Koltuk Altı Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çar, 04/06/2022 - 14:08 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
koltuk altı kaşıntısı

Koltuk altı kaşıntısı sizi toplum içinde utandırıyor mu? Evet, koltuk altınızdaki kaşıntısı, rahatsız edici durum olabilir. Bu yüzden, koltuk altı kaşıntısına neden olabilecek sebepleri ve ondan nasıl kolayca kurtulabileceğinizi bu yazımızda açıklıyoruz.

 

Koltuk altı kaşıntısına ne sebep olur?

 

Koltuk altı kaşıntısı, günlük yaşam tarzınızdan başlayarak bazı tıbbi durumlara kadar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Koltuk altı kaşıntısı, kızarıklık, tahriş ve yanma hissi ile birlikte gelir. Bu cilt durumu kaşıntı olarak bilinir.

Ayrıca koltuk altlarınızda cilt iltihabı, ağrı ve pul pul cilt döküntüsü yaşayabilirsiniz. Biraz rahatlamak için cildinizi kaşımak isteseniz de bu sadece durumu daha da kötüleştirir. Koltuk altı kaşıntısının nedenlerini anlamak, onu nasıl önleyeceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

koltuk altı kaşıntısı

1. Deodorant

Serinletici bir duştan sonra veya dışarı çıkmadan önce koltuk altına deodorant kullanırken temel bir hijyen rutini gibi görünse de deodorant koltuk altı döküntülerine neden olabilir. Deodorantı uyguladıktan sonra tahriş, kızarıklık ve kaşıntı hissediyorsanız, o ürüne alerjiniz olabilir.

 

2. Tıraş

Birçoğu koltuk altı tüylerini almak için tıraş bıçağı kullanmayı uygun bulsa da, tıraş bıçakları kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Eski bir tıraş bıçağı kullanmak, kuru tıraş olmak ve tıraştan sonra nemlendirici kullanmamak cilt tahrişine ve koltuk altı kızarıklıklarına neden olabilir.

 

3. Hava

Aşırı hava koşulları koltuk altı döküntülerine neden olabilir. Yaz aylarında, sıcak sizi terletir. Bu ter, gün boyunca koltuk altınızda biriken kire karışır. Bu da koltuk altınızın kaşınmaya başlamasına neden olur. Benzer şekilde, aşırı soğuk koltuk altınızı kuru ve kaşıntılı hale getirebilir.

 

4. Alerjiler

Deodorantlar gibi, koltuk altınızda alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek başka şeyler de vardır. Çamaşır deterjanı tozları, belirli kumaş türleri, alerjiniz olan maddeler içeren bir ürünü kullanmak koltuk altı döküntülerine yol açar.

 

5. Kötü Hijyen

Deri döküntülerinin arkasındaki en büyük sebeplerden biri kötü hijyendir. Düzenli olarak duş almamak, kirli giysiler giymek ve koltuk altlarınızı temiz tutmamak koltuk altı döküntülerini tetikleyebilir.

 

6. Parazitler

Parazitler, vücudunuzla beslenen ve çeşitli sorunlara neden olan küçük organizmalardır. Bit buna bir örnektir ve koltuk altlarınızda kaşıntıya neden olabilir.

 

7. Sabun

Hazır sabunlar güçlü kimyasallara sahiptir ve doğası gereği serttir. Koltuk altınızı kuru ve pul pul yaparlar. Koltuk altı bölgesi genel olarak çok hassas olduğu için sert kimyasal bazlı sabunlar burada kızarıklıklara neden olabilir.

 

8. Stres

Kaygıdan geçtiğinizde stres seviyeniz artar. Sinir sisteminizi etkiler ve ciltte kaşıntı gibi birkaç fiziksel reaksiyona neden olur. Vücudunuzun herhangi bir yerinde, özellikle koltuk altı, kasık gibi hassas bölgelerde olabilir.

koltuk altı kaşıntısı

Koltuk altı kaşıntısı nasıl geçer?

 

1. Sıcak kompres

Koltuk altınız sürekli kaşınıyorsa ve sivilceleriniz varsa, ılık su kompresi yardımcı olacaktır. İyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 

2. Nemlendirici

Koltuk altınızın kuruması ihtimaline karşı defalarca nemlendirin. Alerjik reaksiyonları önlemek için kokusuz bir nemlendirici kullanın.

 

3. Buz Küpler

Buz küpleri, kaşıntılı koltuk altlarıyla başa çıkmak için başka bir harika seçenektir. Cildinizi yatıştırır ve ayrıca sürekli kaşıntıdan biraz rahatlama sağlar.

 

4. C Vitamini

C vitamini tüketimi koltuk altı kaşıntılarında size yardımcı olabilir. Diyetinize C vitamini ile zenginleştirilmiş meyve ve sebzeleri ekleyin. Koltuk altı kaşıntısına neden olan enfeksiyona karşı savaşacak portakal, domates, limon ve brokoli ekleyin. Bakterileri öldürmek için koltuk altınıza limon suyu da uygulayabilirsiniz.

 

5. Uçucu Yağ

Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı ve lavanta yağı gibi uçucu yağlar, kaşıntılı koltuk altlarını tedavi etmek için faydalıdır. Uçucu yağ, koltuk altınızdaki tahrişi ve iltihabı azaltacaktır. Koltuk altı kaşıntısı hissettiğinizde yağı doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.

Kategori