Masterchef’e Konuk Olan Şef Ömür Akkor Kimdir Ve Kaç Yaşındadır?

Çar, 01/05/2022 - 01:51 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Masterchef’e Şef Ömür Akkor Kimdir

İzleyenleri ekranlara bağlayan MasterChef programına konuk olan Şef Ömür Akkor bilgileri ve sunumuyla herkesi kendine hayran bıraktı. Sosyal medyada araştırılan Şef Ömür Akkor merak konusu oldu. Bu yazımızda sizlere Şef Ömür Akkor kimdir ve kaç yaşında? sorusuna yanıt vereceğiz.

TV8’de ekrana gelen MasterChef Türkiye’nin 5 Ocak Çarşamba günü yayınlanacak bölümde çeyrek final için yarışan son 3 yarışmacı arasındaki mücadeleye misafir olarak Şef Ömür Akkor katılıyor. Yerel mutfağın lezzetli yemeklerini restoranında servis eden Ömür Akkor,  Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi bölümünde  “Osmanlı Mutfağı”, “Anadolu Mutfak Tarihi” ve “ Türk Mutfağı” dersleri veriyor. 2009 yılında “Gourmand World Cookbook Awards”ta,“Yerel Mutfak” kategorisinde “Bursa Mutfağı” kitabı ile dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışmasında en iyi kitap ödülünü almıştır. Şef Ömür Akkor, Türkiye mutfağı üzerinde araştırma yapmak için ülkemizin tüm illerini gezerek bilgi sahibi olmuştur.

Çeyrek final adaylarına yemek hazırlayan şefi merak edenler Şef Ömür Akkor kimdir, nereli, kaç yaşında ve kitapları nelerdir? şeklinde soruları cevabını arıyor. Konuk Şef Ömür Akkor kimdir, nereli, kaç yaşında ve kitapları nelerdir? sorularına ilişkin tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Masterchef’e Konuk Olan Şef Ömür Akkor Kimdir Ve Kaç Yaşındadır?

Şef Ömür Akkor Kimdir?

 

Şef Ömür Akkor, 1975 yılında Kilis'te doğmuştur. İkiz kardeşi de kendisi gibi aşçı olan Akkor, Uludağ Üniversitesi'nde İktisat bölümünü okumuştur. Beş yıl boyunca Bursa‘nın ilçe ve köylerinde yapılan yemekleri kayıt altına almıştır.

Anadolu'nun malzeme envanteri ve yemekleri için 15 yıldır Türkiye'yi il il ve ilçe ilçe gezip yerel yemekler hakkında bilgi sahibi olmuştur. Alacahöyük kazı çalışmaları sırasında 7 yıl boyunca Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu ile birlikte çalışmıştır. Bu sırada eski medeniyetlere ait yemekleri yeniden canlandırmıştır.

Masterchef’e Konuk Olan Şef Ömür Akkor Kimdir

MasterChef Türkiye’nin bu akşamki programında dünyaca tanınan şefimiz Ömür Akkor Zennup 1844'ün kurucu ortağı ve mutfak şeflerinden biridir. Çok sayıda kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

Kategori