Kaş Kepeklenmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Pt, 03/28/2022 - 23:13 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Kaş Kepeklenmesi

Kaşlarınızda hiç kuru, pul pul dökülen bir cilt gözlemlediniz ve cildinizin nemden yoksun olduğunu düşündünüz mü? Bu kaş kepeklenmesi olabilir. Evet doğru duydunuz, saçlarınız ve saç deriniz gibi kaşlarınız da kepeklerden etkilenebilir.

Bu kalıcı durum nedeniyle stresli hissediyorsanız, yardım etmek için buradayız. Bu makale, kaş kepeklenmesinin nedenleri, nasıl tedavi edileceği ve tamamen önlenmesi için ipuçları konusunda size rehberlik edecektir.

Kaş Kepeklenmesi

Kaş kepeklenmesi neden olur?

 

Kaş kepeklenmesinin kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte, kaşlarınızın üzerinde ve çevresinde kuru, pul pul dökülen derinin birkaç yaygın nedeni aşağıda verilmiştir.

 

1. Seboreik dermatit

 

Bu, cildimizin yerleşik bir florası olan Malassezzia adlı bir mayanın neden olabileceği, bulaşıcı olmayan bir cilt rahatsızlığıdır. Ancak, aşırı yağlı cilde sahip kişilerde bu maya aşırı büyüyebilir ve bu cilt rahatsızlığına yol açabilir.

 

2. Egzama

 

Atopik dermatit olarak da bilinen bu inflamatuar cilt durumu, çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır. Dr. Guha, “Egzamanız varsa cildinizin bariyer işlevi bozulur ve bu da cildinizin yüzeyinden nem kaybına neden olur. Kırmızı, kaşıntılı döküntülerin yanı sıra egzama, bazen sıvı sızdıran kuru pullara veya kabuklara da neden olabilir.

Egzama kol ve boyun bölgenizin yanı sıra göz çevrenizi de etkiler ve kaşlarınızdaki kuru, pul pul dökülen deriden sorumlu olabilir. Bu durum genellikle kalıtsaldır, sıklıkla astım ve alerjiler (atopik yürüyüş) eşlik eder.

 

3. Sedef hastalığı

 

Sedef hastalığı, bağışıklık sisteminizin bozularak iltihaplanmaya yol açmasından kaynaklanır. Bağışıklık sisteminin hiperaktivitesi, cildinizin yüzeyinde plaklar veya pullar oluşturan cilt hücrelerinin aşırı üretimine yol açar. Sedef hastalığı vücudunuzun hemen hemen her bölümünü etkileyebilir ve kaşlarınızın yakınındaki kuru cilt pullarının arkasındaki sebep olabilir.

 

4. Kontakt dermatit

 

Adından da anlaşılacağı gibi, bu durum cildiniz alerjenler veya sert kimyasallar gibi tahriş edici maddelerle temas ettiğinde ortaya çıkar. Kontakt dermatit, döküntü, iltihaplanma, kaşıntı veya kuru ve çatlamış cilt ile karakterizedir.

Kaş Kepeklenmesi

Kaş kepeklenmesi nasıl tedavi edilir?

 

İşte uzun süre kaş kepeklerinden uzak kalmanıza yardımcı olabilecek birkaç tedavi seçeneği :

 

1. Mantar önleyici temizleyiciler

 

Kaş kepeklerinin en yaygın nedeni, daha önce tartışıldığı gibi bir mantardır. Kaşlarınızı selenyum sülfit veya ketokonazol içeren mantar önleyici bir şampuanla yıkamak, aşırı maya büyümesini azaltmaya yardımcı olabilir, böylece kepeği ortadan kaldırabilir.

 

2. Altta yatan cilt koşullarını tedavi edin

 

Egzama veya sedef hastalığı gibi durumlar doğası gereği kronik olma eğiliminde olduğundan, sağlık uzmanınız, durumunuzu nasıl yöneteceğinizi ve nasıl önleyeceğinizi önerecek en iyi kişidir.

3. Evde Tedavi Yöntemleri

İşte kaş kepeklenmesini kontrol altında tutmak için evde deneyebileceğiniz birkaç doğal çözüm.

A. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antioksidan, antienflamatuar ve antiparaziter olan terpineol açısından zengindir.

 • Bir yemek kaşığı çay ağacı yağını dokunacak kadar ısıtın.
 • Kaşlarınıza nazikçe masaj yapın ve 10 - 15 dakika bekletin.
 • Ilık su ile yıkayınız.
 • Kepek kaybolana kadar günlük olarak uygulayın.

 

B. Neem yağı

 

Neem yağı, mantar önleyici özelliklere sahip olmasının yanı sıra iltihap önleyicidir. Kaşlarınıza günlük olarak biraz neem yağı sürmek sadece kepekten kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda geri gelmesini de engelleyebilir.

 

C. Badem yağı

 

Tatlı badem yağı, iyi yağ asitleri, vitaminler ve çinko açısından zengin mükemmel bir nemlendiricidir

 • 2 yemek kaşığı badem yağını bir veya iki dakika ısıtın.
 • Biraz soğuması için parmaklarınızın arasında ovalayın ve kaşlarınıza nazikçe masaj yapın.
 • En iyi sonuçlar için gece boyunca bırakın. Ertesi sabah hafif bir temizleyici ile yıkayın.
 • Bu yağın günlük kullanımı sadece kuru, pul pul dökülen cildi ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede daha dolgun kaşlara sahip olmanızı sağlar.

 

D. Aloe vera jeli

 

Bu harika bileşen sadece cildinizi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kaşıntı ve iltihabı da yatıştırır. Jeli doğrudan taze yapraklardan kullanabilmeniz en iyisidir. Taze yapraklar yoksa jelin piyasada bulunan paketli versiyonlarını da kullanabilirsiniz.

Aloe vera jelini kaşlarınıza sürün ve en az 30 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Kaşlarınızın gelecekte pul pul dökülmesini önlemek için bunu düzenli olarak kullanın.

 

E. Çemen otu tohumları

Bu tohumlar sadece mantar önleyici özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda amino asitler, vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. Çemen otu maya büyümesini azaltacak ve aynı zamanda kaş derinizi nazikçe eksfoliye edecektir.

 • Bir yemek kaşığı çemen tohumunu geceden ıslatın ve ertesi sabah ezerek macun haline getirin.
 • Bu macunu kaşlarınıza nazikçe sürün ve biraz kuruyana kadar birkaç dakika bekletin.
 • Son olarak nazikçe ovalayın ve soğuk suyla yıkayın.

 

Etiketler

Kategori