Kordon Kanı Nedir? Kordon Kanı Nasıl Saklanır?

Sa, 02/15/2022 - 22:36 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kordon kanı nedir ne işe yarar

Göbek kordon kanı olarak da bilinen kordon kanı, bebeğin doğumundan sonra plasenta ve göbek kordonunda kalan kandır. Kordon kanı genellikle doğumdan sonra ancak plasentanın çıkarılmasından önce toplanır. Hastalardan bir onay formu imzalamaları istenir. Ve eğer ebeveynler kayıt yaptırdıysa, doğumdan sonraki ilk beş dakika içinde kordon kanı alınır. Kordon kanı doğumdan sonra alındığı için genellikle hem anne hem de çocuk için zararsız kabul edilir.

Kordon kanı veya plasenta kanı, kesildikten sonra bebeğin göbek kordonunda geride kalan kandır. Bu kan, başka herhangi bir kan ve bağışıklık sistemi hücresine dönüşme kapasitesine sahip hematopoietik kök hücreler de dahil olmak üzere birçok kök hücre türü içerir.

 

Kordon kanı nasıl alınır?

 

  • Anneden daha aşağıda bir kan torbası asılır ve yerçekimi kanı torbaya çeker.
  • Toplayıcı, göbek damarından kanı çekmek için bir şırınga kullanabilir.
  • Eğitimli bir kan alma hemşiresi plasentayı, göbek kordonu ve plasentadan gelen kanın boşaltıldığı çalışma alanına götürür.

kordon kanı

Kordon kanı hakkında bilinmesi gerekenler:

 

  • Kordon Kanı Bankacılığı, Kök Hücre Bankacılığı olarak da bilinir.
  • Sürekli araştırmalar, hayat kurtarmada ve hastalıkları tedavi etmede Kordon Kanının giderek daha fazla kullanıldığını ortaya çıkardı.
  • Kordon Kanının 80'den fazla hastalığın tedavisinde kullanıldığı söyleniyor.
  • Araştırmalar, kardeşlerin eşleşme şansının %25 olduğunu, ebeveynlerin ise %100 şansa sahip olduğunu gösteriyor. Bankada olmaları durumunda geniş aile üyeleri bile Kordon'dan yararlanabilir.
  • Kök hücreler ilk olarak 1978'de göbek kordonunda keşfedildi.
  • İlk Kordon Kanı/Kök Hücre nakli 1988 yılında yapıldı.

 

S. Kordon Kanı hem normal doğum hem de sezaryen için mi kullanılır?

C. Evet, göbek bağı bebek doğduktan sonra kesildiği için her ikisi için de geçerlidir. İşlem güvenli ve zararsızdır. Ancak, dikkatli olunması her zaman tavsiye edilir.

 

S. Kordon Kanı kararını anne baba doktor onayı olmadan alabilir mi?

C. Özel bir kan bankasında saklamaya karar vermiş olsanız bile, böyle bir karar vermeden önce daima doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir.

 

S. Kordon kanı nerede saklanır?

A. Kordon kanını saklamak için birden fazla seçenek vardır. Kamu kordon bankaları, özel kordon bankaları ve doğrudan bağış bankaları olabilir.

 

S. Kordon kanı alınırken risk veya acı var mı?

C. Hayır, göbek kordonu kesildiğinde kan alındığından kesinlikle ağrı olmaz. Ancak, her zaman tüm süreç ve prosedürleri doktorlarınızla kontrol edip onaylamanızı ve kişisel tavsiye almanızı tavsiye ederiz.

 

S. Kordon Kanı doğumdan ne kadar sonra alınmalıdır?

C. Kanın ilk beş dakika içinde alınması her zaman daha iyidir, aksi takdirde sadece az miktarda kordon kanı toplanacaktır.

 

S. Kordon kanının önemi nedir?

C. Kordon Kanı bir zamanlar atık olarak kabul edilirdi, ancak artık değil. Yapılan araştırmalara göre kordon kanının, yakın akraba olan yakın aile bireylerinde yaşamı tehdit eden ve güçten düşüren hastalıkların tedavisinde son derece önemli olduğu düşünülen kan yapıcı kök hücreler içerdiğinden saklanması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle kordon kanı Rejeneratif Tıp olarak da adlandırılır. Tıbbi araştırmalara göre Kordon Kanı kanserleri, tümörleri ve metabolik hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Etiketler

Kategori