Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Cu, 05/27/2022 - 23:54 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Tırnak batması, tırnakların kenarları veya köşeleri tırnağın yanındaki deriye doğru büyüdüğünde oluşur. Bu vakalar genellikle büyük parmaklarda ve ayak parmaklarında görülür.

Bu tırnak sorunu evde tedavi edilebilir, ancak komplikasyonlara neden olabileceği ve tıbbi tedavi gerektirebileceği doğrudur. Diyabetiniz veya zayıf kan dolaşımına neden olan diğer durumlarınız varsa, komplikasyon riski daha yüksek görünmektedir.

 

Tırnak batmasının nedenleri

 

Bu sorun hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür, ancak gençler gibi ayakları terleyen kişilerde daha yaygın olabilir. Ayak tırnakları yaşla birlikte kalınlaştığı için yaşlı insanlar da daha yüksek risk altında olabilir.

Bununla birlikte, tırnak batmasına neden olabilecek başka faktörler de vardır, örneğin:

 • Ayak tırnaklarını yanlış kesmek (düz kesim, çünkü tırnağın yanlarını eğmek tırnağın deri içine doğru büyümesine neden olabilir)
 • Kavisli ve düzensiz ayak tırnakları
 • Çok sıkı çoraplar, ayak başparmağına çok fazla baskı uygulayan ayakkabılar veya çok sıkı, dar veya tabanı düz olan ayakkabılar
 • Ayak parmağınızı çarpmak, ayağınıza ağır bir şey düşürmek veya tekrar tekrar bir topa tekme atmak dahil ayak tırnağı yaralanması
 • Kötü duruş
 • Ayakları temiz veya kuru tutmamak gibi yetersiz ayak hijyeni
 • Genetik eğilim

 

Spor aktiviteleri sırasında ayaklarınızın aşırı kullanımı sizi özellikle tırnak batmasına yatkın hale getirebilir. Bir nesneyi tekrar tekrar tekmelediğiniz veya uzun süre ayaklarınıza baskı uyguladığınız aktiviteler, ayak tırnaklarına zarar verebilir ve tırnak batması riskini artırabilir. Bu aktiviteler bale, futbol, ​​kickboks olabilir.

Bu tür sorunlar ağrılı olabilir ve genellikle aşamalar halinde kötüleşir. Erken evrelerdeki semptomlar, hassas, şiş veya sert olan tırnağın yanında derinin olması, parmağa basınç uygulandığında ağrı veya parmak çevresinde sıvı birikmesini içerir.
Parmağınız enfekte olursa, semptomlar kırmızı ve şişmiş cilt, ağrı, kanama, sızan irin veya ayak parmağı çevresinde aşırı cilt büyümesini içerebilir.

Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Tırnak batması için en iyi tedaviler nelerdir?

 

Büyük olasılıkla, bir doktor ayak parmağını fizik muayene ile teşhis edecektir. Ayak parmağınız enfekte görünüyorsa, tırnağın deride ne kadar derine indiğini göstermek için bir röntgen çekmeniz gerekebilir. Bir röntgen, batık ayak tırnağınızın bir yaralanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da ortaya çıkarabilir.

Enfekte olmayan tırnak batması genellikle evde tedavi edilebilir. Bununla birlikte, ayak tırnağı cildi deldiyse veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, tıbbi tedavi alınması önerilir.

Evde tırnak batması tedavisi

 

Tırnağı evde tedavi etmek için günde üç ila dört kez ayaklarınızı yaklaşık 15-20 dakika ılık suda yıkamayı deneyin. Zeytinyağına batırılmış bir pamuk ile ayak tırnağının kenarını yağlayın ve asetaminofen gibi ağrı kesiciler kullanın.

Enfeksiyonu önlemek için polimiksin ve neomisin gibi topikal bir antibiyotik veya steroid krem ​​de uygulayabilirsiniz. Birkaç gün evde tedavileri deneyin ve ağrı kötüleşirse veya tırnak batması yüzünden yürümekte veya başka aktiviteler yapmakta zorlanıyorsanız, bir doktora görünün.

Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Tırnak batması için kullanılan ilaçlar

 

Enfeksiyonu önlemek için tırnak batması göründüğü anda tedavi etmek önemlidir. Hafif vakalar, aşağıda önerdiğimiz gibi ev ilaçları ile küçük tedavi gerektirebilir:

 • Sıcak sabunlu suda bekletin. Etkilenen ayağı ıslatmak şişliği azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayağınızı günde üç kez 20 dakikaya kadar ılık sabunlu suda bekletebilirsiniz. Suya Epsom tuzları eklemek ek rahatlama sağlayabilir.
 • Elma sirkesine batırın. Elma sirkesi, batık ayak tırnakları da dahil olmak üzere bugünlerde hemen hemen her şey için popüler bir çaredir. Bilimsel sonuçlar sınırlı olsa da, antiseptik, antienflamatuar ve analjezik yeteneklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu ilacı test etmek için 1/4 fincan elma sirkesi ile birleştirilmiş bir kase ılık su hazırlayın. Etkilenen ayağı günde 20 dakikaya kadar ıslatın. Ayağınızı ıslattıktan sonra iyice kurulayın.
 • Alanı diş ipi veya pamukla sarın. Uygun tırnak büyümesini teşvik etmek için batık bir ayak tırnağının kenarının altına küçük parçalar halinde pamuk veya ağda ipi sokmanız önerilir.
 • Rahat ayakkabılar ve çoraplar giyin. Çok dar ayakkabılar ve çoraplar ayak parmaklarınızı rahatsız edebilir. Bu, tırnak batması ana nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Batık bir ayak tırnağının gelişmesini veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için, ayağınıza tam oturan ancak yine de ayak parmaklarınızın dibinde bol miktarda yer bırakan ayakkabılar ve çoraplar giyin. İyileşme sürecinde ayak tırnaklarınıza baskıyı sınırlamak için mümkün olduğunca ayakkabılardan kaçının veya sandalet giyin.
 • Parmak koruyucu takın. Bir parmak koruyucu, tırnak batması için bir tampon bariyer sağlar. 

Etiketler

Kategori