıkçık nedeniyle doğum kusur riskinin en yüksek olduğu ilk trimesterde kızamıkçık enfeksiyonunu yok etmeye yardımcı olmak için hamileliğin erken döneminde yapılmalıdır. Geç gebelikte o kadar yararlı değildir, çünkü ilk trimesterde enfeksiyon meydana gelirse üçüncü trimesterde avidite yüksek olacaktır.

 

Rubella Igg testi teşhisi

 

Rubella Igg testi (Kızamıkçık testi), semptomları olan hastalarda bu durumu teşhis etmek veya yok etmek için kullanılır.

Kızamıkçık virüsü, öksürme ve hapşırma yoluyla ve ayrıca enfekte bir kişiyle uzun süreli yakın temas yoluyla yayılabilir. Kızamıkçık genellikle tedavisiz geçen hafif bir hastalık iken, hamilelik sırasında gelişmekte olan bir fetüse bulaşırsa zararlı etkileri olabilir.

Rubella Igg Testi

Ne zaman rubella igg testi yaptırmalıyım?

 

Kızamıkçık belirtileriniz varsa ve yakın zamanda uluslararası seyahat ettiyseniz veya kızamıkçık benzeri semptomları olan birine maruz kaldıysanız, rubella igg testi istenebilir. Kızamıkçık hastalarının çoğu, vücudun diğer bölgelerine yayılmadan önce yüzünde başlayan bir döküntü geliştirir. Diğer belirtiler şunlardır:

  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Eklem sertliği veya ağrı
  • Pembe göz olarak da adlandırılan konjonktivit

 

Hamileyseniz, doktorunuz doğum öncesi değerlendirmenizin bir parçası olarak kızamıkçık bağışıklığını kontrol edecektir. Kızamıkçık testi, aşı olup olmadığınızı veya geçmiş bir kızamıkçık enfeksiyonu nedeniyle bağışıklığınızın olup olmadığını gösterebilir.

 

Etiketler

Kategori