Makyajla Uyumak Zararlı Mı?

Pa, 05/15/2022 - 14:16 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
makyajla uyumak

Uzun bir geceden sonra uyandığınızda, gözlerinizin altında koyu renkli, bulanık halkalar, eşit olmayan ten rengi ve belki biraz bulaşmış ruj fark edebilirsiniz. Makyajla uyumak çok yaygın bir durum ama cilt için pek iyi olmayan bir davranıştır.

Yüzünüzü yıkamadan zaman zaman uykuya dalmak cildinizi bozmaz. Ancak, düzenli bir alışkanlık haline gelirse etkileri cildinizde belirmeye başlayabilir.

 

Makyajla uyumanın zararları nelerdir?

 

Yüzünüzde veya gözünüzde makyajla uyumanın cildiniz için iyi şey olmadığı açıktır. Makyajla uyumak ciddi sonuçlara yol açabilir. En belirgin zararları şunlardır:

 

Erken yaşlanma

 

Makyaj temizleme konusunda tembel olmak erken yaşlanmaya ve kolajen yıkımına neden olabilir. Makyajla uyumak iyi bir fikir değildir. Makyaj, kiri ve çevresel kirleticileri ciltte hapsedebilir ve bu tür çevresel stres, DNA mutasyonlarına, kolajen bozulmasına ve zamanla erken yaşlanmaya neden olabilecek serbest radikallerde artışa neden olabilir.

Ek olarak, gözenekleri tıkayarak sivilcelere neden olur, cildi kurutur, kızarıklığa ve hassasiyete neden olur. Erken kırışıklara yol açarak yaşlanma sürecini hızlandırır.

Yatmadan önce makyajı çıkarmamak, yüze yapıştığı anlamına gelir. Makyaj ne kadar harika olursa olsun, yatmadan önce düzgün bir şekilde çıkarılmazsa kolajen yıkımına neden olabilir. Kollajen düzgün üretilemiyorsa, cildin olması gerekenden daha hızlı yaşlandığı anlamına gelir; kurudukça daha fazla kırışıklık oluşur.

makyajla uyumak

Sivilcelere neden olur

 

Uyku sırasında uzun süreli makyaj kullanımı da gözenekleri tıkayabilir ve sivilcelere neden olabilir. Cilt su, proteinler, lipidler ve farklı mineral ve kimyasallardan oluşur. Ayrıca gözeneklerle kaplıdır, cildi nemlendiren ve ölü cilt hücrelerini ve diğer tahriş edici maddeleri gözeneklerimizden uzaklaştıran doğal bir yağlayıcı olan sebum terletip salgılamamıza izin verir. Makyaj yaptığımızda, gözeneklerin sebum salmasını engelleriz, bu da zamanla gözle görülür şekilde daha büyük gözeneklere ve sivilcelere neden olabilir.

Ayrıca yüzünüzün bir yastığa uyguladığı baskı, makyajı saç köklerinize sıyırarak gözeneklerinizin akne ile tıkanmasına neden olabilir.

 

Cilt kuruluğu yapar

 

Makyajla uzun süre uyumak, doğal cilt dökülmesi veya pul pul dökülme sürecini de etkileyebilir. Bu, daha mat, daha kuru ve daha pürüzlü bir cilde neden olabilir.

Nemli, parlak, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt genellikle istenen bir özelliktir. Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organdır ve vücudumuz için ter salgılamak, lipidleri atmak, yaraları iyileştirmek ve ısıyı düzenlemek gibi hayati işlevleri yerine getirir.

Bu nedenle düzenli olarak temizleyip pul pul dökmemiz ve makyajımızla uykuya dalmamamız gerekir. Komedon olarak da bilinen tıkanmış gözenekler ve siyah noktalar, ölü cilt hücreleri, yağ ve makyajın gözeneklerde sıkışıp cildi boğmasıyla oluşur. Bu tıkanmış gözenekler sivilcelerin habercisidir. Cildin donuk ve cansız görünmesine neden olur.

 

İltihaplı gözler ve tahriş olmuş cilt

 

Cildi nazikçe temizlemek zararlı bakteri, virüs ve mantarların yayılmasını azaltmada önemli bir faktör olmuştur. Göz makyajı, özellikle rimel, hem göz içinde hem de çevresinde iltihaplanma ve enfeksiyona yol açabilecek zararlı patojenler barındırabilir. Günlük temizlik rutini, kendi makyajınızdan kaynaklanan kirlenmeyi de azaltmaya yardımcı olabilir.

Göz makyajı kirpiklerinizdeki yağ bezlerini tıkayarak şişmelerine neden olabilir. Kabarık ve tahriş olmuş gözler de makyajla uyumanın bir sonucu olabilir. Göz farı, sürme kalem ve rimel gibi göz makyajı her gece yatmadan önce yıkanmalıdır. Aksi takdirde, göz bölgesi şiş ve kırmızı tepki verecektir.

 

Kırık kirpikler ve arpacık oluşumu

 

Maskara gibi göz makyajı ile uyumanın bir diğer olumsuz sonucu da ürünün kirpiklerinize sürterek kırılmalarına neden olabilmesidir. Bu yüzden hepsini çıkarmak önemlidir. Göz makyajımızı doğru bir şekilde çıkarmazsak kirpikler kırılır. Maskara ile uyumak güzel kirpikleri sadece kırılgan hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda kirpik köklerini tıkayabilir ve arpacık oluşturabilir.

makyajla uyumak

Makyajla uyuya kalırsanız ne yapmalısınız?

 

Yüzümüzü yıkamadan yatağa girersek, ertesi sabah mümkün olan en kısa sürede makyajımızı çıkarmayı bir öncelik haline getirmeliyiz. Önceki günden kalan birikintilerden, yağlardan veya kalıntılardan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca güne temiz bir yüz ve taze bir makyajla başlamak daha iyi hissettirir.

Tüm kirlerden kurtulmak ve göz tahrişini kontrol altına almak için aşağıdaki adımları izlemeniz önerilir:

 

  1. Lensleri çıkarın. Kontakt lenslerle de uyursak, makyajı çıkarmaya başlamadan önce onları çıkaracağız. Parmaklarınızdaki bakterilerin gözlerinizle temas etmesini önlemek için önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olacağız.
  2. Makyajı temizleme balsamı veya misel suyu ile çıkarın. Özel bir makyaj temizleyici, yağ bazlı kozmetiklerin nazikçe parçalanmasına yardımcı olur ve cildi daha fazla tahriş etmeden tamamen yıkamayı kolaylaştırır. Nazik olmak ve sert soymalardan veya sert ovalamalardan kaçınmak önemlidir, çünkü bu tahrişe neden olabilir ve cilt bariyerini bozabilir. Başka seçeneğimiz yoksa makyaj temizleme mendillerini zaman zaman kullanmakta fayda var, ancak bunları düzenli olarak kullanmamaya çalışacağız.
  3. Yüzünüzü yıkayın. Makyaj temizleyici ile ilk geçişten sonra, kalan kalıntıları gidermek için yüzünüzü hafif su bazlı bir temizleyici ile yıkayacağız. Duruladıktan sonra temiz bir havlu ile ovalamadan kurutacağız. Kullanılmış bir havlu kalıntıyı yüze geri verebilir.
  4. Gözleri yatıştırın. Makyajla uyumak gözlerinizi tahriş edebilir. Durumumuz buysa, gözdeki kalıcı kalıntıyı bir göz damlası steril salin solüsyonuyla yıkayacağız. Gün boyunca suni gözyaşı kullanmak kızarıklığın giderilmesine yardımcı olmalıdır. Gözler şişmiş veya kaşınmışsa, iltihabı azaltmaya yardımcı olmak için soğuk kompres uygulayacağız.
  5. Yastık kılıfını yıkayın. Uyurken yüzünüzdeki yağ ve makyaj kalıntılarının yastık kılıflarınıza bulaşma ihtimali yüksektir. Kirlerin cilde geri dönmesini önlemek için yastık kılıflarını değiştireceğiz.

 

Kategori