Hamilelikte Terleme Neden Olur?

Çar, 02/16/2022 - 20:26 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Hamilelikte Terleme Neden Olur?

Hamilelik, bir kadının vücudunun ilk günden itibaren birçok değişikliğe uğradığı ve bazen doğumdan yıllar sonra bile değişmeye devam ettiği bir dönemdir. Kilo alımının yanı sıra hormonal değişiklikler, hamile kaldıklarında asla atlanamayacak bir şeydir. Hamilelik sırasında terleme, bir kadının katlanmak zorunda olduğu son derece rahatsız edici "değişikliklerden" biridir.

 

Hamilelikte terleme sebepleri nelerdir?

 

Hamile misiniz? Hamilelik sırasında normal günlerinizden daha fazla terleme mi yaşıyorsunuz? Sizin için her şeyin yolunda olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Hamilelikte terleme nedenlerini detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Hamileyken vücudunuz ilk günden itibaren hormonal değişiklikler yaşar. Vücudunuz, içinizde büyüyen yeni yaşamı desteklemek için hazırlanıyor ve uyum sağlıyor. İçinizde de artan bir kan akışı vardır. Bütün bunlar hamilelikte terlemeye neden olur.

Ancak, bu tüm kadınlar için geçerli değildir. Birçok kadın hamilelik sırasında terleme yaşarken, çoğu doğum sonrası sıcak basması da yaşar. Bazı kadınlar da yaşamaz! İşte ana sebepler:

Hamilelikte Terleme Neden Olur?

  • Hormonal değişiklikler

Hormonlardaki herhangi bir artış veya düşüş, normalden daha fazla terlemenize neden olabilir.

 

  • Kilo almak

Vücudunuzdaki artan ağırlık, vücudunuzun düzenli iş yapmak için daha fazla çaba göstermesi anlamına gelir. Ekstra çaba, daha fazla ısı oluşumuna neden olur, bu da hamilelik sırasında ısı artmasına ve terlemeye neden olur.

 

  • Endişelenmek

Her hamile kadın bir noktada kaygı yaşar. Üçüncü üç aylık dönemde, hemen hemen her şey için sınırda olan birçok anne adayı vardır. Bu durum hamilelik sırasında aşırı terlemeye neden olabilir.

 

  • Fiziksel aktivite yapmak

Egzersiz hareketlerinizi kastetmiyoruz. Ev temizliği, yürüyüş gibi hareketli durumlar hamileyken daha fazla terlemenize neden olabilir. Vücudunuzun tüm ekstra ağırlığı taşımak için daha çok çalışması ve normal işlerinize devam ederken hepsini dengelemesi gerekir.

 

  • Metabolizma

Vücudunuz, hamileyken daha fazla kalori yakar. Bunun nedeni, içinizde büyüyen yaşamı desteklemek ve rutininize devam etmenize yardımcı olmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duymanızdır. Bu durum terlemeye neden olabilir.

 

  • Hipertiroidizm

Hamilelik, tiroid aktivitesinde bir artışa neden olur. Bu nedenle aşırı terleme hipertiroidizm belirtisi olabilir. Bunun doktorunuz tarafından kontrol edilmesi ve tiroid seviyelerini kontrol altına almak için uygun ilaçların reçete edilmesi gerekir.

 

  • İlaç tedavisi

Hamileliğiniz için kullandığınız ilaçlar da terlemeye neden olabilir.

Hamilelikte Terleme Neden Olur?

Hamilelikte geceleri terlemek normal mi?

 

Hamilelikte terleme gecelerle sınırlı olmasa da evet, hamileyken geceleri terlemek çok yaygındır.

Terleme, vücudunuzun sıcaklığı düzenlemesinin doğal bir yoludur. Çok rahatsız edici ve düpedüz can sıkıcı olabilse de, vücudunuzun aşırı ısınmasının sizin ve bebeğiniz için çok tehlikeli olduğunu unutmayın.

 

Hamilelikte terleme cinsiyeti belirler mi?

 

Peki, hamilelik sırasında terlemelerinize göre bebeğin cinsiyeti belirlenir mi? Bilimsel olarak, hayır! Ancak, hamilelik sırasında aşırı terleme yaşıyorsanız, bir kıza hamile olduğunuza inanılan bazı eski rivayetler vardır.

 

Kategori