Yemekten Sonra Duş Almak Zararlı Mı?

Sa, 07/19/2022 - 10:09 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
yemekten sonra duş

Akşam yemeği yemek, duş almak ve uyumak ideal gece alışkanlığı gibi görünebilir, ancak sindirim sisteminiz için bu alışkanlık doğru olmayabilir. Birçok insan yemekten sonra duş almanın sindirim üzerinde ölümcül sonuçlara yol açabileceğini iddia ediyor. Peki yemekten sonra duş almak gerçekten zararlı mıdır?

Yemekten sonra duş almayı deneyimlemiş olabiliriz, ancak yemekten sonra sıcak bir duş, kramp veya hazımsızlık gibi sorunlara neden olabilir. Her şey suyun sıcaklığı ve vücuttaki kan akışını nasıl etkilediği ile ilgilidir.

 

Sindirim kesintisi olabilir

 

Yemek yediğimiz zaman, kan sindirim organlarına hareket ettikçe vücut ısısı biraz yükselir. Bu, vücudun yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesine yardımcı olarak bize rahatlık ve huzur verir. Ancak yemekten hemen sonra sıcak bir banyo veya duş alırsak, sıcak su vücudun ısısını daha da yükseltir ve kanı sindirim organlarından uzaklaştırır .

Bunun yerine, çok önemli olan kan cilde gider. Yemekten sonra ılık bir duş almak teorik olarak kanı mideden uzaklaştırır, böylece sindirim sürecini tehlikeye atar ve mide ihtiyaç duyduğu kan akışını alamadığında muhtemelen kramp gibi semptomlara neden olur. Ağır bir yemeğini yeni bitirmişsek, bu da hazımsızlığa yol açabilir.

Hazımsızlığı doğal olarak önlemek için yemekte daha küçük porsiyonlara bağlı kalmak ve yemekten sonra dik durmak en iyisidir.

yemekten sonra duş almak

Yemekten sonra soğuk suyla duş almak daha mı iyi?

 

Sıcak su sindiriminizi bozabilir. Ama yemekten sonra soğuk suyla duş almak daha iyi midir? Soğuk duşlar ise vücut ısısını düşürecek ve kanı sindirim organlarından uzaklaştırmayacaktır. Soğuk duşlar aslında metabolizmanızı harekete geçirebilir ve hatta az önce yediğiniz yiyeceklerden daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Ancak yemekten sonra banyo yapmamız gerekiyorsa oda sıcaklığında duş almamız tavsiye edilir. Soğuk bir duş, sistemi şok eder ve cilde giden damarları daraltır, sıcak bir duş ise cilde giden damarları açar. Nötr bir sıcaklığın kan akışını yönlendirmede daha az etkisi olacaktır.

Bununla birlikte, sıcaklıktan bağımsız olarak, duş almadan önce vücudun sindirimin ilk adımlarından geçmesine izin vermek en iyisidir. Yemekten sonra duşa girmeden önce en az 20 ila 30 dakika beklemeniz önerilir. Ancak ideal olan yemekten önce duş almamızdır. Ancak yemekten sonra duş almamız gerekiyorsa, midenin sindirim için ihtiyaç duyduğu fazladan kan akışını sağlaması için yaklaşık bir saat beklemeliyiz.

Kategori