Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Gider? Keçeli Kalem Lekesini Gideren En Kolay Yöntem Nedir?

Sa, 01/04/2022 - 20:10 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
keçeli kalem lekesi

Genellikle okulda kullanılan keçeli kalemleri birçok işimizde kolaylık sağlıyor. Özellikle vurgulamak istenen yazıları yazmak, altını çizmek veya yazı tahtası için kullanılabiliyor. Bu kadar işimize yarayan keçeli kalemler bazen bize zor anlar yaşatabilir. Bir anlık hatalar sonucunda gömlekler, halılar, önlükler, koltuklar keçeli kalemle boyanabilir. Peki keçeli kalem lekesi nasıl gider? Keçeli kalem lekesini gideren en kolay yöntem nedir?

keçeli kalem lekesi

Okulda, işte, evde ya da ofisimizde yapılan çeşitli çalışmalarda kullanılan keçeli kalemler, neredeyse hayatımızın tamamında yer alıyor. Keçeli kalem lekeleri çıkarılması zor lekelerden biridir. En çok giysilerde, özellikle gömleklerde, leke bırakan keçeli kalem, kurumadan hızlı bir şekilde çıkartılmalıdır. Okulda öğrencilerin keçeli kalem lekesi yapması daha yüksek olduğundan kurumadan leke çıkarma şansı olmayabilir. Önlük, örtü, duvar, halılar ve farklı türdeki koltuk kılışlarının üzerinden keçeli kalem lekesi çıkarma ip uçlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

Keçeli kalem lekesi temizleme yöntemleri

Bu tür kalemlerin içerdikleri pigment sebebiyle diğer kalem türlerine göre bunların lekelerini çıkarmak da biraz daha zor olacaktır. Özellikle bulaştıktan sonra hızlı bir şekilde müdahale edilmezse çıkarmak çok daha güçleşecektir. Bu nedenle keçeli kalem lekelerine en kısa sürede müdahale edilmesi önemlidir.

koltuktan keçeli kalem lekesi

Koltuktan keçeli kalem lekesi temizleme yöntemleri

 

Koltuktan keçeli kalem lekesini çıkarmak için size aşağıdaki malzemeler lazım olacaktır:

  • Aseton
  • Pamuk
  • Saç spreyi
  • Deterjanlı bez
  • Diş macunu ve fırçası

 

Koltuklardaki keçeli kalem lekesini gidermek için en etkili yöntemlerden biri pamuk ve aseton kullanmaktır. Pamuğun üzerine dökeceğiniz bir miktar aseton ile lekenin üzerine hafifçe bastırmak keçeli kalem lekesini kolayca temizleyecektir. Bu leke çıkarma yönteminde ovalamamak gerekir. Aksi halde keçeli kalem lekesi daha büyük bir alana yayılabilir.

Deri döşemeli koltuklarda farklı bir yönteme başvurulur. Deri koltuk lekesini çıkarmak için ilk olarak deterjanlı temiz bir bezle ovalanmadan leke hafifçe silinir. Ardından silinen bölge üzerine günlük yaşamda kullanılan saç spreyi sıkılır ve diş macunu bulunan diş fırçası yardımı ile fırçalanır. Son olarak bu bölge ıslak bezle durulanır.

keçeli kalem lekesi

Giysilerden keçeli kalem lekesi çıkarma nasıl yapılır?

Giysilerden keçeli kalem lekesi çıkarma öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli durum lekenin kuru olup olmadığıdır. Bu duruma göre farklı yöntemler uygulanmalıdır. Giysiye bulaşan keçeli kalem lekesini fark edildiğinizde hızlı bir şekilde müdahale ederseniz kolayca çıkabilir.

En kolay keçeli kalem lekesini gidermenin yöntemi sıvı deterjanlardır. Bir miktar sıvı deterjanı lekenin üstüne döküp yaklaşık 10 dakika beklemenin ardından ılık su ile lekeli kumaş çitilenmelidir. Sıcak su kullanmamaya dikkat edin çünkü sıcak su, keçeli kalem lekesini daha da kalıcı yapar.

Keçeli kalem lekesi sıvı deterjan ve ılık su yöntemi ile birlikte çıkacaktır. İyi bir sonuç elde etmek için çamaşır makinesinde tekrar yıkamak faydalı olacaktır.

Kategori