Polyester Elbiseler Nasıl Yıkanır?

Pt, 02/07/2022 - 10:41 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
polyester elbise nasıl yıkanır

Polyesteri elbiselerinizi nasıl yıkayacağınızı ve kurutacağınızı merak mı ediyorsunuz? Polyester elbise yıkama hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Polyester çok yaygın bir kullanılan kumaştır ve çoğu insan gardırobunda polyester elbiselerden yataklarındaki yastık kılıflarına kadar bu kumaştan bulunur. Polyester elbiselerin yıkanması, kurutulması ve ütülenmesi ile ilgili çeşitli soruların olduğu hepimiz biliyoruz. En yaygın olanlardan bazılarına yanıt vermek ve size polyesterin nasıl kolaylıkla yıkanacağını göstermek için bu yazıyı hazırladık.

Polyester elbiseler, tişörtler, pantolonlar, etekler dayanıklı olması için bu malzemeden üretilmiştir. Ancak polyester sıcaklığa oldukça duyarlı bir malzemedir. Peki polyester elbise elde yıkanır mı? Polyester giysiler makinede hangi programda yıkanır?

 

Polyesteri elde veya makinede yıkarken, en iyi sonucu elde etmek için her zaman iyi kalitede çok amaçlı bir deterjan ve yumuşak bir yumuşatıcı kullanın.

polyester elbise nasıl yıkanır

Polyester giysiler nasıl yıkanır?

 

Polyester yıkamaya gelince, bilmeniz gereken birkaç şey var. Polyesterin nasıl yıkanacağına dair tüm detaylar burada:

 

 1. Polyesteri diğer giysilerle aynı şekilde yıkayabilir misiniz? En önemli adım bakım etiketini kontrol etmektir. Etikette polyesteri elbisenizi çamaşır makinesinde hangi ayarda yıkamanız gerektiğinden, polyesteri elde yıkamanız gereken zamanlara kadar her bir ürün için ayrı kılavuzlar bulunmaktadır. Bu etiket, özellikle %100 polyester olmayan ürünler için yararlıdır.
 2. Polyester giysiler makinede yıkanabilir mi? Yıkama etiketini kontrol ettiğiniz sürece, çoğu polyester giysiyi çamaşır makinesinde yıkamak güvenlidir. Polyester giysiler için çamaşır makinenizin özel bir ayarı varsa bunu kullanın, aksi takdirde daha düşük bir devirde, ılık veya soğuk suya yakın bir dereceye ayarlayın.
 3. Kumaş yumuşatıcı kullanabilir miyim? Aslında kesinlikle kullanmanızı öneririz. Kumaş yumuşatıcı, polyester giysileriniz yıkanırken statik elektriği azaltmaya yardımcı olacaktır. 
 4. Polyester yıkarken en iyi sonucu elde etmek için şu adımları izleyin:

 

 • Sıcak değil, ılık su kullanın.
 • Düşük bir devirde yıkama programını seçin.
 • Kaliteli, çok amaçlı bir deterjan kullanın.
 • Kaliteli bir yumuşatıcı tercih edin.
 • %100 polyester giysilerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, her zaman elde yıkamak en iyisidir.

 

Polyester elbise elde nasıl yıkanır?  

polyester giysi elde yıkama

Aşağıdaki basit yöntemleri izleyerek polyester elbiseyi kolaylıkla elde yıkayabilirsiniz.

 

 • Polyester giysilerinizi bir leğende ılık su ve deterjana batırarak başlayın. Hafifçe elinizle ovalayın. Çok kirli yerleri yıpratmadan çitileyin.
 • Ardından, onları durulamak için soğuk su kullanın.
 • Tüm deterjan izlerinin temizlendiğinden emin olun.
 • Suyunu sıktıktan sonra güneşe direkt maruz kalmayacak bir yerde asın ve kurutun.

 

Polyester kumaş yıkayınca küçülür mü? 

 

Genel bir ifadeyle, polyester giysiler, sentetik bir kumaş gibi çekmez. Bununla birlikte, aşırı ısıya uzun süre maruz kaldığında zamanla kademeli olarak küçülebilir. Giysiler eğer %100 polyester değilse ve yün gibi doğal bir elyafla karıştırılıyorlarsa büzülmeye meyilli olabilirler.

 

Polyester giysileri kurutma makinesinde kurutabilir misiniz? 

 

Polyester elbiseleri kurutma makinesinde kurutmak güvenli olsa da, polyesterinizin zamanla büzülmesini istemiyorsanız, düşük ısılı, kısa bir program kullanmak önemlidir. Bunun yerine havayla kurumasına izin vermek daha iyidir. Çünkü polyester havayla da çabuk kurur.

 

Beyaz polyesterim parlaklığını kaybetti, tekrar beyazlaştırabilir miyim?  

 

Beyaz polyesteri parlak beyaza döndürmek basittir.

 • İlk önce polyester giysinizi ılık su ve bulaşık deterjanı karışımı olan bir kapta bir gecede ıslatmayı deneyin.
 • Çamaşırlarınızı makinede yıkarken 1/2 bardak beyaz sirke de ekleyebilirsiniz.

 

Polyester giysileri ütüleyebilir miyim?  

 

Polyester giysilerin çoğu ütülenebilir, ancak düşük ısıda veya buharlı ayarda kullandığınız gerekir.

 

Polyester elbise yıkama hakkında en sık sorulan sorulara verdiğimiz basit cevaplarla, evinizdeki tüm polyester malzemeli giysilerden nevresimlere kadar en iyi şekilde yıkayabilirsiniz. Polyesterin uygun yıkama yapılmadığında büzülebileceğini hepimiz biliyoruz ve ancak şimdi bu endişelenmenize gerek yok. Artık polyesterin nasıl yıkanacağını biliyorsunuz.

 

Kategori