Kadın sığınma evinde hayat nasıl? Kimler başvurabilir? Nasıl başvurabiliriz?

Pt, 01/10/2022 - 09:08 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
kadın sığınma evi

Kadın sığınma evinde yaşamak isteyen kişilerin maddi ve manevi olarak destek bulabilecekleri bir yerdir. Özellikle can güvenliği tehdit altında bulunan kadınların ve çocukların sığınmaları için yapılmış bir nitelik taşımaktadırlar.

Kadın sığınma evi başvurusunda bulunmak için herhangi bir yaş kriteri aranmamakla beraber kişinin anne ve babasının hürriyetinden çıkarak reşit olmuş olması gerekmektedir.

 

Kadın Sığınma Evi Ne İşe Yarar?

Kadın sığınaklarının faydası kadın ve çocuklara maddi ve manevi yönden katkıları bulunur. Günümüzde hemen hemen her ilde kadın sığınma evi bulunmaktadır. En önemli özelliği yardıma muhtaç, can güvenliği riski taşıyan kadınların yeniden hayata tutunabilmelerini ve özgürce yaşayabilmelerini sağlamaktır. Kadınların sosyal güvencesi bulunmayan bireylerin yeni bir yaşama adım atabilmeleri ve düzenli bir döneme giriş yapabilmeleri için destek olan ve onlara barınma imkanı tanıyan yerlerdir. Kadın sığınma evinde kalma süresi 6 ay olarak belirlenmiştir ve özel bir durum söz konusuysa bu zaman dilimi uzatılabilmektedir. Kadın sığınma evlerinin en büyük avantajı kişinin yeni hayata adım atabilmesi, kendisini maddi ve manevi açıdan daha iyi bir konuma getirilebilmesi için sunulan desteklerdir. Devlet tarafından sunulan bu destekler sosyal hayata yeniden adapte olabilmesi için büyük bir fırsat olarak görülür. Burada sağlanan maddi destek yanı sıra çeşitli kurslar da var olan becerinin geliştirilebilmesi ve yeni bir iş oluşturulabilmesi için de imkan tanınmaktadır

kadın sığınma evi

Kadın Sığınma Evine Kimler Başvurabilir?

Kadın barınma evine başvurmak için şu durumlar içerisinde olmak yeterlidir:

  • Kişinin can güvenliğini tehdit edici bir unsur bulunuyorsa
  • Reşit olma yaşını geçmişse
  • Bekar veya evli durumdaysa
  • Bir yardıma muhtaç bir vaziyette kadın ve çocuk bulunuyorsa
  • Psikolojik olarak baskı altındaysa
  • Fiziksel olarak şiddet uygulanıyorsa
  • Maddi ve manevi olarak kendi hayatınI idame ettirebilecek bir vaziyette değilse

Kadın sığınma evi başvurusu için herhangi bir belge şartı aranmaz. yukarıda sayılan maddeleri içeren herhangi bir durum oluşmuşsa kayıt oluşturulabilir.

kadın sığınma evi

Kadın Sığınma Evine Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kadın sığınma yuvasına katılım şartları yerine getirildiğinde Türkiye içerisinde 145 adet kadın sığınma evinden herhangi birinde kalınabilir. Kadın sığınma evine başvuruda bulunabilmek için kişinin bulunulan ilçe içerisindeki en yakın sosyal hizmetler müdürlüğüne gidilmesi yeterlidir. Can güvenliğini tehdit edici bir unsur bulunuyor ve acil bir vaka durumu söz konusuysa bölgedeki Emniyet Müdürlüğü'ne başvuruda bulunulabilir. Başvuru sırasında istenen herhangi bir evrak bulunmamaktadır.

Kadın sığınma evi barınma ihtiyacını karşılayacak olan kadınların burada bulunurken belirli şartlara da uymaları gerekmektedir. Buralarda belirli bir düzen oluşturulmuştur. Oluşturulmuş sistematiği bozmadan verilen görevleri yerine getirerek bulunulan alan temiz tutulmalıdır. Kadın sığınma evlerine dışarıdan herhangi bir misafir ya da erkek kabul edilmemektedir. Kadın sığınma evlerinde kalan kişilerin giriş çıkış saatleri bulunmaktadır. Bu saatlere uyulmadığı takdirde kişi kural dışına çıkılmış olarak kabul edilir. Burada bulunulan süre içerisinde cep telefonu kullanmak uygulanan yasaklar arasındadır.

Kategori