Makarna Suyunun Saçlara Faydaları

Pt, 01/31/2022 - 19:36 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Makarna suyunun saçlara faydaları

Makarna suyunun saçlara faydası olduğunu duymuş muydunuz? Makarna pişirmek için kullandığınız su, saçlarınız için çok faydalı minerallere sahiptir.

Makarna suyunu lavaboya dökmek yerine saçlarınıza uygulasanız güzelce pürüzsüz bir saç elde edebilirsiniz. Makarnanızı veya pirincinizi pişirdikten sonra kalan su, mineral ve vitamin açısından zengin nişasta ile doludur.

Saç tedavisi için ideal olan bol miktarda selenyum, magnezyum, folik asit, B1'den B6'ya kadar vitaminler, niasinler ve K vitamini vardır.

 

Makarna suyunun saçlara faydaları
Makarna suyu saçlara nasıl uygulanır?1. Saçlarınızı makarna suyu ile yıkamadan önce suyu biraz soğumaya bırakın. Daha sonra makarna suyu ile saçınıza masaj yapın.

2. Makarna suyunu saçınızda 10 dakika bekletin.

3. Durulayın ve saçınızı normal şampuanınızla yıkayın.


 

Makarna suyunun diğer faydaları

 

Makarna suyu genellikle lavabodan dökülür. Ancak, az bilinen çok fazla faydalarla doludur. Güzellik bakımı, bahçe gübresi, deterjan… İşte sizi çöpe atmaktan vazgeçirecek makarna suyu faydaları…

 

  • Bir temizlik ürünüdür

 

Kimyasal temizlik ürünlerinizi bir kenara bırakın, makarna pişirme suyu bulaşıklar için veya temizlik ve inatçı lekelerden kurtulmak için çok işe yarar. Nişasta ve tuz bakımından zengindir, deterjan özelliğine sahiptir ve bu nedenle tencere ve tavaların altlıklarını temizlemek için mükemmel bir sıvıdır.

 

  • Doğal bir yabani ot öldürücüdür

 

Bahçenizdeki yabani otların üzerine tuz içeren makarna suyunu dökerek, bu zararlı bitkilerden kurtulabilirsiniz. Birkaç gün içinde kaybolacaklardır. Gerçekten de tuz, toprağı sterilize eder ve bitkilerdeki zararlı mikroorganizmaları yok eder. Dikkat edilmesi gereken husus ise sıcak bir şekilde faydalı bitkilere dökülmemesidir.

 

  • Ayak şişliğine iyi gelir

 

Makarna suyu ile ayak banyosu yaparak şişmiş veya ağrılı ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Suyu bir leğene aktarmadan önce soğumaya bırakın ve ayaklarınızı suya daldırın. İçerdiği mineraller sayesinde ayaklarınızı yumuşatmanın yanı sıra rahatlatıcı bir etkisi olacaktır.

 

  • Makarna suyu ile bakliyatları yumuşatabilirsiniz

 

Fasulye, bezelye, nohut hepsi bağışıklık sistemi için iyidir. Ancak daha lezzetli olmaları için hazırlamadan önce yumuşamaları gerekir. Makarna suyunu kullanarak bir gece bekletin. Çok lezzetli bir yemek elde edin.

Makarna suyunun çiçeklere faydaları

  • Çiçekleri sulamak makarna suyu

 

Bitkileriniz makarna suyunu çok sevecektir. Makarna suyu, mineral içeriği nedeniyle sulama için mükemmeldir. Soğuduktan sonra dökmeniz önemlidir.

Kategori