Kondisyon Bisikleti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cu, 05/20/2022 - 21:29 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kondisyon bisikleti

Gün geçtikçe yaşam koşulları sebebiyle spor yapmak için çok az zamanımız bulunmaktadır. Elbette bu bir bahane olmasa da hayat koşulları zorlaştığı için spor yapmak için eski dönemlere azalmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi örneğin spor salonuna gitmek zorunda kalmadan vücut egzersizi yapmak için evde küçük bir spor alanı kurmaya karar verir. Bu durumlarda vücudun daha sonra daha güçlü bir antrenman yapmaya hazırlanabileceği veya müzik dinlerken hatta aynı noktadan hareket etmeden birçok kilometre kat edilebilecek kondisyon bisikletleri tercih edilir.

Bununla birlikte, diğer ürünlerde olduğu gibi, tüm egzersiz bisikletleri aynı değildir, ancak az ya da çok hizmete sahip bir ürün arayan belirli kullanıcılar için tasarlanmış çok sayıda model vardır. Aynı şekilde belirli bir beden veya renk seçimi de yapılabilmektedir. Şüphesiz, bir kondisyon bisikleti veya başka bir bisiklet seçerken, hedeflerimizi karşılayan ve sporla olan ilgimize bağlı olarak az ya da çok talepkar olabilen öğeyi elde etmek için çok sayıda faktörü hesaba katmak gerekir.

 

En iyi kondisyon bisikletini nasıl seçebiliriz?

 

İyi bir kondisyon bisikleti seçmek, oradaki modellerin sayısı göz önüne alındığında kolay değil. Bu nedenle, nihayetinde ideal ürünü seçmek için neye ihtiyacımız olduğunu ve neden buna ihtiyacımız olduğunu analiz etmek önemlidir. Kondisyon bisikletini seçerken dikkat edilecek hususlar şunlardır:

 

Eylemsizlik diski

 

Kondisyon bisikletinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu eleman ne kadar ağır olursa, pedal çevirme o kadar rahat ve akıcı olur. Bu nedenle, satın alırken daima aklınızda bulundurun.

 

Direnç

Farklı direnç türleri vardır, bunlar şunlardır:

  • Manüel direnç : Bu durumda atalet diski pabuçlar vasıtasıyla frenlenir. Şüphesiz, var olan en eski dirençtir ve piyasadaki en ucuz bisikletlerde kullanılır.
  • Manyetik sistem : Bu dirençte atalet diski frenlenirken mıknatıslar kullanılır. Artık disk ve mıknatıslar arasında temas yoktur. Kullanıcının konforunu artıran sabit, akıcı ve ayrıca sessiz bir harekete izin verir.
  • Elektromanyetik direnç : Bu durumda frenleme, bisikletin bilgisayarından sağlanır. Böylece direncin daha hassas olması sağlanmıştır. Ayrıca, pedal çevirmek daha da sessizdir.

kondisyon bisikleti

Kalp izleme

 

Bir kondisyon bisikletinin, sağlığı riske atmamak için sporcunun kalp atış hızını kontrol etmesine izin veren dahili bir kalp atış hızı monitörüne sahip olmasının giderek daha yaygın hale geldiği doğrudur. Normalde, bu sensörler cihazın gidonuna yerleştirilir, bu nedenle ekrana yansıyacak olan gerekli verileri elde etmek için sadece tutmak yeterlidir. Günümüzde kablosuz sensörlere sahip orta-yüksek menzilli bisikletler vardır. Bunlar göğüs çevresine yerleştirilir ve ölçüm sonuçlarını kontrol paneline gönderir. Bu sayede elinizin gidon üzerinde olması zorunlu olmayacaktır.

 

Programlar

 

Herkes aynı antrenman ritmini geliştirmez. Bu nedenle, bir kondisyon bisikleti veya başka bir bisiklet seçerken sunduğu programları dikkate almalısınız. Onlar aracılığıyla bazı hedefleri veya başkalarını elde edebilirsiniz. Öyle ki, sanki bir dağın içinden geçiyormuşsunuz gibi iniş ve çıkışları simüle edebilen programlar vardır. Böylece direnç zaman zaman artar veya azalır.

Kategori