Kuru Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakılır?

Pt, 04/18/2022 - 20:34 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kuru kıvırcık saç

Kıvırcık saçlarınız gereksiz yere kuruyor mu? Kıvırcık saçlı çoğu insan, hayatları boyunca en az bir kez istenmeyen saç kuruluğu ile karşılaşmaktadır. Çoğu zaman kurumaya meyilli olan buklelerinize zarar veren birçok faktör vardır. Ancak birkaç basit adımı izleyerek kuru kıvırcık sacınızı kontrol edebilirsiniz. Kuru kıvırcık saçlara bakmayla ilgili her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Kıvırcık saçlarınız neden kuru hissediyor?

 

Kıvırcık saçların yoğunluğu genellikle kalındır ve bu nedenle daha fazla dikkat gerektirir. Birçok faktör hasarlı buklelere neden olabilir. Saçınızın zarar görmesine şunlar neden olabilir:

 

1. Aşırı şampuan kullanımı:

Saçınızı şampuanla yıkamak saç derinizdeki kiri ve kirleticileri temizler. Ancak her gün şampuanlamak saç derinizdeki doğal yağ üretim sürecini kesintiye uğratabilir. Sebum yağı üretimi azalırsa, saç derinizi ve saçınızı kuru ve mat hale getirir.

 

2. Şekillendirme araçlarının aşırı kullanımı:

Birçok kişi kıvırcık saçlar bakmak için saç düzleştirici gibi şekillendirme araçları kullanır. Ancak bunları düzenli olarak kullanmak buklelerinize zarar verebilir. Bu aletler saçınızı ısıtarak yeni bir şekle sokar. Isıtma, saçınızı aşırı derecede kuru ve kırılmaya meyilli yapar.

 

3. Daha az sebum üretimi:

Kuru saçın en büyük nedeni daha az sebum üretimidir ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Nedenlerinden biri çok fazla şampuan kullanmak olsa da, bazı ilaçlar da vücudunuzun sebum üretimini azaltabilir.

 

4. Kimyasal bazlı ürünler:

Son derece yoğun yaşam şekli nedeniyle birçoğunuz saçınız için doğru ürünü seçmeye zaman bulamayabilirsiniz. Zararlı kimyasallarla dolu yanlış ürünleri kullanmak saç tipinize uygun olmayacaktır. Bu ürünleri kullanmak saçınızı kuru, mat ve hasarlı hale getirir.

 

5. Saç ağartıcı:

Eğer gerekli önlemi almadan saçınızı açmışsanız, saçınızı olumsuz etkileyebilir. Ağartıcı, saçı kuru ve pürüzlü yapacak kadar güçlüdür. Ayrıca saç dökülmesine neden olabilir.

 

6. Güneşe maruz kalma:

Güneşe aşırı maruz kalmak saça ciddi zararlar verebilir. Saç gövdesinin dış tabakasını yok eder ve saçları mat ve aşırı kırılgan hale getirir.

kuru kıvırcık saç

Kuru kıvırcık saçların bakımı nasıl yapılır?

 

1. Saçınızı anlayın:

Tıpkı cildiniz gibi saçlarınızın da anlaşılması gerekir. Saçınızın ihtiyacını anlamak için saçınızın yapısını, tipini ve özelliklerini öğrenin. Ardından, belirli sorunu çözmek ve saçınıza uygun doğru ürünü almak kolaylaşır.

 

2. Kimyasal içermeyen ürünleri seçin:

Çoğu şampuan, temizlik maddesi olarak sülfat içerir. Saç derinizdeki ölü deri hücrelerini, kiri ve yağı temizlemek için şampuan etkilidir. Ancak sülfat aynı zamanda saç derinizdeki doğal yağı da alır. Bu yüzden yoğun kimyasallar içermeyen bir şampuan kullanmanız gerekir.

 

3. Saç bakım alışkanlığı:

Saçınızın şu anda içinde bulunduğu durumdan bağımsız olarak, bir saç bakımı rutinine ihtiyacı vardır. Kuru ve kıvırcık saçlara bakım yapmak için tüm temizleme, nemlendirme ve bakım adımlarını içeren bir rutin oluşturun ve bunları tam olarak uygulayın. Unutmayın, kuru saçınızın neme ihtiyacı vardır ve bakım yöntemini belirlerken odak noktanız bu olmalıdır.

 

4. Yağ masajı:

Yağ masajı, çok çeşitli saç sorunları için bir çözümdür ve olmaya devam edecektir. Saç derinize giden kan akışını uyarır, saç köklerini güçlendirir ve saçınızı iyice nemlendirir. Saçınıza masaj yapmak için hindistan cevizi yağı, ayçiçek yağı, zeytinyağı, argan yağı, badem yağı veya istediğiniz diğer taşıyıcı yağları tercih edebilirsiniz. Gece yatmadan hemen önce saç yağı masajı oldukça etkili olabilir.

kuru kıvırcık saç

Kuru kıvırcık saçları nasıl nemlendirirsiniz?

 

1. Gece yatmadan önce esansiyel yağ ile saçınıza masaj yapın ve bir gece bekletin.

2. Kuru kıvırcık saçlarınız varsa, haftada en az bir veya iki kez derinlemesine bakım yapan bir saç maskesi kullanın.

3. Saçınızı nemli tutmak için saç serumları veya saç kremi kullanın.

4. Saçınızı pirinç suyu nişastasıyla yıkayın. Pirinç suyu, saç köklerinizi nemlendirebilen inositol içerir.

5. Saçınızı nemli tutmak için ev yapımı bir spritzer yapın. Biraz aloe vera ve gül suyunu karıştırın ve her gün saçınıza püskürtün.

 

 

Kategori