Kaymaz Jel Taban Yolluk Nasıl Yıkanır?

Çar, 01/19/2022 - 21:59 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Kaymaz Jel Taban Yolluk Nasıl Yıkanır?

Jel tabanlı yolluk ve paspas evlerde banyo veya mutfak gibi yoğun kullanım alanları için tercih edilir. Çünkü jel taban kayma ve düşmelere karşı korur.

Kaymaz jel tabanlı yollukların nasıl doğru yıkanacağını bilmek, ihtiyaç duyulduğunda yıkamak, kullanım ömürlerini uzatmak için çok önemlidir. Çünkü zamanla, çok sık yıkadığınızda yollukların jel tabanları bozulmaya başlayabilir.

Arkası jel olan yolluk ve paspasları yıkamanın en iyi yolu, bir yıkayıcı kullanmak, makineye atmak ya da elde uygun miktarda deterjan ile yıkamaktır. Kaymaz jel tabanlı yolluk ya da paspaslarınızı mümkün olduğunca serin, ılık havalarda yıkayın. Çünkü sıcakta kurutmak jel tabanlara zarar verebilir.

Doğru temizlik yöntemleri ile kaymaz jel tabanlı yolluklarınızı yıllarca kullanabilirsiniz.

 

Kaymaz jel tabanlı yolluklar ne sıklıkla yıkanmalıdır?

 

Özellikle banyonuzda bulunan paspaslar sıcak ve nem nedeniyle bakteri ve küf oluşturabilir. Koridorlarda sürekli kullanım bölgesi olduğundan yolluklarınız çok hızlı kirlenebilir.

Mutfaktaki kaymaz halılar ise yağ, yemek kırıntıları ile çabucak kirlenir. Özellikle yemeklerinizi hazırladığınız bir yerde bunu istemezsiniz, bu yüzden yolluklarınızı düzenli olarak yıkamanız gerekir.

Yukarıdaki sebeplerle haftada en az bir kez kaymaz jel tabanlı yollukları yıkamanız gerekebilir, ancak yalnızca bir veya iki kişiden oluşan bir evse, yolluk, paspas yıkamayı iki veya üç haftada bir yıkayabilirsiniz.

Kaymaz Jel Taban Yolluk Nasıl Yıkanır?

Jel tabanlı halılar nasıl yıkanır?

 

Öncelikle, yolluğunuzun veya paspasınızın üzerindeki etikette bulunan yıkma talimatlarını okuyun.

Kaymaz jel tabanlı yolluklar çamaşır makinesine sığabildiği müddetçe yıkanabilmektedir. Uygun programa alıp sıkma işlemi yapmadan yıkayabilirsiniz. Yıkanmış jel tabanlı kaymaz yolluklarınızı direk güneşe maruz kalmayan bir yerde kurutmalısınız.

 

Jel tabanlı halı çamaşır makinesinde kaç derecede hangi programda yıkanır?

Kaymaz jel tabanlı yolluklarınızın etiketinde çamaşır makinesinde yıkamaya uygun ise talimatlara uyarak yıkayabilirsiniz. Genel olarak aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

  • 30 derecede sıcaklıkta yolluğunuzu yıkayın
  • Sıkma işlemini yaptırmayın
  • Aşırı derecede kirlenmediyse deterjan kullanmayın
  • Jel tabanlı kaymaz halının jel kısmını güneşte kurutmayın

Kaymaz Jel Taban Yolluk Nasıl Yıkanır?

Yolluk altındaki jelin ömrü nedir?

 

Kaymaz jel tabanlı yolluklar, halılar, paspaslar çamaşır makinesinde sık yıkanırsa tabanındaki jel kısmı su ve deterjanlardan ciddi şekilde etkilenir. Dolayısıyla çok fazla yıkamaya bağlı olarak jel tabakasının tamamen yok olmasına sebep olacaktır. Kaymaz jel tabanın halıdan kaybolma süresi genel olarak 20-30 yıkama olarak bilinir.

Jel tabanın yok olduğunu kendiniz anlayabilirsiniz. Yolluk veya halınızda kayma özellikleri yavaş yavaş kaybolur. Islak zeminlerde, fayans üzerinde rahatlıkla sağa sola kaydığı özelliğinin kaybolduğunu gösterecektir.

Kategori