Seks Sonrası İdrara Çıkmak Gerekli Midir?

Çar, 09/21/2022 - 16:25 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Seks Sonrası İdrara Çıkmak

Seksten sonra idrara çıkmanız gerektiğine dair bir efsane vardır. Ancak, bitirdiğimizde kalkamayacak kadar yorgun veya tamamen rahatlamış oluyoruz. Kalkıp tuvalete gitmek gerçekten gerekli mi?

Gerekli değildir, ancak faydalıdır. Cinsel ilişkiden sonra tuvalete gitmek idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, bakteriler genellikle üretra yoluyla idrar yoluna girdiğinde ve mesaneye gittiğinde ortaya çıkar.

Bayanlarda, idrarın çıktığı açıklık olan üretra vajinal açıklığa yakındır. Erkeklerde, üretra aynı anda olmasa da idrar ve meni salgılar. Cinsel ilişkiden sonra idrar yapmak, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan üretradaki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabilir. 

 

Seks sonrası idrara çıkmanın faydaları

 

Normalde, seksten sonra idrar yapmak kadınlarla ilişkilidir. Ve bu tavsiyenin belirli faydaları vardır.

 

  • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler

 

Kadınlarda üretra vajinanın hemen üstündedir. Bu konum, üretrayı cinsel ilişki sırasında girebilecek yeni bakterilere karşı savunmasız bırakır.

İdrar orada kaldığında ve yeni bakteriler girdiğinde, bu bakteri büyüyebilir ve bazı insanlarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Üriner sistem enfeksiyonu genellikle mesane ve üretrada bulunur. Prezervatif kullanmazsanız idrar yolu enfeksiyonu riski daha yüksektir.

Ayrıca spermde bu dengeyi bozabilecek bakteriler vardır. Ve bakteri dediğimizde, hepsi normal bakteridir ve mutlaka kötü değildir. Vajinanın kendi mikrobiyomu olduğu gibi spermde de vardır.

 

  • Kadınlarda enfeksiyonu önler

 

Seksten sonra işemek kötü bir fikir değildir, ancak bazı kişilerin idrar yolu enfeksiyonu riskinin azalmasından yararlanma olasılığı daha yüksektir.

Kadınlarda İYE (idrar yolu enfeksiyonu)'ye yatkınlık varsa, cinsel ilişkiden sonra idrar yapmaktan daha fazla fayda görebiliriz. Üretradan mesaneye giden yol kısadır, bu nedenle bakterilerin bir İYE'ye neden olmak için çok uzağa gitmesi gerekmez. Kandınlarda İYE'ye yatkınlık yoksa, seksten sonra idrar yapmak o kadar önemli olmayabilir, ama canını yakmaz.

Cinsel ilişkiden sonra işemek, erkekler için daha az faydalıdır. Çünkü üretra çok daha uzundur. Bakteriler, idrar yolu enfeksiyonuna neden olmak için çok daha fazla yol almak zorundadır.

Seks Sonrası İdrara Çıkmak

  • Vajinal pH'ı dengede tutar

 

Genellikle cinsel olarak aktif olduğumuzda meydana gelen vajinadaki bakteri dengesizliği olan kandidiyaz ve bakteriyel vajinoz, vajinal pH'daki bir değişikliğin sonuçlarıdır. Maya ve bakteri vajinada hassas bir denge içinde yaşar ve uyum içinde olduklarında bu normalde fark etmediğiniz bir şeydir.

Bu dengenin bozulduğunu aniden ortam değiştiğinde ve aşırı maya veya bakteri üremesi olduğunda farkına varabiliriz. Partnerimizin vajinaya (veya yakınına) boşaldığı penetran bir seks yaparsak, sperm vajinanın pH'ını değiştirebilir. Sperm, vajinal pH'ı daha alkali hale getirir, bu da vajinal mikrobiyomu etkileyebilir ve bir enfeksiyonu hızlandırabilir.

Prezervatif kullanmak, gerçek spermin vajinaya karışmaması ve pH bozukluğu riskinin daha az olması anlamına gelir. Ancak uzmanlar yine de cinsel ilişkiden sonra tuvalete gitmenizi ve mesanenizi boşaltmanızı tavsiye ediyor.

Bakteriyel vajinoz ve maya enfeksiyonları en yaygın iki vajinal enfeksiyondur. Her ikisi de tedavi edilebilir. Maya enfeksiyonlarımız varsa, reçetesiz satılan bir mantar önleyici tedavi kullanabiliriz. Bakteriyel vajinoz için, doktorun önce enfeksiyonu test etmesi ve ardından antibiyotik reçete etmesi gerekecektir.

İşte bu sebeplerle seks sonrası idrara çıkmak doğru bir davranıştır.

Kategori