Körinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Pt, 06/27/2022 - 11:54 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Körinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Köri tozu, çeşitli mutfak kullanımlarında tat ve lezzet vermek için kullanılan baharatların karışımıdır. Körinin faydaları arasında beslenme, enfeksiyonu önlemek, iyi sindirimi desteklemek, karaciğeri detoksifiye etmek, metabolizmayı teşvik etmek ve kemik sağlığını desteklemek yer alır. Diğer faydaları arasında yaşlanma sürecini yavaşlatmak, ağrıyı gidermek, kalbi desteklemek, bilişsel hastalıklarla savaşmak ve kanseri önlemek yer alır.

 

Köri tozu nedir?

 

Köri tozu, lezzetli bir baharat karışımıdır, yiyeceklere tam olarak doğru vuruşu vermek için mükemmel bir dengedir. Birçok mutfak bu karışımı benimsemiştir ve her tarif kendi varyasyonlarını kullanır. Genellikle köri yaprağının toz halinde olduğu varsayılır, ancak durum böyle değildir. Köri yaprağı, köri tozu ile aynı bölge ile ilişkili ayrı bir bitkidir.

Köri tozu Pakistan, Hint, Bangladeş ve hatta Güney Afrika yemeklerinde temel bir bileşendir. Bununla birlikte, uluslararası üne sahip bir baharat karışımı haline gelmiştir.

Bu lezzetli karışımda birçok kültür ve baharat iç içedir. Kavrulmuş kuru baharatların tümü, bu karışımda bir araya getirilmiş kendine özgü tatlara sahiptir. İlk olarak Pakistan ve Hindistan'da ortaya çıkan bir yemeğe lezzet katmak için harmanlanmış çok sayıda baharatın bu kullanımı ve köri tozunun Doğu kökenli olduğu varsayılmaktadır. Bir gıda araştırmacısı, köri kelimesinin Tamilce baharatlı sos anlamına gelen “kari” kelimesinden geldiğini belirtmiştir.

Bu baharat, chiles, kakule, karanfil, tarçın, rezene, kimyon, topuz, çemen, biber, hindistan cevizi, susam, haşhaş tohumu, zerdeçal, demirhindi ve safran gibi 20 farklı baharat ve bitkinin karışımıdır. 

 

Köri tozunun sağlığa faydaları nelerdir?

 

Köri tozu, Hint, Pakistan, Güney Afrika ve Bangladeş yemeklerinde baskın bir bileşendir. Ancak, uluslararası üne sahip bir baharat karışımı haline gelmiştir. İlk olarak Pakistan ve Hindistan'da ortaya çıkan bir yemeğe lezzet katmak için birden fazla baharat karıştırılır. Köri tozu, Doğu kökenli olarak kabul edilir. Kelimenin tam anlamıyla köri tozu, tüm Hint ve Pakistan yemeklerinin bir parçası olan garam masala adı verilen baharat karışımının batılı bir versiyonudur. Doğu dünyasında köri tozu, kadınlar tarafından öğütülürdü ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte köri tozu da paketlenmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Markaya göre, kompozisyon ve karışım değişir. Genellikle tarçın, hindistan cevizi, zerdeçal, tarçın ve çok daha fazlası gibi baharatların karışımıdır. Farklı baharatlarla karıştırılış körinin sayısız sağlık faydası bulunmaktadır.

 

 • Beslenmeye faydalıdır

 

Protein, mineral ve vitaminlerle doludur. 100 gramında 13 gram protein, 1543 mg potasyum , 52 mg sodyum, 33 gram diyet lifi, %19 A vitamini , %47 kalsiyum , %60 B6 vitamini , %63 magnezyum , %164 demir ve %19 C vitamini içerir.

 

 • Anti bakteriyeldir

 

Köri tozunu oluşturan bitki ve baharatlar birçok sağlık yararı ile doludur. Kuru kişniş gibi otlar, enfeksiyonların vücudu etkilemesini önleyen antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. E.coli ve diğer bağırsak enfeksiyonları gibi hastalıkların önlenmesinde çok faydalıdır. Köri tozu vücutta bulunan diğer enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

 

 • Sindirime iyi gelir

 

İçindeki baharatlar diyet lifi ile doludur. Köri tozu antibakteriyel özelliklere sahip olmasının yanı sıra bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir bağırsak ve sindirim sistemi sağlar. Sağlıklı bağırsak sağlığını sağlar. Sağlıklı bir sindirim sistemi, vücudun yeterli besinleri emmesini ve hastalıksız kalmasını sağlar.

 

 • Karaciğeri detoksifiye eder

 

Karaciğer vücudumuza giren tüm gıdaları işleyen organdır. Vücudun diğer bölgelerine ulaştırmak için besinleri çıkarır. Köri tozunun ayrılmaz bir parçası olan zerdeçal, kurkumin olarak bilinen bir antioksidan bileşik içerir. Bu, tümör büyümesini, karaciğerde iltihaplanmayı önler ve ayrıca onu detoksifiye eder. Curcumin karaciğer sağlığı ile bağlantılıdır ve karaciğer sağlığını iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

 

 • Metabolizmaya yardımcı olur

 

Etkileyici miktarda protein içerir ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bu, metabolik hızı arttırmada yardımcı olur ve besinlerin yiyeceklerden vücudun diğer bölgelerine taşınmasına yardımcı olur.

Körinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 • Kemikleri kuvvetlendirir

 

Kemik sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler içerir, yeterli bir kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. 100 gram köri tozunda bulunan %19 kalsiyum, yetişkin bir yetişkinin günlük ihtiyacının iyi bir bölümünü oluşturur. Fosfor ve magnezyum ayrıca kemik ve kas sağlığını korumada ve dejeneratif süreci yavaşlatmada faydalıdır.

 

 • Yaşlanma belirtilerini azaltır

 

Bir besin listesi ile birlikte köri tozu ayrıca vücudun hem içeride hem de dışarıda oksidatif hasarını önleyen antioksidanlar içerir. Köri tozundaki zerdeçal ve C vitamini, yaşlanma sürecini yavaşlatmada ve kırışıklıkların görünümünü önlemede çok faydalıdır.

 

 • Ağrı kesici

 

Zerdeçal gibi malzemeleri pişmiş yemeğinize dahil etmenin iyi bir yoludur. Zerdeçal eklem ağrılarını gidermede çok etkilidir ve ayrıca iltihap ve romatoid artrit gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Zerdeçal, antibiyotik ve ibuprofen ile neredeyse benzer etkilere sahiptir. Bu özelliği, köri tozunu birden fazla hastalık için doğal bir çare yapar.

 

 • Kalbi destekler

 

Köri tozunda bulunan lif, vücuttaki kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur. Kötü beslenme alışkanlıkları kalp hastalıklarının ana nedeni olabilir. Kötü kolesterol genellikle atardamarlarda sıkışıp tansiyona ve diğer kalp hastalıklarına neden olur. Köri tozunun içindeki kakule ve fesleğen, kalp hastalıklarını önleyen vazodilatör olarak oldukça etkilidir. Yüksek tansiyonu önlemek için yiyeceklerdeki proteinleri etkilerler.

 • Bilişsel hastalıklara iyi gelir

 

Ruh sağlığına faydalı birçok baharat vardır. Körinin içinde bulunan zerdeçal, zihinsel bozuklukların oluşmasını önlemede en etkili olanlardan biridir. Kurkumin, serbest radikallerin sinir sistemi üzerindeki etkilerini azaltır; vücuttaki toksinleri ortadan kaldıran daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Hafıza sorunlarına neden olan sinir yollarındaki plakların ortadan kaldırıldığı gözlemlenmiştir. Yemeklerine düzenli olarak köri tozu ekleyen kişilerin Alzheimer gibi hastalıklardan daha az etkilendiği gözlemlenmiştir.

 

 • Kanseri önler

 

Köri tozunu oluşturan otlar ve baharatlardaki çok çeşitli antioksidanlar kanseri önlemede çok etkilidir. Kurkumin vücuttaki tümörleri ve kanserli büyümeleri azaltır. Birçok antioksidan vücuttaki kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Beslenmenize köri eklemek, kanserden etkilenme ihtimalinizi azaltabilir.

 

Körinin zararları nelerdir?

 

 • Köri tozu bir pıhtılaşma önleyici olduğundan, kan sulandırıcı kullanan kişiler aşırı kanama olasılığını önlemek için doktora başvurmalıdır.
 • Önceden var olan safra kesesi rahatsızlıkları olan kişiler, köri tozu tüketimi ile safra kesesinde tahriş yaşayabilirler.
 • Köri tozu mide ekşimesi, baş dönmesi, aşırı terleme, ayaklarda yanma hissi ve anal yanma gibi aşırı miktarda kullanıldığında yan etkilere neden olabilir.

 

Etiketler

Kategori