Mumio ( Mumiyo) Nedir? Mumio Ne İşe Yarar?

Sa, 01/11/2022 - 14:07 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Mumio ( Mumiyo) Nedir?

Mumio'nun yakın geçmişte vücut üzerine şifacı tesiri fark edilmiştir. Bu faydalarının yanı sıra köken olarak Uzak doğu'dan geldiği bilinen ve iyileştirici bir etkisi olduğuna inanılan tıbbi bir ilaçtır. Tamamen doğal içeriklere sahip olan mumio maddesi vücudun kaybetmiş olduğu bağışıklığının kazanılmasına, zarara uğramış ve eski canlılığını yitirmiş olan cildin yeniden iyileşmesine ve canlanmasına katkı sağlamaktadır.

Mumio içerisinde çok sayıda maden ve mineralin oluşumundan kaynaklı olarak faydası görülmektedir. Çocukların derslerinde başarıya ulaşmasında, hafıza kuvvetlendirilmesi, unutkanlığa iyi gelmesi yönüyle faydaları bulunmaktadır.

 

Mumio Ne Demektir?

Mumio kelime anlamı Sanskritçe de Shilajit olarak geçer. Himalaya dağları'nın eteklerinde Rusya'da Hindistan'da ve İran'da elde edilerek farklı ülkelere dağıtımı sağlanır. Görüntü olarak siyaha yakın bir kahverengi tonuna sahiptir. Toz şeklinde elde edildikten sonra macun kıvamına getirilerek kullanılabilir. Sertleştirilirek ham hali ile tablet hale getirilmiş şekilleri de bulunmaktadır. Yapı olarak bakıldığında daha çok katrana benzeyen bir oluşumu gözlenir. Sıvılığının yanı sıra yapışkan oluşu reçineyi anımsatmaktadır. Suyun içerisine bırakıldığında kolaylıkla çözünebilen bir yapısı bulunur. İçerisinde çeşitli mineral ve vitaminler yer alır. A, B ve C vitaminleri başta olmak üzere Magnezyum, Sodyum, Nikel, Bakır, Potasyum ve benzeri çeşitli elementleri de barındırır.

 

Mumio Nasıl Oluşur?

Mumio meydana gelirken zirvede yer alan dağların ulaşılması zor mağara alanlarında elde edilmektedir. Kendi kendine zamanla oluşum göstermiş olan bitkilerin bulundukları ortamda sertleşerek meydana gelirler. Kömüre benzeyen bir görüntüsü bulunur.

Mumio doğal oluşum yolu ile meydana geldikten sonra kapsüller şeklinde kullanılabilir hale getirilmiştir. Vücudun savunma mekanizmasını yitirerek kuvvetinin azalmasına neden olan koşulların iyileştirilmesi ve özellikle romatizmal hastalıklara iyi gelmesi açısından büyük bir fayda sağlamaktadır.

Mumio ( Mumiyo) Nedir?

Mumio Ne İşe Yarar?

Mumio’nun faydaları doğal oluşumu göz önünde bulundurulduğunda organik şifacı olarak görülür. Mumio'nun faydaları şunlardır:

  • Kış aylarında meydana gelen düşük bağışıklık problemlerinin giderilmesine katkı sağlamaktadır.
  • Uzun süreli olarak yaşanan unutkanlık probleminin azaltılmasında fayda sağlar.
  • Günlük hayatın stres ve beraberinde meydana gelen depresyon gibi oluşumların azaltılması, zihinsel faaliyetlerin korunması ve beyin fonksiyonlarını daha rahat çalışmasını sağlar.
  • Çocuklar için ezber yapabilmek ve dersleri daha iyi anlayabilmek için zihinsel aktivitelerin kuvvetlenmesine fayda sağlamaktadır.
  • Ağız ve diş problemlerinin azaltılmasında, diş ve diş eti rahatsızlıklarının giderilmesinde fayda sunar. Özellikle ağız içi yaraların giderilmesi ve oluşabilecek bakteri oluşumu ile beraber meydana kanserli hücrelerin azaltılmasına katkı sağlar.
  • Cilt üzerine maske uygulaması yapıldığında yaşlanmaya karşı hücrelerin canlı tutulmasına, gözle görülen kırışıklıkların giderilmesi cildin ferahlamasına katkı sunar.
  • Vücudun kemik ve kas sistemlerinin daha fonksiyonel bir şekilde kullanılması, romatizmal ağrıların, sancıların, bel ve sırt ağrılarının giderilmesinde macun olarak kullanılarak fayda elde edilebilir.

 

Mumio Nasıl Kullanılır?

Mumio uygulaması  farklı şekillerde vücuda uygulanabilmektedir. Küçük tablet hap şeklinde oluşturulmuş modeli bulunmakla beraber cilde uygulanabilecek maskeye çevrilmiş formu da yer alır. İstendiğinde macun haline getirilerek cilt üzerinde krem olarak kullanılabilir.

Mumio kullanılırken şu şekilde uygulama sağlanabilir:

  • Tablet şeklinde oluşturulmuş eczanelerde satılan mumio'lar günde 1 kere su ile beraber içilebilir.
  • Macunumsu bir halide şişelenmiş olan mumio, gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki kere kullanılabilir. Aç karnına özellikle kullanılması önerilmektedir. Bu tarz bir karışım içerisinden yalnızca çay kaşığının ucu kadar (toplu iğnenin başı büyüklüğünde) suyun içerisine atılarak eritilebilir ve tüketimi bu şekilde sağlanabilir.
  • Macunumsu haldeyken cilt üzerinde kırışıklık, yaşlanma belirtilerini gidererek nem sağlanması isteniyorsa geceleri yüz çevresine uygulama sağlandıktan yaklaşık yarım saat sonra bekletilir ve yüz yıkanır.

Not: Kronik rahatsızlığı bulunanlar, hamileler ve bebek emziren anne adayları kullanırken doktora danışmaları önerilmektedir.

 

 

Etiketler

Kategori