Kepek Kaşıntısı Neden Olur? Kepek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Pt, 01/10/2022 - 12:27 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kepek kaşıntısı

Kepek kaşıntısı insanların çoğunu rahatsız eden bir durumdur. Tv izlerken, ders çalışırken, ofiste iş yaparken bir anda elinizin kafanızda olduğunu fark edersiniz. Kepek kaşıntısı sebebiyle omuzlarınızda beyaz beyaz tozlar olur. Ayrıca sürekli kaşıntıdan rahatsız olursunuz. Kepek ( pityriazis kapitis ), kafa derisinin pul pul dökülmesini tanımlamak için kullanılan terimdir. Nüfusun yaklaşık yüzde 50'si hayatlarının bir döneminde kepekten sıkıntı çekmiştir. Peki kepek kaşıntısı nasıl geçer diye merak ediyor musunuz?

 

Kepek kaşıntısı neden olur?

 

Cildin üst tabakası sürekli olarak dökülmekte ve yenilenmektedir. Bu durum birer birer döküldüğünde genellikle fark edilmez. Kafa derisinin iltihaplanması hücrelerin birbirine yapışmasına neden olabilir. Genellikle kafa deriniz tahriş olduğunda veya seboreik dermatit gibi bir cilt rahatsızlığınız olduğunda kepekler ortaya çıkar. 

Büyük kepekler kümeleri döküldüğünde, özellikle koyu renkli giysiler giyildiğinde omuzlarda veya saç pullanan cildi hapsettiği için kafa derisinde görünür pullar görülebilir.

Pul pul dökülme sebebiyle kepek kaşıntısı çok yaygındır. Orta yaşlı insanlarda belirgin bir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Genel tepki kaşımaktır ve bu genellikle kafa derisi boyunca çizik izlerine ve küçük kabuklu yaralara neden olur. Kepek, kafa derisinin kaşınmasına neden olabilir. 

kepek kaşıntısı

Kepek kaşıntısına sebep olan diğer nedenler şunlardır:

 

Yağlı cilt: Yağ eksikliğinden dolayı kuru saç derisi oluşurken, kepek yağlardan ve tahrişten kaynaklanır. Seboreik Dermatit denilen bir rahatsızlığınız varsa muhtemelen kepek yaşamışsınızdır. Bu durum, kafa derisi de dahil olmak üzere cildin birçok bölgesini etkiler, pullu lekelere ve kepek olarak dökülen yağlı, tahriş olmuş cilde neden olur. 

 

Yetersiz yıkama: Saçınızı aşırı yıkamanın (yani kuru kafa derisi) birçok dezavantajı olduğu gibi saçınızı az yıkamak da yağ üretiminin artmasına ve bazı durumlarda saç derinizi tahriş edip dökülmeye (yani kepek) neden olabilir.

 

Yanlış saç ürünleri: Neden kepek sahibi olduğunuzdan hala emin değilseniz, kullandığınız saç ürünlerine bir göz atın çünkü bazı saç ürünlerinde iltihaplı, kaşıntılı saç derisine yol açabilecek bileşenler bulunur. Saçınızı çok sık şampuanlamak saç derisini daha fazla tahriş ederek kepeklenmeye neden olabilir.

 

Cilt Sorunları: Egzama ve sedef hastalığı gibi kuruluk ve tahrişe neden olan cilt sorunları kepeklerin önde gelen nedenleridir. Egzama, sedef hastalığı, mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi tıbbi durumlar kepeğe neden oluyorsa ve saç derinizi tahriş ediyorsa bir doktora danışın.

 

Kuru cilt: Bu özellikle kış aylarında bir sorundur, çünkü soğuk kış havası kapalı mekanlarda ısıtılan odalarla birleştiğinde kafa derisinin kaşınmasına ve cildin pul pul dökülmesine neden olabilir. Cildinizin kış aylarında nasıl kuruduğunu veya pul pul döküldüğünü görebilirsiniz.

Kafa derisi aynıdır. Soğuk aylarda, kafa derinizdeki cilt kurur ve kepeklere neden olur. Yağlı cilt yerine kuru ciltten kaynaklanan kepek, genellikle kepek kaşıntısına sebep olur.

 

Saçınızı Yeterince Fırçalamamak: Bu çok basit gibi görünebilir, ancak saçınızı düzenli olarak taramazsanız kafa derisine giden kan akışını azalır ve cilt hücrelerinin normal şekilde dökülmesini engeller. Bu da kepek kaşıntısına sebep olur.

kepek kaşıntısı

İşte kepek kaşıntısı için bazı doğal yöntemler:

 

1. Sirke

Sirke, kaşıntılı, kuru ciltlerin tedavisine ve kepeğe neden olan mantar ya da bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sirkenin asidik içeriği, dökülmeyi büyük ölçüde azaltmak için son derece faydalıdır. Doğal olarak kepek kaşıntısı için de iyi gelir.

 

2. Karbonat

Karbonat, bir ovma görevi görür ve kafa derisini tahriş etmeden, ölü deri hücrelerini çıkarmadan nazikçe eksfoliye eder. Eksfoliasyon, saç derisinde kepeği daha da görünür hale getiren pulların birikmemesini sağlamak için gereklidir. Eksfoliasyon ve mantar önleyici özellikleriyle birlikte kafa derisini yatıştırır, kızarıklık ve kepek kaşıntısı için iyi gelir.

 

3. Çay Ağacı Yağı

Tüm akne ve mantar önleyici ilaçlar, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmadaki olağanüstü gücü nedeniyle çay ağacı yağıyla harmanlanır. Şampuanınıza bir veya iki damla çay ağacı yağı ekleyin ve normal şekilde yıkayın. Kepek kaşıntısının azaldığını fark edeceksiniz. 

 

4. Sarımsak

Sarımsak, mantar önleyici doğal bir ürün olduğu son derece faydalıdır. Çiğ veya ezilmiş sarımsağın faydaları (tıbbi durumları tedavi etmek için pişmiş sarımsaktan kaçının) insanları yüzyıllardır bilinmektedir. Bir veya iki diş sarımsağı dövün ve suyla karıştırdıktan sonra hızlı sonuç almak için saç derinize uygulayın. 

 

5. Aloe Vera

Aloe vera sadece serinletici olmakla kalmaz, aynı zamanda cildi hafifçe eksfoliye eder. Mantar ve bakteri önleyici özelliklere sahiptir.  Saç derisine uygulanabilir ve daha sonra ilaçlı bir kepek önleyici veya hafif şampuanla yıkanabilir. Bir süre sonra kepek kaşıntısı azalır.

 

Kategori