Kivi Kabuğu Yenir Mi?

Pa, 05/22/2022 - 11:27 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kivi kabuğu yenir mi

Kivi besleyici, tatlı ve ekşi bir meyvedir. Tüylü kahverengi bir kabuğa, canlı yeşil veya sarı ete, küçük siyah tohumlara ve yumuşak beyaz bir çekirdeğe sahiptirler. Hepimiz içini yiyoruz ama kivi kabuğu yemek mümkün mü?

Birçok insan bu meyveleri sevse de kabuğunun yenilip yenmemesi konusunda bazı tartışmalar vardır. Teknik olarak, kabuk yenilebilir, ancak bazı insanlar kivi kabuğunun tüylü dokusunu sevmez.

 

Kivi kabuğu besleyicidir

 

Evet, kivi kabuğu yenilebilir ve vücut için çok zengindir. Kivi kabukları, özellikle lif, folik asit ve E vitamini olmak üzere yüksek konsantrasyonda besin içerir.

Lif, bağırsağınızda yaşayan iyi bakterileri besleyen kritik besindir. Yüksek lifli diyetler daha düşük kalp hastalığı, kanser ve diyabet riski ile bağlantılıdır. Folat, hücre büyümesi ve bölünmesi için özellikle önemli bir besindir ve hamilelik sırasında nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Öte yandan, E vitamini yağda çözünür ve güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Serbest radikal hasarını önleyerek sağlıklı hücrelerin korunmasına yardımcı olur.

Kivi kabuğu yemek, sadece içini yemeye kıyasla lif içeriğini %50, folatı %32 ve E vitamini konsantrasyonunu %34 artırabilir. Birçok insan diyetlerinde bu besinlerden yeterince alamadığından, kiviyi kabuğuyla yemek, alımınızı artırmanın kolay bir yoludur.

kivi kabuğu yenir mi

Kivi kabuğu nasıl yenir?

 

Kivi kabuğu yemek istiyorsak, daha büyük çeşitlerden daha yumuşak bir kabuğa sahip olma eğiliminde oldukları için daha küçük meyveler arayacağız. Yeşiller en çok satan çeşit olmasına rağmen, tatlı sarı ete ve tüylü bir kabuğa sahiptir. Mümkün olduğunca lekesiz ve az tüylü bir kabuğu arayın. Kivi aşırı sertse olgun değildir ama lapa gibiyse fazla olgunlaşmış demektir.

Bazı araştırmalar, organik kivi meyvesinin geleneksel olarak yetiştirilen meyvelerden daha fazla antioksidan içerebileceğini öne sürüyor, bu nedenle mümkün olduğunda organik olanı tercih etmeliyiz.

Kiviyi yemeden önce, mikrop veya böcek ilacını temizlemek için kivinin dışını iyice yıkamanız önerilir. Meyveleri kabartma tozu ve su karışımı içinde 15 dakika bekletmek, yalnızca suyla durulamaya göre daha fazla kalıntının giderilmesine yardımcı olabilir.

Kivi normalde düşük pestisit kalıntısı olarak kabul edilir, ancak meyve işleme, paketleme veya nakliye sırasında diğer kirletici maddeleri almış olabileceğinden, onları yıkamak çok önemlidir.

Kiviyi kabuğuyla denemek istiyorsanız, kiviyi başka meyvelerle birlikte bir karıştırıcıya atın ve karışımı için. Kivi kabuğunun faydalarından yararlanmak için kabuğu artık sizin için sorun olmayacaktır.

kivi kabuğu yenir mi

Kivi kabuğunu çıkarmanın en iyi yolu nedir?

 

Bir kivinin kabuğunu çıkarmak istiyorsanız, bunu ya bir bıçakla dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz ya da bir kaşık yardımıyla içini alabilirsiniz.

Kategori