Laminat Parke Su Alırsa Ne Yapmalı?

Pa, 05/01/2022 - 11:17 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Laminat Parke Su Alırsa Ne Yapmalı?

Genellikle laminat parke sahipleri, ıslanan bir laminat parkenin nasıl düzeltileceği sorusunu düşünmüştür. Laminant parke su alırsa, yalnızca laminatta değil, aynı zamanda altındaki zeminde de feci boyutlarda sorunlara neden olabilir. Küf ve nem içeri sızmaya başlayacak ve laminatınıza daha da zarar verecek daha önemli sorunlara yol açacaktır.

Bir bardak suyu döktüğünüzde, çabuk kuruyabileceği için pek çok soruna neden olması muhtemel değildir. Burada daha önemli olan sızıntılardır. Bu su sızıntılarına hemen müdahale edilmezse önemli hasarlar verecektir.

Özellikle gerçek ahşaba kıyasla laminat dezavantajlıdır. İkincisi kolayca tamir edilebilir ve zımparalanabilir, laminatta ise bunu yapmayı göze alamazsınız. Islandığında suyu ve nemi emer ve malzeme hızla bozulmaya başlar. Belki borularınızdan biri sızdırıyor ve laminatta su birikiyor. Daha uzun süre boyunca, bu sorunlara neden olur.

Bazen, ilk etapta sızıntının nedenini düzeltmenizi ve ardından laminata odaklanmanızı gerektirecektir. Burada ıslanan laminat parkenin nasıl düzeltileceğine bir göz atacağız.

laminat parke su

Laminatın üstüne su dökülmesi

 

Laminatın üstünde su döküldüğünde ve laminatın ek yerlerine ve yanlarına girmesine izin vermemelisiniz, girerse laminatın kurtulması daha zor olacaktır. Dökülen suyun çekmesini engellemek, ıslanan bir laminat zeminin nasıl düzeltileceğine dair önleyici bir önlemdir.

Laminat suyu çekmediği sürece zarar görmez. Parkeye su döküldüğü zaman hemen harekete geçmeli ve bir parça kağıt havlu veya sünger ile suyu silmelisiniz. Ancak fazla, kontrol edilemeyen bir dökülme varsa, sadece laminatın üst tabakasında değil, altında da hasar meydana gelecektir. 

Mümkün olduğunca çabuk hareket etmeniz ve suyu bağlantı ve kenarlara girmeden önce temizlemeniz çok önemlidir. Kenarlara geldiğinde, suyu çıkarmak özellikle zordur ve köşeler genellikle kesildiğinden su daha da içeri girer. 

 

Laminat Parke Su Alırsa Ne Yapmalı?

Laminat parke su almışsa nasıl kurutulur?

 

Laminat parkeler düz olarak yapılsa da bölümleri interlock sistemine sahiptir. Bu yüzden temizlenmesi zor değildir, her türlü sudan hızlı bir şekilde korunabilir. Islak alanlar belirlenmeli ve ardından kurutulmalıdır. Islak kısım kuruduktan sonra hasarlı alanların çıkarılması, ardından o bölgedeki yeni bölümlerin değiştirilmesi gerekir. Ancak bu çalışma asla ıslak durumda yapılamaz, laminat parkenizin tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız.

Su çok geniş değilse, laminat parkenizi boşaltmak için ıslak-kuru vakum da kullanabilirsiniz. Dikkatli olun, su laminat parkenin altına girer girmez çıkarılmalıdır. Daha sonra zemininizin hasarlı kısımlarını çıkarmanız ve zemini mümkün olan en kısa sürede kurutmanız gerekecektir. Çünkü su zeminin altında uzun süre kalırsa döşeme köpüğünün alt tabakasının zarar görmesi gerekir.

Islak alanların zemin yüzeyinde bir damla su kalmaması için çok iyi temizlenmesi gerekir. Nemin kaynağını bulmanız, bir daha olmaması için tamir etmeniz gerekir. Kesintisiz tüm zeminlerin ve ona bağlı alt zeminlerin kurutulması gerekir, bu amaçla bir ısıtıcı veya saç kurutma makinesi faydalı olabilir.

Unutmayın, laminat parke ıslak bir yüzeyden çıkarılmadıkça asla kurutulamaz. Döşeme tahtasında yapısal hasar meydana geldiğinde, tüm laminat parkeleri değiştirmekten başka bir yol bulamazsınız. Bunu yapmak için yetenekli bir tesisatçı olmanıza gerek yoktur.

Etiketler

Kategori