Kahvenin İyisi Nasıl Anlaşılır?

Çar, 06/01/2022 - 21:14 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kahvenin iyisi

Kahve şüphesiz her sabah bizi uyandıran bir içecektir. Her şey onun kokusuyla başlar, her fincana özgü o dumanın kokusunun tadını çıkarır. Kahvenin iyisini anlamak zor olsa da, daha normal olan bir kaliteyi diğerinden ayırt etmek mümkündür. Bir ürünü mükemmel olarak tanımlayan özellikler vardır.

 

Dünyanın en iyi kahvesi hangisidir?

 

Dünyanın en iyi kahvesinin hangisi olduğunu söylemek ilk başta sizin için imkansız olabilir. Bununla birlikte kaliteli kahvede olması gereken bazı özellikler vardır. Örneğin, aroma taze ve yoğun olmalıdır. Öte yandan, hem tatlılığını hem de asitliğini hesaba katmalısınız. Ayrıca açık, orta veya koyu olsun homojen renk, kahvenin iyi olduğunu gösterir.

Kahvenin dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olduğu ve tüketiminin artmaya devam ettiği göz önüne alındığında, piyasada çok çeşitli kahve bulmak oldukça yaygındır. Üstelik araştırmalara göre bir kişi yılda ortalama 1.3 kilo tüketiyor. Birçoğunun bu rakamın çok küçük olduğu doğru olsa bile…

En çok kahve tüketen vatandaşlar Finlilerdir. Bu insanlar, kişi başına günde yaklaşık 2.64 bardak kahve içiyor. Arkalarında ise günde yaklaşık 1.98 bardak içen Norveçliler bulunmaktadır.

kahvenin iyisi

Kahvenin iyisini bulmak için kahve rotası

 

Sadece lezzetli bir fincan kahve tatma şansına sahip olarak kalkmak için ilham alan insanlardansanız, dünyanın en iyi kahvesini bulmak için seyahat etmek isteyebilirsiniz. İlk başta çılgınca görünebilir ancak sadece kahve için değil yeni topraklar keşfetmekten ve tarım dünyasıyla yakından ilgili insanlarla tanışmaktan da bahsediyoruz.

Aslında en iyi kahveyi ararken tek bir üründen, hatta tek bir ülkeden söz edemeyiz, çünkü genellikle olduğu gibi, her zaman her insanın zevkini dikkate almalıyız. Daha önce bahsettiğimiz özellikleri karşıladığı sürece, dünyanın en iyi kahvesini şuralarda görmek mümkündür: Brezilya, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti ve El Salvador.

 

Brezilya kahvesi

 

Brezilya sadece en büyük kahve üreticisi olarak bilinmekle kalmıyor, aynı zamanda insanı da bu gıdanın büyük tüketicileridir. Normalde Arabica kahvesi bu bölgede üretilir. Brezilya kahvesinin tatlılığı çok özeldir ve asitliği çok düşüktür. Bu sayede kahvenin baş kahramanı olduğu bir gezi yapmak istiyorsanız bu ülkeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Kolombiya kahvesi

 

Kolombiya, kahve ile en çok akraba olan ülkedir. Ekvatora çok yakın olduğu göz önüne alındığında, toprakları yıl boyunca büyük bir parlaklığa sahiptir. Ayrıca dağların etkisi ve okyanusların etkisi her mevsim taze kahve yetiştirmek için ideal iklim koşulları bulunur. Öte yandan, topraklarının yüksekliği ve volkanik kökeni bu maddeyi hafif bir tada, tam bir aromaya ve yüksek asitliğe sahip kılar.

 

Dominik kahvesi

 

Dominik Cumhuriyeti'nin en büyük zenginliklerinden biri kahvedir. Bu ülkede bu ürünün yetiştirilmesini görebileceğiniz birkaç yol var. Kahve çekirdeklerinin işlenmesini de görselleştirmek mümkündür. En çok tanınan illerden bazıları Monseñor Nouel ve Hermanas Mirabal'dır. Ancak en çok ziyaret edilen yer genellikle Barahona'dır.

 

El Salvador kahvesi

 

El Salvador'da Arabica kahve çeşitleri bulunabilir. Bunlar arasında şunlar vardır: Pacas, Bourbon, Tekisic, Catisic, Pacamara ve Cuzcatleco’dur. Esnaf üretim yöntemini dikkate alarak; deniz seviyesinden 600 ila 1.600 metre yükseklikte yetiştirilen El Salvador kahvesi hem lezzeti hem de kullanım alanları ile ün yapmıştır.

 

Etiketler

Kategori