Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer Mi?

Çar, 07/27/2022 - 10:37 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer Mi?

En çok merak edilen konulardan biri de araç muayenesi sırasında fren lambasının yanmaması ağır kusur olarak kabul edilir mi? Bu konuyla ilgili olarak 2022 yılından ağır kusur olup olmadığını sizin için araştırdık. Peki fren lambası yanmıyorsa araç muayeneden geçer mi?

Araçlarda fren sistemi hayati önem taşımaktadır. Hem frenleme mekanizmasının düzgün çalışması hem de göstergeleri muayenede kontrol edilmektedir. Seyir halindeyken arkadan gelen araçların sizin fren yaptığınızı anlaması ve ona göre hareket etmesi çok önemlidir. Bu sebeple fren lambası yanmıyor ise araç muayeneden geçemez.

Tüvtürk tarafından belirtilen maddelerden biri de fren lambası yanmayan araçların muayeneden geçemeyeceğidir.

Arabanızda çalışan fren lambalarının olması çok önemlidir. Bunlar bir güvenlik özelliği ve diğer sürücülere nezaket gösterme aracıdır. Aydınlatılmış fren lambaları, aracınızın yavaşladığını veya durduğunu gösterir ve diğer arabalara - gün ışığında, loş ışıkta veya karanlıkta - size çarpmamaları için zaman tanır. Tüm bunların yanı sıra, fren lambalarınız çalışmıyorsa trafik cezası alabilirsiniz.

Ancak fren lambalarınızı arada bir test ederek tüm bu sorunlardan kaçınabilirsiniz. Özellikle düşük ışıklı kış ayları başlamadan önce bir test yapmak önemlidir. Fren lambalarınız çalışmıyorsa, güvenliğiniz için hemen tamir ettirin.

Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer Mi?Frenlerinizi test etmek oldukça basittir. Fren pedalına basarken bir arkadaşınızın arabanın arkasında durmasını sağlayın ve fren lambasının yanıp yanmadığını size söylemesini isteyin. Yalnız çalışıyorsanız, bir ayna takın veya pedala bir süpürge koyun ve koltuğa sokun, sonra arabanın arkasına geçin ve kendinize bakın. (Tabii bunu yaptığınızda aracın "park" konumunda olması gerekiyor.) Ve tüm fren lambalarınızı kontrol etmeyi unutmayın. Son yıllarda üretilen otomobillerde üç fren lambası bulunur. Biri arkada her iki tarafta, her ikisi de arka tampona yerleştirilmiş ve bir orta lamba bagajda veya arka camda yer alır.

Fren lambası yanmıyor ve muayeneden geçer mi diye düşünmenize gerek yok. Çalışmıyorsa muayeneye gitmeden önce tamir edin veya ettirin.

Kategori