Tırnaklar Neden Kolayca Kırılır?

Çar, 05/25/2022 - 22:58 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
tırnak kırılması

Kırılgan tırnaklar, onikoschizi olarak da bilinen oldukça yaygın bir sorundur. Genellikle çok az veya çok fazla neme sahip olduklarında kırılma olur. Tırnaklarınız ev işi yaparken eldiven giymek veya sonrasında ellerinizi ve tırnaklarınızı nemlendirmek için bir doktorla konuşmanız önemlidir.

Tırnaklar, keratin adı verilen bir proteinin katmanlarından oluşur ve parmaklar ve ayak parmakları için koruma görevi görürler. Saç ve cilt hücrelerini de oluşturan keratin, tırnakları hasardan korur. Ancak tırnakların ayrılması veya kırılması nadir değildir. Bu tırnak sorunu, demir eksikliği veya hipotiroidizm gibi altta yatan bir durumun işareti de olabilir. Genellikle kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür, ancak onları güçlendirmek ve gelecekteki sorunları önlemek için adımlar atılabilir.

 

Kırılgan tırnakların nedenleri

 

Bu tırnak sorunu iki kategoriye ayrılır: kuru ve kırılgan veya yumuşak ve kırılgan. Kuru ve kırılgan tırnaklar, çok az nemin sonucudur ve çoğunlukla tırnakların tekrar tekrar yıkanması ve kurutulmasından kaynaklanır.
Öte yandan, yumuşak ve kırılgan tırnaklar, genellikle deterjanlara, nemlendiricilere, ev temizleyicilerine ve oje çıkarıcılara aşırı maruz kalmanın bir sonucu olarak çok fazla nemden kaynaklanır.

Kırılgan tırnakların diğer nedenleri şunlar olabilir:

 

  • Yaş: Tırnaklar, insanlar yaşlandıkça değişme eğilimindedir ve genellikle mat ve kırılgan hale gelir. Ayak tırnakları genellikle kalınlaşır ve sertleşirken, tırnaklar genellikle daha ince ve daha kırılgan hale gelir.
  • Demir eksikliği: Bu durum, vücut yeterince demir almadığında ortaya çıkar ve bu da düşük seviyelerde kırmızı kan hücrelerine yol açar. Bu genellikle esas olarak kadınlarda olur.
  • Hipotiroidizm: Kırılgan tırnaklarla birlikte, düşük tiroid seviyelerinin belirtileri arasında saç dökülmesi, yorgunluk, kilo alımı, kabızlık ve depresyon sayılabilir.
  • Raynaud sendromu: Ekstremitelerde dolaşım sorunları ile karakterize edilen bu durum tırnak sağlığını etkileyebilir.

 

Normalde kırılgan tırnaklar önemli bir endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, bir kişi eşlik eden ek semptomlar fark ederse bir doktora görünmeyi tercih edebilir. Örneğin yorgunluk, demir eksikliği veya anemi belirtisi olabilir. Kilo alımı veya kaybı tiroid problemini gösterebilir.

Tırnaklarınızı güçlendirecek ev ilaçları işe yaramazsa, bir doktora görünmek de isteyebilirsiniz. Bu durumda, bir uzman ek tedaviler önerebilir veya kırılganlığın nedenini belirleyebilir.

tırnak kırılması

Kırılgan tırnaklar için doğal çözümler

 

Tırnak probleminiz yaş değişikliklerinden kaynaklanıyorsa bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok ancak tırnak kırılma, çatlama ve kırılma riskini azaltabilirsiniz. Tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutmak istiyorsanız aşağıdaki ev yöntemlerini deneyin:

 

Nemlendirici kullanın

 

Lanolin veya alfa-hidroksi asitler içeren el losyonları kullanın. Lanolin açısından zengin tırnak bakım ürünlerini eczanelerden ve özel mağazalardan da satın alabilirsiniz.

Duştan sonra veya ev işleri yaparken kimyasallarla ellerinizi nemlendirin. Losyon veya krem ​​uygularken doğrudan tırnaklarınıza sürdüğünüzden emin olun. Yatmadan önce, uyurken nemli kalmaları için ellerinizi, ayaklarınızı ve tırnaklarınızı nemlendirin.

 

Ellerinizi koruyun

 

Ev işleri yaparken ellerinizi kuru tutmak için bulaşık eldiveni gibi eldiven giyin. Eldivenler ayrıca ellerinizi ve tırnaklarınızı deterjan ve temizleme sıvıları gibi sert kimyasallardan koruyabilir.

Soğuk ve kuru havaya uzun süre maruz kalmaktan kaçının. Bu nedenle kışın veya açık hava maceralarında sıcak tutan eldivenler giydiğinizden emin olun. Mümkünse yünlü kumaşlardan kaçının çünkü bu kumaş rüzgârı geçirebilir.

Kırılgan tırnaklara dikkat edin

Tırnaklarınızı veya tırnak etlerinizi ısırmayın veya koparmayın. Kütikülü geri itmek için metal bir alet kullanabilirsiniz, ancak bunu doğrudan tırnak üzerinde kullanmaktan kaçının. Tırnaklarınızı büyüdükleri yönde parlatın ve ileri geri hareketlerden kaçının, çünkü bu ayrılmaya neden olabilir.

Tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olması için tırnak sertleştirici de uygulayabilirsiniz. Öte yandan manikür ürünleri söz konusu olduğunda, aseton içermeyen bir oje çıkarıcı tercih edin ve bu ürünü sık kullanmaktan kaçının. Tırnağı doğrudan etkileyen ve zayıflığı destekleyen kimyasallardır.

 

Diyet tırnak kırılmasını nasıl etkiler?

 

Bazı diyet değişiklikleri kırılgan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Örneğin biotin vitamin kompleksleri gibi takviyeleri deneyebilirsiniz. Uzmanlar, çalışmasının 6 aya kadar sürebileceğini söylüyor, ancak tüm vakaların yaklaşık üçte birinde etkilidir. Ayrıca işe yarayabilecek diğer takviyeler kolloidal mineraller, jelatin ve kalsiyumdur. Ancak bu tür ürünleri tavsiye eden mutlaka bir doktor ve uzman olmalıdır.

Diyette yeterli proteinin alınması, tırnakları oluşturan proteinlerin üretimini destekler. Doğru miktarda protein yemek, keratin üretimini artırmak ve güçlü tırnakları korumak için hayati önem taşır. Hayvansal veya bitkisel kaynaklı olması farketmez, ancak esansiyel amino asitlerin alımı dikkate alınmalıdır.

Demir eksikliği veya anemisi olan bir kişiyseniz, demir açısından zengin yiyecekler yemek de önemlidir. Hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklı bu mineralde yüksek yiyecekler yemek önemlidir. Demir takviyesi almayı da düşünebilirsiniz, ancak bunlar belirli ilaçlarla etkileşime girebileceğinden önce bir doktora danışmalısınız.

Kategori