Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir? Kuşkonmaz Hasatı Nasıl Yapılır?

Pa, 04/03/2022 - 23:55 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?

 

Kuşkonmaz, ilkbaharda bizi ilk karşılayan bitkilerden biridir. Çok yıllık, yani bir kez diktikten sonra hassas her yıl geri büyüyecektir. Ekimden hasata kadar kuşkonmaz nasıl yetiştirilir? Yazının devamında tüm detayları bulacaksınız.

 

Kuşkonmaz nedir?

 

Kuşkonmaz çoğu ılıman bölgede yetiştirilebilir, ancak kışları uzun olan serin bölgelerde daha sağlam büyür. Kuşkonmaz bitkisinin yenilebilir kısmı, ilkbaharda toprak sıcaklıklarının 10°C'nin üzerine çıkmasıyla ortaya çıkan genç gövde sürgünüdür. 

Kuşkonmaz hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, onu ilk birkaç mevsimde hasat etmemeniz gerektiğidir. Sürdürülebilir bir şekilde hasat yapabilmeniz için bu bitkilerin büyümesine izin verilmesi gerekir. Sabır buna değer, ancak kuşkonmaz yatakları 15, 20, bazen 30 yıla kadar verimli olabilir. 

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?

Kuşkonmaz yetiştirmek ne kadar sürer?

 

Yukarıda belirtildiği gibi, yeni dikilen kuşkonmaz bitkilerinin üretilmesi 2 ila 3 yıl sürebilir, bu nedenle sabır gerekir. Ancak, kökleştikten sonra kuşkonmaz onlarca yıl verimli olabilir. Ayrıca kuşkonmaz bitkileri oldukça hızlı üreticilerdir ve ilkbaharda birkaç hafta boyunca birkaç günde bir yeni dallar verebilir.

 

Kuşkonmaz ne zaman ekilir?

 

 • Kuşkonmaz tohumlarını ilkbahar başında, toprak işlenebildiği anda ekin. Birçok bahçıvan, patateslerin toprağa girmesiyle yaklaşık olarak aynı zamanda eker.
 • Kuşkonmaz genellikle "taç" adı verilen 1 yaşındaki bitkilerden yetiştirilir, ancak tohumdan da yetiştirilebilir. Bununla birlikte, kuşkonmaz taçlarıyla başlamak, tohumdan başlamakla birlikte gelen sıkıcı otları temizleme yılını ortadan kaldırır ve genel olarak üretimi hızlandırır.
 • Açık tozlaşan 'Mor Tutku' ve melez 'Tatlı Mor' gibi birkaç çeşit tohumdan yetiştirilebilir. 

 

 1. Ekimden önce tohumları 24 saate kadar suda bekletin.
 2. Tohumları nemli toprağa ekin.
 3. Bitkiler 20 cm yüksekliğe ulaştığında, onları bir hafta boyunca dışarıda sertleştirin.
 4. Sonbahardan sonra genç bitkileri geçici bir bahçe yatağına nakledin. Sonbaharda olgunlaştıklarında, meyvesiz erkek kuşkonmaz bitkilerini belirleyin ve daha az üretken dişi bitkileri kaldırarak kalıcı ekim alanınıza nakledin.

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?

Kuşkonmaz nasıl hasat edilir?

 

 • İlk birkaç mevsimde hasat etmeyin (yukarıdaki bilgilere bakın).
 • Genç bitkileriniz varsa, sezon 2 ila 3 hafta sürebilir. Bununla birlikte, yerleşik bitkiler daha uzun süre üretir - 8 haftaya kadar.
 • Hasata hazır mızraklar için bitkinizi iki günde bir kontrol edin. Mızraklar hızla büyür ve farkına varmadan fazla odunsu hale gelebilir! Bir kuşkonmaz mızrağı açılıp yapraklanmaya başladığında, yemek için çok zordur.
 • Kuşkonmaz hasat etmek için, mızrakları keskin bir bıçak veya makasla zemin seviyesinde kesmeniz yeterlidir.
 • Mızrakların çapı bir kalem boyutuna düştüğünde mızrak toplamayı bırakın.

Etiketler

Kategori